REKLAMA

Jazda po alkoholu autem po podwórku – czy grozi za to kara?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 15 września 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy pijany kierowca, który jeździ autem pod domem, po swoim podwórku (lub na podjeździe), popełnia przestępstwo? Czy grozi za to kara? Jeśli tak to jaka – grzywna, więzienie czy mandat? Okazuje się, że przepisy prawa są często błędnie traktowane przez sąd.

Nietrzeźwi kierowcy to nadal spory problem. Najczęściej kierowcy wsiadają za kierownicę po zakrapianej dzień wcześniej imprezie, nie zdając sobie sprawy, że alkohol nadal jest jeszcze w organizmie. Wystarczy poranna kontrola drogowa, zwłaszcza po weekendzie i kierowca ma duże kłopoty. Ale czy przestawiając auto na swoim podwórku, pod domem i na swoim terenie popełnia się przestępstwo jeśli kierowca jest nietrzeźwy? Sprawa taka trafiła na wokandę sądową i zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, sądy nie zawsze właściwie stosują prawo.

Nietrzeźwy kierowca a jazda autem przed domem na podwórku

W lipcu 2020 roku Sąd Rejonowy wydał wyrok skazujący obywatela na rok pozbawienia wolności. Oskarżony został uznany winnym prowadzenia pojazdu mechanicznego na terenie posesji w stanie nietrzeźwości, z wynikiem badania alkomatem między 0,71 a 0,76 mg/l (jak przeliczać miligramy na promili tłumaczymy tutaj). Dodatkowo, oskarżonemu nałożono dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz nałożono grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych.

Zobacz: Jak przeliczyć stężenie alkoholu z mg/l na promile? Sprawdziliśmy!

W wyniku braku złożenia apelacji, wyrok stał się prawomocny. W roku 2022 inny Sąd Rejonowy wydał kolejny wyrok, łącząc obie kary i skazując obywatela na karę łączną roku i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) skrytykował wyrok z roku 2020, argumentując, że naruszono rażąco przepisy prawa materialnego, a mianowicie art. 178 a § 4 Kodeksu Karnego. Według RPO, przepis ten został niewłaściwie zastosowany w sytuacji, gdy oskarżony nie prowadził pojazdu mechanicznego na drodze publicznej, co jest warunkiem zdefiniowanym w tym przepisie.

Jazda po alkoholu na prywatnej posesji

RPO podkreślił, że wyrok z roku 2020 został wydany z rażącym naruszeniem prawa materialnego, a sąd nie dostarczył wystarczającego uzasadnienia. Jednakże analiza dostępnych dowodów wskazuje, że samochód oskarżonego znajdował się na podwórku prywatnej posesji i pozostawał tam przez cały czas. Oskarżony, choć w stanie nietrzeźwości, próbował manewrować pojazdem, jednak bez wątpliwości nie opuścił obszaru posesji. Co z tego wynika?

Zobacz: Pół promila alkoholu we krwi – przestępstwo czy wykroczenie?

Chodzi o to, że oskarżony nie spełnił warunków art. 178 a § 4 Kodeksu Karnego, który stanowi typ kwalifikowany przestępstwa z art. 178 a § 1 Kodeksu Karnego i wymaga stwierdzenia, że oskarżony „prowadził pojazd mechaniczny w ruchu lądowym”. Pojęcie „ruchu lądowego” nie ma określonej definicji prawnie, ale sąd, opierając się na orzecznictwie, może interpretować to pojęcie.

Ruch Lądowy w orzecznictwie sądów

Nie jest to zadanie karkołomne, bowiem Sąd Najwyższy wskazał, że do określenia „ruchu lądowego” można wykorzystać ustawę Prawo o Ruchu Drogowym, która reguluje ruch na drogach publicznych, strefach zamieszkania i strefach ruchu. Wszystkie te obszary, na których ma miejsce ruch lądowy, są ogólnodostępne i przeznaczone do użytku przez nieograniczoną liczbę osób.

W konsekwencji przepisów Prawa o Ruchu Drogowym nie stosuje się do ruchu na prywatnych podwórkach mieszkalnych. Miejsca, w których ma miejsce ruch lądowy, muszą być ogólnodostępne, używane przez wiele osób i musi tam istnieć rzeczywisty ruch pojazdów. W świetle powyższego, nie ma wątpliwości, że działania oskarżonego nie można traktować jako prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym. Wykorzystanie art. 178 a § 4 Kodeksu Karnego przez Sąd Rejonowy stanowiło rażące naruszenie prawa materialnego, co miało wpływ na treść wyroku. Takiego zdanie zdania jet Stanisław Trociuk, zastępca RPO. Złożona przez RPO kasacja nie została jeszcze rozpatrzona, będziemy o tym dalej informować.

Zobacz: Stan nietrzeźwości a stan po spożyciu alkoholu – czym się różnią?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności