REKLAMA

Za kradzież tablic rejestracyjnych będzie grozić kara więzienia!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 29 kwietnia 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kradzież tablic rejestracyjnych traktowana jako przestępstwo i kara więzienia za jej popełnienie – oto założenia planu zaostrzającego przepisy prawa karnego przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo” zakłada też m.in. surowe kary za cofanie liczników, o którym już pisaliśmy w ostatnich dniach.

Projekt MF pt. „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo” zakłada zaostrzenie przepisów kodeksu karnego, nie tylko w zakresie wprowadzenia kar więzienia za cofanie liczników w samochodach, ale też w odniesieniu do kradzieży tablic rejestracyjnych. Problem „znikających” z aut tablic rejestracyjnych wbrew pozorom nie jest zjawiskiem marginalnym. W samej tylko stolicy Policja codziennie odbiera kilkanaście zgłoszeń dotyczących tego procederu. Co gorsza, jest to bardzo poważne zdarzenie, które często przysparza wielu problemów właścicielowi poszkodowanego samochodu. O tym co zrobić w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych pisaliśmy w naszym poradniku. Zaniechanie wykonania odpowiednich kroków, może zakończyć się dla właściciela poszkodowanego auta surowymi konsekwencjami, z wyrokiem sądowym na czele.

Kara więzienia za kradzież tablic rejestracyjnych

Do tej pory, kradzież tablic rejestracyjnych traktowana była za jako wykroczenie z uwagi na ich niską wartość materialną. Co jeszcze bardziej absurdalne, mimo że są one najczęściej wykorzystywane do kradzieży innych samochodów, paliwa na stacjach czy nawet napadów, to czyn taki zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 2003 r.) nie jest przestępstwem bo …. zdaniem SN tablice rejestracyjne nie są znakiem identyfikacyjnym (jest nim natomiast np. numer identyfikacyjny VIN samochodu). Ale jeśli kamera zarejestruje napad z udziałem auta na kradzionych tablicach, to ich prawowity właściciel będzie musiał udowodnić przed sądem, że nie ma z tym zdarzeniem nic wspólnego (właśnie dlatego trzeba wiedzieć co zrobić w przypadku kradzieży tablic).

Z tego powodu, Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany w Kodeksie karnym, które mają na celu odstraszać przed tym procederem złodziejów tablic rejestracyjnych. Tego rodzaju czyn nie będzie już traktowany jako wykroczenie, za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych. Kradzież tablic będzie traktowana jako przestępstwo zagrożone karą od 1 miesiąca do 5 lat pozbawienia wolności. Aż trudno uwierzyć, że przez kilkadziesiąt lat istnienia tego problemu, organy sprawiedliwości nie dostrzegały tego problemu. Zanim jednak nowe przepisy wejdą w życie (o ile w ogóle wejdą), to polecamy Wam zapoznać się z wiedzą dotyczącą tego, co należy zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży tablic rejestracyjnych:

Zobacz: Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych – co robić dalej?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kocurek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kocurek
Gość
Kocurek

Prawidłowo. Szkoda, że tak późno ;P Janusze w końcu pójdą siedzieć!

Aktualności