REKLAMA

Nowe kary dla kierowców już w 2017 roku!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 13 stycznia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowe, surowe kary dla pijanych kierowców lub osób kierujących auto, mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, dostały zielone światło od rządu. Projekt opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada kilka poważnych zmian, które wycelowane są w najbardziej niebezpiecznych kierowców.

Sejm zaakceptował projekt zmian w prawie, dotyczący surowszego karania kierowców. Dokument skupia się przede wszystkim na dotkliwszych karach wymierzonych w pijanych kierowców oraz tych prowadzących, którzy nie stosują się do sądowych zakazów prowadzenia pojazdów

Nowe kary dla pijanych kierowców!

Według wspomnianego projektu przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w najgorszej sytuacji będą kierowcy, którzy dopuszczają się prowadzenia pojazdu będąc pod wpływem substancji odurzających. Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku drogowego trafi do więzienia na co najmniej 2 lata!

Kara będzie identyczna także wtedy, gdy nikt nie zginie, ale ofiary odniosą ciężkie uszkodzenia ciała. Sprawca nie będzie mógł liczyć na orzeczenie kary w zawieszeniu. Dziś dolna granica kary przy takim przestępstwie to zaledwie 9 miesięcy pozbawienia wolności, a jeśli została ona orzeczona w wymiarze do jednego roku, to można ją zawiesić.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień

W dużo gorszej sytuacji będą także kierowcy-recydywiści. Prowadzenie pojazdu, mimo odebranego decyzją administracyjną  prawa jazdy, będzie skutkowało nie tylko narażeniem się na karę pozbawienia wolności do lat dwóch, ale także orzeczeniem wobec kierowcy sądowego zakazu prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Kierowanie pojazdem mimo orzeczonego zakazu prowadzenia

Jeszcze dotkliwsze konsekwencje dotkną te osoby, które złamią sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Kara za taki czyn została podniesiona z 3 do 5 lat więzienia! O tym czym różni się zakaz prowadzenia pojazdów od kierowania pojazdem mimo odebranych uprawnień przeczytacie w poniższym materiale:

Zobacz: Kierowanie pojazdem mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów

Zupełnie inaczej będzie też wyglądać kwestia ucieczki przed policją. Kierowca, który nie zatrzyma się do kontroli drogowej popełni przestępstwo, a nie jak jest to obecnie wykroczenie. Ucieczka przed policją będzie zagrożona będzie karą do 5 lat więzienia.

Co więcej, sąd obligatoryjnie zakaże uciekinierowi prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Dziś nawet najbardziej brawurowa ucieczka stwarzająca ogromne zagrożenie na drodze traktowana jest jak wykroczenie, za które grozi zaledwie grzywna lub kara aresztu na maksymalnie 30 dni. W głowie się nie mieści, jak ktoś pisał takie prawo przed laty.

Większe uprawnienia sądów wobec piratów drogowych

Kolejne, nie mniej istotne zmiany, dotyczą samego procesu karania kierowcy. Organy ścigania i sądy dostaną wystarczająco dużo czasu, by skutecznie wymierzyć sprawiedliwość sprawcy wykroczeń czy przestępstw drogowych. Będą się one przedawniać w sprawach, w których wszczęto postępowanie, dopiero po 3 latach od momentu popełnienia czynu. Obecnie mają na to 2 lata co w polskich realiach okazuję nie wystarczające (np. słynna sprawa z Frogiem).

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości jest niezgodne z Konstytucją?

Oprócz tego sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Pomoże to surowiej ukarać te osoby, które czują się bezkarne na polskich drogach. Sąd będzie miał pełen dostęp do bazy policji drogowej i centralnej ewidencji kierowców. Będzie zatem wiedział wszystko na temat dotychczasowej „kariery kierowcy” (mandaty, punkty karne itp.) i pomoże mu to wydać uczciwszy wyrok.

Kontrole drogowe zostaną w pełni zalegalizowane

Ostatnią nowością będzie zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym przedstawiający konkretną  podstawę prawną do poddawania kierujących pojazdami rutynowej kontroli drogowej w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy. Dziś takie czynności mogą zostać podważone przez kierującego.

Zobacz: Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w 2017 roku!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Piter Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piter
Gość
Piter

I prawidłowo!

Aktualności