REKLAMA

Mandat za zdjęcie z fotoradaru straży miejskiej po 1 stycznia 2016 roku

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 27 grudnia 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zdjęcie z fotoradaru zrobione tuż przed 1 stycznia 2016 roku będzie podstawową do wystawienia mandatu Wykroczeniem zajmie się albo Policja, albo sąd.  Takie ustalenia przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W związku ze znowelizowaną ustawą Prawo o ruchu drogowym oraz o strażach gminnych, straże miejskie i gminne nie będą mogły wykorzystywać fotoradarów i kontrolować prędkości z jaką poruszają się kierowcy na drogach. Ich zadania ma w pewnym, bliżej nie określonym jeszcze, zakresie przejąć Inspekcja Transportu Drogowego.

Zobacz: Zdjęcia z fotoradarów będą wysyłane właścicielom?

Zmiany te są wynikiem kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2014 roku, która zauważyła, że działania wielu funkcjonariuszy straży gminnych obsługujących fotoradary były podyktowane „w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy” . W rezultacie strażom gminnym odebrane zostały uprawnienia do używania stacji fotoradarowych.

Pojawił się jednak pewien problem. Co zrobić w sytuacji, jeśli wykroczenie kierowcy zostanie zarejestrowane tuż przed 1 stycznia 2016 roku, a w międzyczasie straże gminne stracą uprawnienia do kontrolowania i prowadzenia czynności wyjaśniających zmierzających do wyjaśnienia kto kierował autem w chwili popełnienia wykroczenia?

Zobacz: Mandat dla właściciela auta za niewskazanie kierującego

Odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest następująca:

„W przypadkach czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia zakończonych przed 1 stycznia 2016 r. skierowaniem do sądu wniosków o ukaranie, ich rozstrzygnięcie będzie zależało od decyzji sądu. Natomiast w przypadku spraw, w zakresie których nastąpiło jedynie ujawnienie wykroczenia, ale nie zakończono czynności wyjaśniających, wszystkie materiały powinny być przekazywane Policji, celem prowadzenia dalszych czynności” – wyjaśniło ministerstwo.

Zobacz: Dlaczego stacjonarne fotoradary zostały zaklejone folią?

Czyli krótką mówiąc sprawami wykroczeń drogowych popełnionych i zarejestrowanych przez fotoradary straży gminnych tuż po 1 stycznia zajmie się Policja.

Ważne: Zdjęcie z fotoradaru a utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ted Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ted
Gość
ted

Zemsta trupa z za grobu. Ale na szczęście teraz będą odpowiedni ludzie do odpowiedniej pracy. DO PSICH KUP MOŚCI PANOWIE! W kupie siła.

Aktualności