REKLAMA

Rejestracja auta z zagranicy – wydłużony czas do 180 dni!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 3 kwietnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Dłuższy czas i termin rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy to element tarczy antykryzysowej, której zapisy weszły w życie 1 kwietnia 2020 roku. Przedłużony do 180 dni czas na zarejestrowanie używanego pojazdu z zagranicy ma ograniczyć kolejki przed wydziałami komunikacji, a przez to ryzyko roznoszenia wirusa.

W związku z paniką wywołaną przez koronawirusa, wydziały komunikacji musiały ograniczyć zakres swojej pracy. W wyniku tego wyraźnemu spowolnieniu uległo załatwianie wszelkich formalności związanych m.in. z rejestracją samochodów. Dodatkowo przed wydziałami zaczęły tworzyć się ogromne kolejki związane z nową karą za nieprzerejestrowanie auta. Ta zmotywowała właścicieli do tego stopnia, że czym prędzej postanowili załatwić zalegle formalności dotyczące auta. Zwłaszcza, że większość spraw dotyczyła pojazdów sprowadzonych z zagranicy, bo to one są na celowniku „skarbówki”.

Dłuższy czas na rejestrację auta z zagranicy

Według nowych przepisów, sprowadzone do Polski auto używane, będzie trzeba zarejestrować w ciągu 180 dni czyli 6 miesięcy. Ma to na celu ograniczyć kolejki jakie tworzą się pod wydziałami komunikacji. A kolejki te tworzą się w ostatnich miesiącach intensywnie, bo nagle cześć właścicieli takich aut poczuła się zmotywowana, aby zarejestrować pojazd. Motywacja ta oparta jest na nowej karze za nieprzerejestrowanie auta, która sięga nawet 1000 zł i dotyczy w ogromnej mierze … handlarzy, których auta zalegają miesiącami na placach zanim nie zostaną sprzedane klientowi. Aby ograniczyć koszty, większość z nich po prostu nie zgłaszała faktu sprowadzenia samochodu do kraju, a ewentualne kwestie niezgodności terminów załatwiała „umową spisaną na Niemca”.

Na bazie tzw. tarczy antykryzysowej rząd przewidział wydłużenie czasu na rejestrację auta z zagranicy do 180 dni licząc na to, że rozładuje to kolejki przed WK. Tym samym przełożył w czasie ewentualne koszty związane z rejestracją, jakie musieliby pokryć m.in. samochodowi handlarze w tym ciężkim ekonomicznie czasie. Warto przy tym pamiętać, że koszt rejestracji auta z zagranicy to 256 zł i w jego skład wchodzi:

  1. dowód rejestracyjny albo jego wtórnik – 54 zł;
  2. tablice rejestracyjne – 80 zł (auta osobowe)
  3. karta pojazdu – 75 zł;
  4. nalepka kontrolna – 18,50 zł;
  5. pozwolenie czasowe dla pojazdu wraz z kompletem nalepek na tablice tymczasowe – 13,50 zł
  6. nalepka legalizacyjna – 12,50 zł
  7. opłata ewidencyjna – 2,50 zł

Ale to są koszty związane stricte z samą rejestracją pojazdu w WK. Nie obejmują one szeregu innych spraw dotyczących dopuszczenia takiego auta do jazdy na polskich drogach takich jak np. pierwszy przegląd auta w kraju czy opłacenie akcyzy za pojazd. A są to niemałe koszty. Na zarejestrowanie auta w kraju, którego silnik ma pojemność do 2-litrów trzeba przeznaczyć średnio ok. 1500 zł. Mając 10 aut na placu, oznacza to koszty rzędu 15 000 zł. Nowe przepisy o wydłużonym czasie rejestracji samochodu z zagranicy mają obowiązywać do końca 2020 roku.

Zobacz: Ile kosztuje pierwszy przegląd auta sprowadzonego z Niemiec?

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
WiteckiDaily Driverderek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Witecki
Gość
Witecki

Należy dobrze sprawdzić czy nie brakuje żadnych dokumentów, u nas był taki problem właśnie.

derek
Gość
derek

wydział komunikacji miasto „uckie”:
na chwilę obecną ze względu na covid 19 możliwa jedynie rejestracja pojazdów fabrycznie nowych?
rozumiem że dokumenty samochód nowych są pozbawione zagrożenia zarażenia się od nich wirusem?

Aktualności