REKLAMA

Nissan rozwija i niebawem wprowadzi lidar do swoich aut

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Nissan · Dodane: 20 czerwca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nissan opracowuje lidar, który poprawić ma bezpieczeństwo jazdy, wykorzystując do pracy nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Auta będą mogły dzięki temu m.in. omijać przeszkody i unikać kolizji czy wypadków.

Nissan zaprezentował swoją zaawansowaną technologię wspomagania prowadzenia, która umożliwia unikanie kolizji na skrzyżowaniach. Rozwiązanie to opiera się na wykorzystaniu lidaru i obecnie jest w fazie rozwojowej. Podczas wydarzenia w zakładzie Nissana w Jokohamie, zaprezentowano zdolność tej technologii do wykonywania automatycznych manewrów, mających na celu uniknięcie kolizji w bardziej skomplikowanych warunkach drogowych.

Ograniczenie wypadków drogowych

Takao Asami, starszy wiceprezes Nissana w dziale badań i zaawansowanej inżynierii, stwierdził, że opracowanie tej technologii jest zgodne z długoterminową strategią przedsiębiorstwa Nissan Ambition 2030. Nissan dąży do zaprojektowania systemu unikania kolizji, który wykorzystuje lidary nowej generacji. Planują oni pełne opracowanie tego rozwiązania do połowy bieżącej dekady. W celu tworzenia przyszłych technologii jazdy autonomicznej, które będą używane przez użytkowników, Nissan koncentruje się na pełnym zrozumieniu różnych scenariuszy kolizji drogowych poprzez kompleksową analizę wypadków, które mają miejsce na drogach. Ich celem jest usprawnienie funkcji unikania zagrożeń podczas jazdy.

Zobacz: Test Nissan Ariya Evolve

Opisywana technologia wykorzystuje nowy układ sterowania systemem unikania kolizji na skrzyżowaniach, który bazuje na percepcji naziemnej przy wykorzystaniu lidaru nowej generacji. Jest ona w stanie wykrywać prędkość, lokalizację obiektu oraz potencjalne ryzyko bocznego zderzenia. System ten został zaprojektowany w taki sposób, aby reagować natychmiastowo na zmieniającą się sytuację na drodze, awaryjnie uruchamiając hamulce lub je zwalniając po uniknięciu potencjalnego ryzyka.

Wypadki na skrzyżowaniach, wynikające z błędów kierowców, mogą mieć poważne konsekwencje. Dlatego rozwijany system został stworzony w celu zapewnienia lepszego wsparcia w trudnych sytuacjach dzięki zaawansowanym zdolnościom analizy sytuacji na drodze i podejmowania decyzji w imieniu kierowcy.

Zobacz: Każde autonomiczne Volvo otrzyma lidar czyli laserowy radar!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności