Kontrola świateł w samochodach – Policja ruszyła na drogi!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: ITS · Dodane: 3 grudnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ruszyły policyjne kontrole oświetlenia aut jeżdżących na polskich drogach. Policja sprawdza stan świateł w samochodach i odsyła na badania techniczne te pojazdy, których stan oświetlenia wzbudza wątpliwości funkcjonariuszy. A to wszystko w ramach akcji Twoje światła- Twoje bezpieczeństwo.

W okresie zimowym warunki do jazdy autem są istotnie utrudnione. Oprócz obfitych opadów śniegu i przymrozków wywołujących często gołoledź na drogach, kierowcy muszą też walczyć z ograniczoną widocznością spowodowaną m.in. znacznie krótszym dniem. W takich warunkach na znaczeniu zyskują sprawne i poprawnie ustawione reflektory pojazdu. Wielu kierowców bagatelizuje tę kwestię i kompletnie nie zaprząta sobie głowy regulacją oświetlenia. Nowocześnie wyglądające żarówki wystarczą im w zupełności do szczęścia. A to, że oślepiają oni innych użytkowników dróg, kompletnie ich nie interesuje. Co gorsza, efektownie prezentujące się w kloszu żarówki, nie zawsze są efektywne w działaniu, a ich skuteczność jest często gorsza niż seryjnych rozwiązań.

Zobacz: O ile wzrosną opłaty za przegląd techniczny w 2018 roku?

Problem niskiej jakości oświetlenia czy braków w jego regulacji, to codzienność z jaką spotykają funkcjonariusze policyjnej drogówki. Z ich danych wynika, że ponad 40 % usterek technicznych pojazdów znajdujących się na miejscach wypadków to braki w oświetleniu. Co więcej, stosowane przez kierowców zamienniki oryginalnego oświetlenia bardzo często nie mają wymaganej homologacji, co jest powodem do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu. A przecież to od jakości oświetlenia pojazdu zależy w największej mierze szansa na dostrzeżenie zagrożenia na drodze.

Wystarczy zwrócić uwagę na pewne dane statyczne sprzed dwóch lata. W maju 2015 roku na polskich drogach zginęło 25 pieszych, natomiast w grudniu tego samego roku aż 171. W okresie jesienno-zimowym szczególnego znaczenia nabiera kwestia prawidłowego oświetlenia jezdni przed pojazdem. Kierowca mający światła, które świecą zbyt blisko może zauważyć pieszego praktycznie przed maską swojego samochodu. Z kolei jeśli w samochodzie światła będą ustawione zbyt wysoko, to kierowca oślepia innych uczestników ruchu. Właśnie dlatego Policja razem z ITS, Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów, PIMOT oraz dostawcą programu Yanosik zorganizowali kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, w ramach której Policjanci będą sprawdzać światła w kontrolowanych samochodach. Te, których oświetlenie będzie niepokoić funkcjonariuszy będą kierowane na stacje diagnostyczne.

Bezpłatna kontrola i regulacja świateł w samochodzie

Wzorem roku ubiegłego, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Darmowe sprawdzenia świateł na stacjach, które przystąpiły do akcji, będą dokonywane w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017 roku. Poniżej znajdziecie pełną listę SKP biorących udział w kampanii na terenie nie tylko Warszawy, ale i pozostałej Polski:

Zobacz: Gdzie można za darmo sprawdzić ustawienie świateł?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności