REKLAMA

Przedłużona ważność prawa jazdy z uwagi na koronawirusa

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 22 kwietnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Koronawirus sprawił, że ważność praw jazdy zostanie automatycznie wydłużona w każdym przypadku tak, aby kierowcy mogli dalej zgodnie z prawem z nich korzystać. Na jak długo? Ministerstwo Infrastruktury wydało oficjalny komunikat w tej sprawie.

W związku z paniką wywołaną przez koronawirusa i prawie całkowitym zamknięciem gospodarki naszego kraju przez władze, Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że przedłuży też termin ważności praw jazdy. Dzięki temu kierowcy mają uniknąć całego procesu związanego z wyrabianiem nowego dokumentu i ograniczyć tym samym wyjścia z domu. nowe przepisy weszły w życie 18 kwietnia i wydłużają one nie tylko ważność prawa jazdy, ale też np. pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Wydłużony termin ważności prawa jazdy

Nowelizacja przepisów dotyczących m.in. ważność praw jazdy została opracowana jako element uzupełniający tzw. tarczę antykryzysową. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, przedłużenie ważności prawa jazdy będzie obowiązywać w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Kiedy to nastąpi? Na chwilę obecną, rząd nie jest w stanie tego określić.

Zobacz: Płyn do spryskiwaczy zawiera alkohol – uważaj na prawo jazdy!

Poza prawem jazdy wydłużony termin ważności będą miały też inne dokumenty m.in. zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym pieniądze, świadectwa kierowcy, legitymacje instruktora nauki jazdy, legitymacje egzaminatora i świadectwa instruktora techniki jazdy. Oznacza to, że wszystkie te dokumenty, uprawnienia i szkolenia, których termin upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Po epidemii ważność dokumentów trzeba będzie odnowić

Resort podkreślił przy tym, że po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w ciągu 60 dni trzeba będzie wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić, a terminy ważności dokumentów przedłużyć. Ministerstwo infrastruktury zaznacza, ze dodatkowo, zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zostały wprowadzone ułatwienia w badaniach okresowych dla kierowców zawodowych. Oznacza to, że kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

Zobacz: Prawo jazdy kategorii B na auta o DMC do 4,25 tony!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności