REKLAMA

L4 online – wady i zalety tego rozwiązania

Autor: Materiał sponsorowany · Zdjęcia: · Dodane: 3 października 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zwolnienie lekarskie można otrzymać od lekarza w przypadku czasowej niedyspozycji, gdy pacjent nie czuje się na siłach, by świadczyć obowiązki zawodowe lub musi zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny. Zwolnienie lekarskie można otrzymać nie tylko na wizycie stacjonarnej, ale również online – jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Wiele profesji takich jak mechanik czy dziennikarz, wykonywać można w miejscach odległych od dużych aglomeracji miejskich. Ma to swoje zalety, ale też i wady. W razie choroby, która choć niegroźna to powoduje czasową niedyspozycję, uzyskanie zwolnienia L4 wymaga wizyty w przychodni oddalonej często o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów. Nie każdy wie jednak o tym, że można uzyskać zwolnienie L4 online czyli po prostu zdalnie. Przy drobnych infekcjach lub urazach nie wymagających hospitalizacji czy specjalistycznego leczenia, ma to swoje wymierne zalety. Tym bardziej, jeśli chcemy uzyskać zwolnienie na opiekę na chorym dzieckiem czy członkiem rodziny. Ale są też i wady tego rozwiązania.

Co to jest L4 i kto może je otrzymać?

Nikomu zapewne nie trzeba tłumaczyć, czym jest zwolnienie lekarskie, jednak dla przypomnienia: jest to dokument, który usprawiedliwia nieobecność w pracy i uprawnia do pobierania świadczeń chorobowych za ten czas. Zwolnienie L4 wystawia lekarz, jeśli w jego opinii pacjent się do niego kwalifikuje, czyli jest niezdolny do pracy z przyczyn zdrowotnych lub konieczności opieki nad członkiem rodziny. Zwolnienie otrzymać mogą osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, które nie wykorzystały jeszcze w roku kalendarzowym przysługującego limitu L4.

Czas przebywania na zwolnieniu L4 należy poświęcić na powrót do zdrowia. Nie jest to zatem czas na remonty, wycieczki, zakupy, czy też odwiedzanie rodziny. ZUS może skontrolować osobę przebywającą na zwolnieniu, a jeśli w czasie kontroli wykryje nieprawidłowości, ubezpieczony może mieć z tego tytułu nieprzyjemności.

L4 przez Internet – zalety i wady

Każdy ubezpieczony pracownik doskonale wie, co to jest L4 oraz od kogo może je otrzymać i w jakim przypadku, ale nie każdy wie, że L4 otrzymać można też zdalnie. Przykładem strony, gdzie po konsultacji zdalnej z lekarzem może być pacjentowi wystawione zwolnienie przez Internet jest: https://naszarecepta.pl/e-recepta/zwolnienie-lekarskie-l4/. By stwierdzić wskazania do wystawienia pacjentowi zwolnienia, przeprowadzana jest z daną osobą konsultacja online. L4 zostanie wystawione, jeśli w opinii lekarza pacjent nie może chwilowo świadczyć obowiązków zawodowych w związku ze swoim stanem zdrowia lub koniecznością opieki nad chorym członkiem rodziny. Nie trzeba martwić się, gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie otrzymane w ten sposób, gdyż zapisywane jest ono w cyfrowej dokumentacji medycznej pacjenta.

Możliwość konsultacji z lekarzem przez Internet ma oczywiście swoje wady i zalety. Zaletą niewątpliwie jest szybkość kontaktu z lekarzem, brak konieczności rejestracji wizyty z wyprzedzeniem, brak konieczności dojazdu do przychodni, czy też oczekiwania w kolejkach. Wadą natomiast niewątpliwie jest fakt, że przez Internet pacjent nie może być przez lekarza zbadany – ten może zatem opierać się wyłącznie na informacjach zebranych w wywiadzie medycznym. Jest to niekiedy za mało, by móc postawić diagnozę, dobrać leczenie itd.

Gdzie sprawdzić zwolnienie lekarskie otrzymane przez Internet?

Nie trzeba się obawiać o otrzymane od lekarza przyjmującego w rzetelnym podmiocie medycznym L4 online, ponieważ będzie to dokument legalny. Wszystkie zwolnienia lekarskie wystawiane pacjentowi, w tym również zwolnienia lekarskie wystawianie zdalnie, zapisywane są w historii medycznej danej osoby. Dzięki cyfryzacji pacjent ma dostęp do swoich danych medycznych w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca, o ile posiada urządzenie z dostępem do Internetu.

Zobacz: Powrót z zagranicy – kiedy zrobić test na koronawirusa?

Chcąc sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie, można zalogować się do posiadanego profilu IKP. Tam zapisują się wszystkie zwolnienia lekarskie wystawiane danej osobie, a oprócz tego można mieć wgląd do swoich e-recept, czy też e-skierowań. Jest jeszcze inna opcja, a mianowicie skorzystanie z platformy PUE ZUS. W tym miejscu również dostępne są wystawiane pacjentowi e-zwolnienia, gdyż w momencie wystawiania L4 pacjentowi, dokumenty bezpośrednio przesyłane są do ZUS i pracodawcy.

Zobacz: Czy przeterminowane prawo jazdy nadal jest ważne? Czy pandemia trwa?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności