REKLAMA

Tablice rejestracyjne to dane osobowe? Jest nowy wyrok!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 13 stycznia 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy numery rejestracyjne auta to dane osobowe? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zajął się tym tematem. Sęk w tym, że jego wyrok stoi w sprzeczności z wcześniejszymi wyrokami innych Sądów. A wszystko jest zgodne z prawem, bo taka sytuacja jest powszechna w polskim orzecznictwie sądowym.

Problem oceny tego, czy numer rejestracyjny jest daną osobową, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach musiał rozwiązać z z uwagi na skargę zgłoszoną przez jednego z mieszkańców Katowic. Jako kierowca stwierdził on, że obowiązek podania numeru rejestracyjnego przy zakupie biletu uprawniającego do parkowania samochodów w strefie płatnego parkowania w Katowicach (podobnie jak np. w Warszawie), jest niezgodny z ustawą o Ochronie danych osobowych. Dlatego złożył on skargę do WSA dotycząca niezgodnego z prawem zapisu regulaminu nakazującego podanie nr tablic rejestracyjnych parkowanego pojazdu.

Numer rejestracyjny to dane osobowe?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił jednak skargę Katowiczanina. Swoją decyzję uzasadnił tym, że tradycyjny numer rejestracyjny, który składa się z liter i cyfr, nie jest daną osobową, gdyż określenie tożsamości osoby parkującej (właściciela, posiadacza) wymagałoby nadmiernych kosztów, czasu lub działań. Trzeba przecież pamiętać, że auto może być wykorzystywane przez wiele osób. Co więcej, pojazd może należeć np. do firmy, a jego właściciel może nawet nigdy nie odbyć chociaż krótkiej przejażdżki za jego kierownicą. Nie ma zatem możliwości stwierdzić po numerze rejestracyjnym, kto zaparkował auto w danym miejscu. Poza tym numer rejestracyjny to przecież numer identyfikacyjny pojazdu, a nie osoby. Mimo tych argumentów, dotychczasowe decyzje sądów nie były w te kwestii jednolite. Ba, zdarzało się nawet, że były wprost przeciwne do wyroku z Gliwic.

Zobacz: Co to jest nagrywanie w pętli?

Przeciwnego zdania niż WSA w Gliwicach był WSA w Warszawie. Stwierdził 13 kwietnia 2017 roku, że numer rejestracyjny pojazdu może prowadzić do identyfikacji osoby, a zatem stanowi on dane osobowe (sygnatura akt VII SA/Wa 1069/16). Natomiast WSA w Krakowie wydając wyrok 20 marca 2014 roku (sygn. II SA/Kr 127/14) nie zdecydował się na jednoznaczną opinię. Według sądu numery rejestracyjne „z reguły” nie mają statusu danych osobowych. Ale zastosowanie sformułowania „z reguły” dopuszcza sytuacje, kiedy takie numery będą miały charakter danych osobowych. I jak tu być mądrym w tych absurdach prawach? Chyba się gdzieś pogubiliśmy w tych swoich przywilejach i prawach, stając się zbyt roszczeniowi wobec innych, a za mało krytyczni wobec siebie samych…

Zobacz: Parkometry – czy trzeba wpisywać numer rejestracyjny samochodu?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności