REKLAMA

Powrót do Polski i kwarantanna – czy dzieci muszą robić testy na koronawirusa?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 8 marca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy dzieci muszą robić testy na koronawirusa (COVID-19) wracając z zagranicy na 48h przed przyjazdem do Polski? Czy kwarantanna je obowiązuje? Kto jest zwolniony z kwarantanny granicznej? Na te pytania dostaliśmy odpowiedź od naszego eksperta w oparciu o przepisy jakie przyniósł luty 2021 roku.

Panika wywołana na świecie przez koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że pojawiły się istotne utrudnienia związane z podróżowaniem po świecie. Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy są mniej restrykcyjne niż na początku „lockdownu” lub te obowiązujące w innych krajach. Ale nadal obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla wszystkich osób powracających do Polski transportem zorganizowanym. Osoby, które nie chcą przechodzić kwarantanny, muszą okazać podczas wjazdu do Polski test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 z negatywnym wynikiem, który został wykonany w ciągu 48 godzin przed powrotem do Polski. Czy jednak kwarantanny i powyższe regulacje prawne dotyczącą też małych dzieci w wieku do 2 lat?

Kwarantanna na granicy – kto jest zwolniony?

W ostatnich tygodniach zaszły kolejne zmiany dotyczące kwarantanny dla osób wracających do Polski. Jak wynika z § 3 ust. 2 pkt 18 rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. (w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii) osoby, które mają z negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, zrobiony w czasie 48 godzin przed przekroczeniem granicy, są zwolnione z kwarantanny granicznej. Ale wbrew niektórych informacjom, jakie docierają do naszej redakcji, nowe przepisy nie zwalniają z kwarantanny dzieci do lat 2. Zatem również i one muszą mieć test z negatywnym wynikiem, albo trafią na kwarantanne.

Zobacz: Przedłużona ważność prawa jazdy z uwagi na koronawirusa

Nie oznacza to jednak, że nie ma od tej reguły wyjątków. Przepisy określają wyraźnie, że są pewne ustępstwa, stworzone m.in. na potrzeby szkolnictwa. Z obowiązku odbycia kwarantanny granicznej  zwolnione są dzieci :

  • członków misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin, a także przez inne osoby przekraczające granicę na podstawie paszportu dyplomatycznego;
  • dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.

Powyższe przepisy zachowują opisują stan prawny na dzień 1 marca 2021 roku. Warto na bieżąco śledzić sytuację, bowiem rząd RP potrafi zaskakiwać swoimi działami nawet wysokiej klasy ekspertów. Tego typu chaotyczne działania, niestety nie służą poprawnemu działaniu Państwa Polskiego.

Zobacz: Prawo jazdy, które straciło ważność, koronawirus i wyjazd za granicę

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności