REKLAMA

Jak możesz bezpłatnie sprawdzić stan baterii w Twoim aucie elektrycznym?

Autor: Materiał prasowy · Zdjęcia: Ford · Dodane: 24 maja 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Szybka degradacja baterii litowo-jonowych samochodów elektrycznych to jeden z największych problemów o jakich mówi się w kontekście aut elektrycznych. Fachowcy z DEKRA Polska chcą udowodnić, że to mit i zapraszają na bezpłatne testowanie stopnia zużycia baterii samochodów elektrycznych. Gdzie? Na tor Modlin. Kiedy? w Najbliższą sobotę podczas EV Experience 2023.

PSPA oraz Fundacja EV Klub Polska we współpracy z DEKRA Polska, podczas dnia otwartego (27.05) EV Experience na Torze Modlin, zorganizują dla członków EV Klub Polska możliwość zbadania aktualnej pojemności baterii litowo-jonowych samochodów elektrycznych. Od współczynnika degradacji akumulatora zależy maksymalny zasięg pojazdów zeroemisyjnych na jednym ładowaniu oraz ich wartość przy odsprzedaży. Podczas testów baterii na EV Experience eksperci DEKRA Polska wykorzystają najnowocześniejszą technologię, umożliwiającą realizację takiego badania w zaledwie 15 minut.

Starzenie się baterii aut elektrycznych

– W miarę użytkowania baterii jej dostępna pojemność nieodwracalnie maleje. Wynika to zarówno z upływu czasu (starzenie kalendarzowe), jak i z cyklicznego ładowania i rozładowywania (starzenie cykliczne). Proces ten prowadzi do stopniowego starzenia się baterii, zmniejszenia wydajności, nagrzewania się i utraty pojemności. DEKRA opracowała szybki test (SoH) oceniający stan baterii, wyrażony w procentach. Test obejmuje rozładowanie baterii z określoną szybkością i warunkami testowymi, a wynik jest dostępny jako raport PDF po zakończeniu testu. Obecnie DEKRA oferuje testy dla 90 modeli pojazdów zasilanych energią elektryczną (EV). Lokalizacje testów to: Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław – komentuje Arnold Olszewski, DEKRA Polska.

Zobacz: Recykling baterii samochodowych pozwala odzyskać 95% materiałów

Badanie będzie wykonywane w dwóch stanach: statycznym i dynamicznym. Podczas pierwszej próby (statycznej) do pojazdu zostanie podłączane opracowane przez DEKRA urządzenie. Jest to wysoce zaawansowany i precyzyjnie skalibrowany system pomiarowo-analityczny, pozwalający określić w wiarygodny sposób faktyczną kondycję akumulatora pojazdów elektrycznych/hybrydowych przy zachowaniu tolerancji pomiaru na poziomie +/- 2,5%. Za jego pośrednictwem zbadane zostaną m.in. takie parametry, jak: różnica napięć między poszczególnymi ogniwami, temperatura ogniw, czy aktualna pojemność akumulatora. Następnie tuż obok Toru Modlin odbędą się próby rozpędzania w ramach testów dynamicznych. Wyniki badań zostaną przekazane zainteresowanym kierowcom w formie dokumentu PDF.

Zobacz: Kia będzie produkować ogniwa akumulatorów do aut elektrycznych

– Możliwość sprawdzania degradacji akumulatora jest szczególnie istotna dla użytkowników samochodów elektrycznych podczas zakupu pojazdu z drugiej ręki. Cieszymy się, że DEKRA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników z usługą sprawdzenia kondycji baterii. Podczas Zlotu EV Klub Polska na EV Experience każdy klubowicz będzie mógł sprawdzić stan akumulatora swojego samochodu elektrycznego. Trzeba być jednak świadomym, że szybka degradacja baterii to często powielany mit. Gwarancja na akumulatory w przypadku wielu modeli jest przewidziane na dłuższe okresy i dalsze przebiegi niż gwarancja udzielana na cały samochód. Obejmujące baterie limity przebiegu sięgają nawet miliona kilometrów lub 10 lat. Niezależnie od tego stopień zużycia akumulatora zależy w znacznej mierze od sposobu użytkowania samochodu elektrycznego i stosowania się kierowcy do zaleceń producenta – podkreśla Łukasz Lewandowski, Prezes Es Klub Polska.

Jak sprawdzić stan zużycia akumulatora w swoim EV?

Osoby zainteresowane udziałem w badaniu powinny do 25 maja zgłosić do EV Klub Polska zamiar uczestnictwa w teście. Formularz zgłoszeniowy zostanie rozsyłany do klubowiczów przy pomocy newslettera oraz social mediów Klubu. Badania przeprowadzane będą podczas dnia otwartego EV Experience (27.05) w godzinach od 10 do 18. Wymagany poziom naładowania akumulatora do testu wynosi od 30 do 80%.

Lista pojazdów, które mogą zostać poddane badaniu:

 1. AUDI: e-tron GT (93,4 kWh), e-tron 55 quattro (95 kWh), AUDI Q4 50 e-tron quattro (82 kWh),
 2. BMW: iX Xdrive 40 (76 kWh), i3 (42.2 kWh), i4 40e-drive (83.9 kWh),
 3. MINI Cooper SE (32,6 kWh)
 4. CITROEN: C-Zero (16 kWh)
 5. FIAT: 500 e (42 kWh)
 6. FORD: Mustang Mach-E (98,8 kWh)
 7. HONDA e Advance (35,5 kWh)
 8. HYUNDAI: Ioniq (28 kWh), Ioniq (38 kWh), Kona (64 kWh), IONIQ 5 (72.6 kWh), Kona (39,2 kWh)
 9. JAGUAR: i-Pace (90 kWh)
 10. KIA: e-Soul (39,2 kWh), e-Soul (64 kWh), e-Niro (64 kWh), EV6 (77,4 kWh)
 11. MERCEDES BENZ: e-vito (35 kWh), EQC 400 4MATIC (80 kWh), EQB 300 4Matic (66,5 kWh), EQV 300 (100 kWh)
 12. NISSAN: Leaf (64 kWh)
 13. OPEL: Combo-e (50 kWh), Mokka-e (50 kWh), Vivaro-e (50 kWh)
 14. PEUGEOT: e2008 (50 kWh), e208 (50 kWh)
 15. POLESTAR 2 Long Range Dual Motor (78 kWh)
 16. PORSCHE: Taycan Turbo S (93,4 kWh)
 17. RENAULT: Zoe (41 kWh), Zoe (52 kWh)
 18. RENAULT: Kangoo (33 kWh)
 19. SKODA: Enyaq IV 80 (82 kWh), Citigo (36.8 kWh)
 20. SMART: Fortwo (17,7 kWh), Fourfour (17,7 kWh)
 21. TOYOTA: Proace EV (75 kWh)
 22. VOLKSWAGEN: ID.3 Pro (58 kWh), ID.3 Pro S (77 kWh), ID. 4 (77 kWh), ID.5 Pro (77 kWh), e-Golf (35,8 kWh), e-up (18,7 kWh), e-up! (36,8 kWh)

By wziąć udział w dniu otwartym EV Experience wystarczy nabyć bilet za pośrednictwem portalu www.evexp.pl. Dzieci do lat 16-stu mają wstęp bezpłatny. Rezerwacja jazd testowych odbywać się będzie w dniu wydarzenia na torze w Modlinie. Przypominamy o obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

Materiał prasowy PSPA

Zobacz: Zlot ForzaItalia.pl już 28 maja! Włoska motoryzacja zagości w Rozalinie!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności