REKLAMA

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 17 kwietnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak sprawdzić ilość punktów karnych? Kto może sprawdzić ich liczbę? Czy można sprawdzić liczbę punktów przez Internet? Jak jest dopuszczalna liczba punktów karnych?

Przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych skutkuje utratą prawa jazdy. Kierowca, który nie jest pewny ile posiada punktów karnych, może w prosty sposób uzyskać potrzebną mu informację. W jaki sposób sprawdzić ilość punktów karnych? Czy ilość punktów karnych można sprawdzić przez Internet?

Maksymalna liczba punktów karnych

Każdy kierowca musi pamiętać, że jeśli w ciągu 12 miesięcy dostanie 24 lub więcej punktów karnych, straci prawo jazdy. Najczęstszą przyczyną otrzymania przez kierowcę punktów karnych jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

Zobacz: Zatrzymane prawo jazdy za niepłacone alimenty

Kto może sprawdzić liczbę punktów karnych?

Ilość punktów karnych może sprawdzić każda osoba, która posiada prawo jazdy. Co istotne można sprawdzić wyłącznie ilość swoich punktów karnych. Zgodnie z obowiązującym prawem nie ma możliwości sprawdzenia ilości punktów karnych innej osoby. Oznacza to, że żona nie może sprawdzić ile punktów karnych ma mąż, a Ty drogi czytelniku nie możesz sprawdzić ile punktów karnych ma Twój sąsiad.

Zaświadczenie o liczbie punktów karnych

W obecnej chwili jedynym sposobem uzyskania informacji na temat posiadanych punktów karnych jest udanie się na najbliższy komisariat policji i zapytanie policjanta o liczbę posiadanych punktów karnych. Policjant powinien udzielić takiej informacji od ręki.

Zobacz: Co można prowadzić mając prawo jazdy kat. B?

Kierowca ma możliwość otrzymania zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o liczbie punktów karnych na koncie kierowcy. Zaświadczenie takie jest często wymagane przez pracodawców, udostępniających pracownikowi służbowy samochód.

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?

Otrzymanie zaświadczenia o ilości punktów karnych wiąże się z dokonaniem opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Opłatę tą należy uiścić w urzędzie gminy, na terenie której znajduje się komisariat, lub zrobić przelew na konto urzędu gminy. Aby przyśpieszyć całą procedurę opłatę warto zrobić już przed wizytą w komisariacie, a ze sobą zabrać potwierdzenie wpłaty. Informacji o ilości punktów karnych nie można uzyskać telefonicznie lub mailowo. Konieczne jest osobiste stawienie się na komisariacie. Należy również posiadać dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Sprawdzanie punktów karnych przez Internet

W kwietniu 2017 roku została wprowadzona możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych w Internecie. W tym celu należy odwiedzić stronę opracowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji obywatel.gov.pl. Weryfikacja jest jednak możliwa do przeprowadzenia, jeśli użytkownik posiada Profil Zaufany. O tym jak sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet szerzej opisujemy w osobnym materiale. Warto przy tym pamiętać, że w internecie funkcjonuje wiele stron, które oferują takie usługi, za podaniem numeru PESEL. Ostrzegamy jednak, że strony takie nie mogą udzielić takiej informacji (nie ma takiej fizycznej i prawnej możliwości), a jedynym ich celem jest wyłudzenie danych osobowych kierowców, które mogą być później wykorzystane w celu wzięcia pożyczki czy choćby telefonu na abonament.

Zobacz jak sprawdzić punkty karne przez internet!

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
11 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DarekRafal Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafal
Gość
Rafal

Dzien Dobry Mam pytanie do expertow W roku 2007 zostalo zatrzymane moje prawo jazdy za przekroczenie 1 punktu z 24 czyli razem 25. Komendant wojewodzki wydal decyzje o sprawdzenie mojich kwalifikacji W ruchu drogowym i zostalem skierowany do osrodka egzaminacyjnego na egzamin panstwowy! Wyjechalem za granice do pracy i przez 12 lat sprawa lezala nie ruszana. Miesiac temu wrocilem do kraju zajac sie chory ojcem na raka!!! Udalem sie do urzedu komunikacji zalozylem profile kierowcy, pozniej date egzaminow na dzien dzisiejszy 15.05 2019 Dzisiaj Zaliczylem egzamin teoretyczny bezblednie z wynikiem 74 punkty ! Egzamin praktyczny nie zaliczylem z powodu zlego… Czytaj więcej »

Darek
Gość
Darek

jak siedziałeś za granicami kraju i byłeś tam zameldowany (co jest bardzo ważne żeby być tam zameldowanym) to trzeba było wystąpić do tamtego urzędu o wydanie prawa jazdy przedstawiając swój dokument. Wtedy otrzymał byś „ichniejsze” prawo jazdy najprawdopodobniej ważne również na terenie RP. Z tego co wyczytałem z posta twoje prawko nie zostało zatrzymane a jedynie komendant wojewódzki wydał decyzje o sprawdzenie twoich kwalifikacji – co nie oznacza, że nie potrafisz się poruszać po drogach publicznych. W takiej sytuacji miałbyś prawko na które mógłbyś jeździć na terenie RP i nie mogliby ci dawać punktów w przypadku wykroczeń. Niestety mleko się… Czytaj więcej »

Aktualności