REKLAMA

Auto nie przeszło przeglądu technicznego – co robić dalej?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 26 sierpnia 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Niezaliczony przegląd techniczny auta, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które ponieść będzie musiał jego właściciel. Oprócz standardowej opłaty za przegląd doliczone zostaną kolejne należności związane z ponowna weryfikacją niesprawnych wcześniej podzespołów.

Przegląd techniczny samochodu trzeba wykonywać co roku (w przypadku aut starszych niż 3 lata) w Stacji Kontroli Pojazdów. Aby uniknąć problemów z jego zaliczeniem,  przed każdym badaniem warto jest zrobić podstawowy przegląd pojazdu w warsztacie mechanicznym (wymiana oleju, filtrów itp.). W trakcie standardowych prac przy samochodzie, dobry mechanik bez problemu wykryje poważniejsze usterki, dzięki czemu uchroni kierowcę przed dodatkową stratą czasu i pieniędzy niezbędnych na wykonanie powtórnych badań pojazdu.

Ile kosztuje standardowy przegląd techniczny samochodu?

Cena przeglądu technicznego pojazdu uzależniona jest od jego rodzaju. W przypadku samochodów osobowych koszt przeglądu wynosi 98 zł. Jeśli auto posiada instalację gazu LPG to cena rośnie do 160 zł. Warto mieć nieco więcej gotówki przy sobie także dlatego, że w trakcie badania technicznego diagnosta sprawdza czy na wyposażeniu samochodu są trójkąt ostrzegawczy i ważna  gaśnica. W przypadku ich braku można je na miejscu zakupić (koszt gaśnicy to ok. 25 zł).

Zobacz: Migająca kontrolka hamulca ręcznego: przyczyny awarii

Co zrobić gdy auto nie przejdzie przeglądu technicznego?

W myśl przepisów, które weszły w życie w październiku 2012 roku diagnosta w trakcie sprawdzania szeregu elementów auta powinien prawidłowo określić stan techniczny w jakim jest pojazd oraz  odpowiednio ocenić skalę i rangę usterek jakie zdołał w nim wykryć. Skala jakiej podlega dotyczy 3 rodzajów usterek pojazdu:

1) usterki drobne – usterki techniczne niemające istotnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska;

2) usterki istotne – usterki techniczne mogące naruszać bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska;

3) usterki stwarzające zagrożenie – usterki stanowiące bezpośrednie i natychmiastowe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska w stopniu uniemożliwiającym używanie pojazdu w ruchu drogowym, niezależnie od okoliczności.

Auto nie przeszło przeglądu, trzeba zapłacić za niego jeszcze raz?

Problem pojawia się w sytuacji, gdy diagnosta wykryje w pojeździe usterki istotne lub stwarzające zagrożenie. Wtedy właściciel auta będzie musiał zapłacić za wykonane badanie, jednak nie otrzyma pieczątki potwierdzającej wykonanie przeglądu technicznego. Zamiast tego dostanie specjalne zaświadczenie ważne 14 dni, dzięki któremu będzie mógł poruszać się autem w celu wykonania naprawy pojazdu.

Zobacz: Ponowny przegląd techniczny pojazdu – wykaz opłat

Po usunięciu usterek kierowca musi ponownie wykonać przegląd techniczny (najlepiej w tej samej SKP) w celu potwierdzenia ich usunięcia. Za każdą istotną lub stwarzającą zagrożenie usterkę, której wyeliminowanie diagnosta będzie musiał potwierdzić kierowca zapłaci 20 zł. Czyli jeśli na pierwszym przeglądzie auto posiadało 3 usterki, to na drugim przeglądzie kierowca zapłaci za ich przegląd 60 zł (kwota ta nie może jednak przekroczyć 98 zł).

Zobacz: Lewy przegląd techniczny samochodu – badanie na odległość

13
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
sprawiedliwyKasacja WarszawaGrzegorzMaciekDariusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sprawiedliwy
Gość
sprawiedliwy

100 zł i przegląd jes. to chyba tak działa w Polsce

Kasacja Warszawa
Gość
Kasacja Warszawa

AUTO KASACJA WARSZAWA – SKUP AT KAŻDY STAN http://skupsamochodowwarszawa.pl/

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Kupiłem samochód bez przeglądu był 6 miesięcy temu czy zapłacę więcej za przegląd

Maciek
Gość
Maciek

Czy w trakcie tych 14 dni muszę wrócić na tą samą stację kontroli, czy mogę pojechać na inną (czy to oznacza, że będę wtedy musiał zapłać od nowa całą kwotę?)

Dariusz
Gość
Dariusz

A przegląd wystawiony na miesiąc
….. O co tu może chodzić!? Kupilem auto z takim terminem

Aktualności