W jakich przypadkach można nie zapinać pasów? Czy jest to w ogóle możliwe? Kto może jeździć autem bez zapiętych pasów?
Kierowca oraz każdy wieziony pasażer ma obowiązek podróżować w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Obowiązek ten jest sankcjonowany i za niezapięte pasy grozi mandat. Nie wszyscy jednak zostaną ukarani za niezapięte pasy. Kto zgodnie z prawem może nie zapinać pasów podczas jazdy samochodem?
Obowiązek zapinania pasów
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy. Od obowiązku tego można jednak wskazać całkiem pokaźną grupę wyjątków.
Zobacz: Od jakiego wieku można zrobić prawo jazdy?
Kto nie musi zapinać pasów?
Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
- osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
- kobiety o widocznej ciąży;
- kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
- instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
- policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
- funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
- żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
- zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
- konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
- osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;
- dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3;
- dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm.).
Zobacz: Żandarmeria Wojskowa będzie mogła wystawić mandat kierowcy?
Zaświadczenie lekarskie a niezapięte pasy
Wyłączeniu spod obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa podlegają osoby, które mają ważne zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do ich używania.
Zaświadczenie to musi być imienne. Musi być w nim zawarta adnotacja, że legitymujący się nim nie może używać pasów bezpieczeństwa. Jednak z treści zaświadczenia nie musi wynikać przyczyna przeciwwskazania, ponieważ mogłoby to wiązać się z naruszeniem tajemnicy zawodowej lekarza oraz dóbr osobistych kierowcy.
Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?
Policja nie jest upoważniona do oceny zasadności wydania zaświadczenia o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa.
Kobieta w widocznej ciąży
Prawo o ruchu drogowym zwalnia z obowiązku podróżowania w zapiętych pasach kobiety w widocznej ciąży. Co warte zapamiętania kobieta nie musi posiadać przy sobie żadnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że jest w ciąży. Przepisy uzależniają zwolnienie od zapinania pasów bezpieczeństwa od faktu, czy ciąża jest widoczna. Policjant nie może od kobiety żądać okazania zaświadczenia lekarskiego, jednak to do niego należy ocena stanu faktycznego, czyli stwierdzenie czy ciąża jest widoczna czy nie.
Taksówkarz
Ustawodawca postanowił zwolnić taksówkarzy z obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa z powodu częstych napaści na taksówkarzy, którzy zapięci w pasy nie mogli skutecznie się bronić się przed napastnikiem. Zwolnienie dotyczy jednak wyłącznie kierujących taksówką osobową i tylko wtedy, gdy taksówkarz wykonuje zarobkowy przewóz. Gdy taksówkarz jedzie sam lub w celach prywatnych musi zapinać pasy.
Zobacz: Zdjęcie z fotoradaru a utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości
Czy osoba z wyłoniona stomia i mająca kartę stomia musi zapisać pasy? Dolna część poziomą pasa przebiega przez otwarte jelito jednak to jest niebezpieczne.
czy w komunikacji publicznej w autobusach jest obowiązek zapinania pasow bezpiczenistwa
Czy lekarz rodzinny może wystawić zaświadczenie zwalniające osobę niepełnosprawną z zapinania pasów ?