REKLAMA

Dopuszczalna prędkość na drodze w 2015 roku

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 10 października 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Limity prędkości na polskich drogach są często mniejsze niż w krajach na zachodzie Europy. Okazuje się bowiem, że w Polsce mamy np. jedne z najszybszych autostrad. Jak jest zatem dopuszczalna prędkość na poszczególnych typach dróg w Polsce?

Prędkość, a właściwie jej niedostosowanie do warunków panujących na drodze, jest najczęstszą przyczyną wypadków na drodze. Tak brzmią przynajmniej oficjalne dane Policji, do których coraz więcej osób ma uwagi. Coraz częściej docierają do nas informacje, że raporty z wypadków są robione zbyt powierzchownie, a prawdziwe przyczyny wypadków są często nieznane funkcjonariuszom.

Zobacz: Nowy przegląd techniczny pojazdu – zmiany w przepisach

Z drugiej strony trudno nie dostrzec, że od chwili gdy wprowadzono w Polsce ostrzejsze kary za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym (odebranie prawa jazdy na 3 miesiące za jazdę z prędkością o 50 km/h większą od dopuszczalnej), liczba wypadków i kolizji na drogach spadła, a poprawie uległa także płynność ruchu samochodowego.

Najszybsze autostrady na świecie są w Polsce!

Biorąc pod uwagę limity prędkości ustalone na polskich drogach i porównując je do tych obowiązujących poza granicami naszego kraju, to polskie przepisy wcale nie są one tak rygorystyczne jak się nam powszechnie wydaje. Dla przykładu polskie autostrady są jednymi z najszybszych na świecie. Poza niektórymi autostradami z Niemiec (na których nie limitu prędkości) czy z Bułgarii (140 km km/h) polskie drogi szybkiego ruchu są najszybsze w Europie. Większe limity są chociażby we Francji (130 km/h lub 110 km/h w deszczu), Hiszpanii (120 km/h) czy w Wielkiej Brytanii (112 km/h).

Zobacz: Mandat dla właściciela auta za niewskazanie kierującego

Dopuszczalne prędkości na polskich drogach
Rodzaj drogi Maksymalna dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym dla samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o DMC do 3,5 t
Autostrada 140 km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa 120 km/h
Droga ekspresowa jednojezdniowa 100 km/h
Droga dwujezdniowa dwukierunkowa o dwóch pasach ruchu 100 km/h
Droga jednojezdniowa dwukierunkowa 90 km/h

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?

Z kolei prędkość obowiązująca na polskich drogach ekspresowych, dwujezdniowych (120 km/h) dorównuje tej z jaką można poruszać się na autostradach w Turcji, Portugalii, Belgii czy Szwecji.

Dopuszczalna prędkość pojazdu w terenie zabudowanym w Polsce

Limity prędkości obowiązujące w Polsce są mniej rygorystyczne niż w innych europejskich krajach także dlatego, że nie są uzależnione od pogody czy pory roku. Tego typu standardy wprowadzono za to np. we Francji (w czasie opadów deszczów maksymalna dopuszczalna prędkość pojazdu na autostradzie spada ze 130 km/h do 110 km/h) czy na Litwie (w okresie od 1 listopada do 1 kwietnia prędkość na autostradzie zostaje ograniczona ze 130 do 110 km/h). Za to podróżując przez polskie miasta warto pamiętać, że w godzinach pomiędzy 5:00 a 23:00 dopuszczalna jest jazda z prędkością do 50 km/h, za to od 23:00 do 5:00 limit ten podnosi się do prędkości 60 km/h.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności