REKLAMA

Państwa, w których najłatwiej i najtrudniej zdać prawo jazdy

Autor: Oponeo.pl · Zdjęcia: Oponeo.pl/DailyDriver.pl · Dodane: 26 kwietnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Łatwy lub trudny do zdania egzamin na prawo? Czy to możliwe? Tak, bo w zależności od Państwa, inne są zasady zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami. Temat jest naprawdę szeroki i pokazuje jak duże różnice są na świecie w zakresie prawa jazdy.

W każdym kraju droga do uzyskania prawa jazdy prezentuje się nieco inaczej. Różnice dotyczą nie tylko teoretycznych części egzaminów, lecz także praktycznych. Rozbieżności odnoszą się do wszystkiego – począwszy od czasu trwania kursu, przez liczbę pytań i procent poprawnych odpowiedzi wymaganych do zdania „teorii”, aż po przebieg sprawdzianu praktycznego. Gdzie proces nabywania uprawnień jest najprostszy, a gdzie najbardziej kręty? Portal Oponeo zdecydował się przyjrzeć tej kwestii i przeanalizować przepisy obowiązujące w 24 krajach.

Czy polskie prawo jazdy jest ważne za granicą?

Warto pamiętać o tym, że uprawnienia uzyskane w jakimkolwiek kraju członkowskim UE lub będącym stroną Konwencji Genewskiej albo Wiedeńskiej umożliwiają prowadzenie pojazdów prawie na całym świecie. Kraje, które autorzy zestawienia wzięli pod lupę to: Polska, Niemcy, Ukraina, Czechy, Dania, Wielka Brytania, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Belgia, Węgry, Austria, Francja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, RPA, Rosja, Indie, Japonia, Chiny, Singapur, Nowa Zelandia oraz Brazylia. Kierowcy, którzy źle wspominają egzamin na prawo jazdy w Polsce, mogą być zaskoczeni, ponieważ mieszkańcy kilku innych państw mają zdecydowanie więcej powodów do narzekań!

Na Wchodzie trudniej zdać egzamin na prawo jazdy?

Może to wydawać się przeciwne intuicji oraz rozpowszechnionym stereotypom, jednak okazuje się, że w krajach Europy Wschodniej procedura zdobycia uprawnień do prowadzenia pojazdów silnikowych po drogach publicznych jest generalnie bardziej skomplikowana i wymagają poświęcenia więcej czasu niż w Europie Zachodniej. Duża w tym zasługa Rosji, w której kandydaci na kierowców najpierw są zobowiązani przejść badania toksykologiczne i psychologiczne, a następnie odbyć aż 186 godzin kursu – 130 godzin teorii i 53 godzin praktyki. Co więcej, następnie muszą oni zdać teoretyczny test wielokrotnego wyboru, w którym próg zaliczenia to aż 90% poprawnych odpowiedzi. Dla porównania – w Belgii przed przystąpieniem do egzaminu spędzić wystarczy 12 godzin w sali wykładowej i 20 godzin jazdy L-ką. 154 godziny różnicy robią wrażenie!

Zobacz: W jakim mieście najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

Na gruntowne, wielogodzinne przygotowanie stawia także system obowiązujący na Ukrainie. Kandydat na kierowcę najpierw przechodzi testy psychologiczne i toksykologiczne, podobnie jak w Rosji, a następnie musi zaliczyć łącznie 105 godzin zajęć w szkole jazdy. Skończenie kursu uprawnia go do podejścia do egzaminu końcowego. Trzy popełnione błędy z miejsca skutkują jego oblaniem, a trzykrotne niezaliczenie zmusza kandydata do ponownego przejścia szkolenia. U osób mniej utalentowanych za kółkiem może to być nad Dniestrem naprawdę długa przeprawa!

Gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy na świecie?

Po drugiej stronie barykady znajdują się Indie, gdzie proces zdobycia uprawnień został uproszczony do granic możliwości. Przede wszystkim nie ma tam narzuconych odgórnych norm co do praktycznego przygotowania do egzaminu. Jeżeli kandydat czuje się gotowy, to może do niego przystąpić nawet po kilku godzinach ćwiczeń. Wyjątkowo krótko trwa także teoria. Na kursantów czeka 15 pytań, a do zaliczenia wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na 9 z nich, czyli 60%.

Czy w obliczu uproszczonego kursu i teorii, Hindusi muszą wykazać się w nadzwyczajny sposób na praktycznej części egzaminu oraz bezbłędnie przejechać przez miasto? Nie, wystarczy pokonać tor manewrowy i wykonać na nim kilka nieskomplikowanych zadań – ósemkę, cofanie, wjazd pod górkę górkę, parkowanie i przejazd przez skrzyżowanie.  Poradzenie sobie z tym testem umiejętności wystarczy do zdobycia prawa jazdy.

Jesteś ciekawy, gdzie koszty związane z wyrobieniem uprawnień do prowadzenia pojazdów mogą wynieść w przeliczeniu ponad 10 000 zł oraz jakich środków lokomocji nie mogą prowadzić niscy Chińczycy? Tego, a także wielu więcej informacji i ciekawostek dowiesz się u źródła tekstu, czyli na blogu Oponeo https://www.oponeo.pl/artykul/prawo-jazdy-na-swiecie

Zobacz: Prawo jazdy, które straciło ważność, koronawirus i wyjazd za granicę

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności