REKLAMA

Abonament RTV za radio w samochodzie – kto musi płacić?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 19 września 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowoczesne samochody coraz częściej posiadają radio w standardowym wyposażeniu. Czy trzeba zatem płacić abonament za korzystanie z samochodowego radioodbiornika? Jeśli tak, to jaki organ uprawniony jest do przeprowadzenia kontroli?

Praktycznie każdy samochód wyposażony jest w radio, które umila kierowcy zarówno długie podróże jak i godziny spędzone w korkach. Wątpliwości wśród kierowców budzi jednak obowiązek opłacania abonamentu RTV od radia w samochodzie. Kto ma obowiązek opłacania abonamentu RTV za radio w samochodzie?

Radio w samochodzie a abonament

Odbiornik radiowy zainstalowany w samochodzie podlega takim samym prawom jak odbiornik stacjonarny. Oznacza to, że właściciel powinien go zarejestrować i regularnie opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Obowiązek taki aktywuje się, gdy radio w samochodzie jest naszym jedynym tego typy odbiornikiem. Jeżeli mamy zarejestrowane radio w swoim domu i opłacamy za nie abonament, samochodowy odbiornik jest objęty tą opłatą i nie trzeba płacić za nie dodatkowego abonamentu RTV.

Zobacz: Rękojmia za używany samochód: reklamacja wad pojazdu

Dla obowiązku ponoszenia opłat abonamentowych nie ma znaczenia, czy podmiot je ponoszący zamierza korzystać, czy też korzysta, bądź nie z programów nadawanych, czy też korzysta z innych niż publiczne mediów (np. opłaca abonament za kablówkę lub satelitę). Podmiot, który wpłaca abonament radiowo-telewizyjny nie ma ponadto wpływu, jaki rodzaj usługi dostanie.

Radio w samochodzie służbowym

W samochodzie służbowym sytuacja wygląda już inaczej. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest bowiem opłacanie abonamentu RTV za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny, również za ten, który znajduje się w jego aucie. Co warto podkreślić jest to obowiązek przedsiębiorcy, a nie jego pracownika, który korzysta ze służbowego samochodu wykonując swoje obowiązki pracownicze.

Przedsiębiorca nie może zapomnieć o opłacaniu abonamentu za radio również za samochody wzięte w leasing. Obowiązek opłaty abonamentu spoczywa na leasingobiorcy, chociaż możliwe jest takie ukształtowanie umowy, żeby to leasingodawca wywiązywał się z tego obowiązku. Więcej o abonamencie za radio samochodzie wziętym w leasing znajdziecie w poniższym tekście:

Zobacz: Auto w leasingu a abonament RTV za radio – kto płaci?

Kontrola opłacania abonamentu RTV

Zgodnie z ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych uprawniona i zobowiązana do przeprowadzania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz uiszczania opłaty abonamentowej jest Poczta Polska. Zadanie to jest realizowane przez upoważnionych pracowników. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu kontroli rejestracji odbiorników i opłacania od nich abonamentu nie przeprowadzają listonosze. Do czynności tych Poczta Polska wyznaczyła i przeszkoliła innych swoich pracowników.

Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?

Właściciel sprawnego radia nie może podczas kontroli bronić się twierdzeniem, że z radia nie korzysta. Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Oznacza to, że jak radio działa to trzeba za nie płacić, nawet jak się go nie słucha.

Jak wygląda kontrola i jakie są jej konsekwencje?

  1. Kontroler ma obowiązek okazać upoważnienie do wykonania czynności kontrolnych, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego również dowód osobisty,
  2. kontrolowany powinien umożliwić przeprowadzenie kontroli,
  3. w przypadku odmowy kontrolowanego, kontroler jest uprawniony do żądania przeprowadzenia kontroli w trybie egzekucji administracyjnej.

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika mamy do czynienia z:

  1. wydaniem decyzji nakazującej kontrolowanemu rejestrację odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz
  2. ustaleniem opłaty (de facto kary) za używanie niezarejestrowanego odbiornika stanowiącą trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

W dużej mierze obowiązek opłacania abonamentu RTV jest martwy. Osoby, które nie zarejestrowały odbiornika nie płacą abonamentu i bez przeprowadzenia kontroli nie mogą zostać do tego zmuszone. Kontrole również nie odbywają się w skomasowanych rozmiarach. Co jakiś czas powraca debata o ściągalności abonamentu, jednak politycy nie chcą narazić się swoim wyborcom, przez co temat ten już od wielu lat utrzymuje status quo.

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ZulRomanPawełPJMDemokrata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Roman
Gość
Roman

Co z opłatą za radio w samochodzie służbowym, jeżeli samochód jest na polskich tablicach rejestracyjnych ale cały czas dysponentem jest osoba na stałe dysponująca tym autem za granicami kraju?

Paweł
Gość
Paweł

Przygłupy i złodzieje….. ręce opadają. I jak tutaj zostawać w tym przeklętym kraju……… ciągną z każdej strony.

Demokrata
Gość
Demokrata

W państwach demokratycznych abonament nie obowiązuje, gdyż 90% społeczeństwa jest temu przeciw.

PJM
Gość
PJM

Czy możesz podać jakie to państwa? Tylko nie wymieniaj Niemiec bo wiem że tam abonament jest i to wysoki.

Zul
Gość
Zul

Na to wygląda, że Wielka Brytania nie jest państwem demokratycznym…

Aktualności