REKLAMA

Kia będzie produkować ogniwa akumulatorów do aut elektrycznych

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Kia · Dodane: 27 kwietnia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Grupa Hyundai Motor ogłosiła swoje ambitne plany utworzenia spółki joint venture z firmą SK On, aby razem produkować ogniwa do akumulatorów samochodów elektrycznych w USA. W wyniku zatwierdzenia planu przez zarządy spółek powiązanych z Grupą, czyli Hyundai Motor Company, Kia Corporation i Hyundai Mobis, podpisano protokół ustaleń z SK On w listopadzie 2022 roku. Celem jest zapewnienie stabilnych dostaw akumulatorów do samochodów elektrycznych produkowanych w Ameryce Północnej.

Nowa fabryka ogniw akumulatorów w USA

Planowana inwestycja w spółkę joint venture wyniesie około 5 miliardów USD, przy czym Grupa i SK On będą posiadać po 50% udziałów. W ramach tej inicjatywy, obie strony planują zbudować nową fabrykę ogniw akumulatorów do samochodów elektrycznych w stanie Georgia, w pobliżu zakładów produkcyjnych Grupy w USA. Nowa fabryka ma rozpocząć produkcję ogniw akumulatorów w drugiej połowie 2025 roku, a jej roczna zdolność produkcyjna wyniesie 35 GWh, co pozwoli na wyprodukowanie 300 000 samochodów elektrycznych.

Warto podkreślić, że Hyundai Mobis będzie montował gotowe akumulatory z ogniw produkowanych w nowej fabryce, a następnie dostarczał je do amerykańskich zakładów produkujących samochody elektryczne marek Kia, Hyundai i Genesis. Taka współpraca pozwoli na jeszcze szybsze wprowadzenie na rynek samochodów elektrycznych i jeszcze bardziej przyspieszy transformację Grupy w zakresie elektromobilności.

Niższe koszty produkcji

Ta inwestycja umocni pozycję Grupy jako lidera w segmencie samochodów elektrycznych na rynku amerykańskim i wpłynie pozytywnie na konkurencyjność marki. Dzięki stabilnym dostawom akumulatorów, produkcja samochodów elektrycznych będzie jeszcze bardziej efektywna i przyczyni się do zwiększenia zasięgu i popularności pojazdów zasilanych energią elektryczną. Warto również zaznaczyć, że SK On jest już strategicznym partnerem Grupy i współpracował przy tworzeniu i produkcji modelu Kia EV6. Współpraca ta przyczyniła się do sukcesu modelu i wyraźnie pokazuje, że ta joint venture przyniesie wiele korzyści obu partnerom.

Zobacz: Kia buduję fabrykę, która będzie produkować auta PBV

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności