REKLAMA

Dopłata do elektrycznego auta demo tylko jeśli ma ono tablice dilerskie!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 17 stycznia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Dopłata do elektrycznego auta demo należy się jeśli ma ono profesjonalne tablice rejestracyjne tzw. dilerskie. Takie stanowisko na chwilę obecną przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O tym dlaczego, informuje jego komunikat przesłany do ZDS.

Dopłata do samochodów elektrycznych ma być rozdysponowywana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu i dotyczyć ma zakupu nowych modeli elektrycznych i wodorowych. W przypadku auta na prąd, dopłata może sięgnąć 37,5 tys. zł, ale samochód nie może kosztować więcej niż 125 tys. zł. Nabywca musi też korzystać z niego co najmniej przez dwa lata od zakupu. W przypadku firm, warunki dopłaty są odmienne (więcej niebawem).

Zobacz: Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne i dla kogo są przeznaczone?

Póki co system dopłat jeszcze nie ruszył, a ustalenia są w formie rozporządzenia (parlament musi jeszcze zatwierdzić nowelizację ustawy o podatku dochodowym, by zwolnić z niego dopłatę). Niestety, nowe przepisy mówią też wyraźnie o tym, że z dopłaty może skorzystać tylko pierwszy jego właściciel. A co z samochodami demo zarejestrowanymi na dilera? Czy przysługuje na nie rabat klientowi dilera?

 Elektryczne auto demo – warunki rządowej dopłaty

Jak informuje ZDA, NFOŚiGW poinformował, że aby uzyskać dopłatę, auto nie może być wcześniej zarejestrowane! Jedynym wyjątek od tej reguły dotyczy instytucji profesjonalnych rejestracji pojazdu czyli samochodów, które do jazd testowych wyposażone zostały w profesjonalne tablice rejestracyjne.  Jak bowiem wskazał NFOŚiGW, zgodnie z art. 80w pkt. 6 prawo o ruchu drogowym,

Na podstawie profesjonalnego dowodu rejestracyjnego starosta nie może dokonać rejestracji pojazdu, o której mowa w art. 73 rejestracja pojazdu i art. 74 czasowa rejestracja pojazdu.

Zatem w przypadku, gdy klient chce nabyć samochodów elektryczny w ramach programu dopłat, jest to możliwe, o ile pojazd ten jeździł na „tablicach dealerskich”, czyli profesjonalnych tablicach rejestracyjnych. Jest to bowiem auto traktowane według nowych przepisów jako nowe i nigdy nie rejestrowane.

Elektryczne auto demo może mieć przyznaną dotację przy zakupie jeśli ma profesjonalne tablice rejestracyjne (dilerskie)

Jak zauważa ZDS, przesłana interpretacja wskazuje, że samochody elektryczne wykorzystywane jak pojazdy demonstracyjne (tzw. demo), dla których dany sprzedawca dealer dokonał rejestracji czasowej bądź stałej nie będą mogły zostać objęte dopłatami. Informacja ta ma bardzo duże znaczenie dla dilerów samochodowych, dlatego ZDS podkreśla konieczność zwrócenia uwagi importerom na tę interpretację. Z informacji jakie udsotępnił ZDA wynika, że importerzy marek Nissan i Renault wydali już rekomendacje swoim sieciom by elektryczne auta demo, ze względu na dotacje, były wykorzystywane tylko na „tablicach dealerskich”. Na stanowiska pozostałych importerów czekamy.

Zobacz: Zielone tablice profesjonalne – ile kosztują i dla kogo?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności