REKLAMA

Kierowanie pojazdem mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 14 sierpnia 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jazda samochodem mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów niesie za sobą poważne konsekwencje. W myśl nowych przepisów obowiązujących od 18 maja 2015 roku kierowca poruszający się daną maszyną po drogach publicznych bez uprawnień, może zostać skazany nie tylko na wysoką grzywnę, ale także na karę pozbawienia wolności.

Do niedawna osoba kierująca pojazdem bez  posiadania stosownych uprawnień musiała liczyć się albo z mandatem karnym, albo wyrokiem sądu zarządzającym wobec oskarżonego karę grzywny do 5000 zł. W myśl nowego przepisu  (art. 94. § 3 Kodeksu karnego) sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdu. Co jednak grozi osobie, która mając już takowy zakaz lub ma cofnięte uprawnienia, ponownie siądzie za kierownicą auta czy motocykla?

Kierowanie pojazdem mimo cofniętych uprawnień

W Kodeksie karnym artykuł 180 został rozszerzony o podpunkt „a”, w którym ustawodawca zapisał, że:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Przepis ten stosuje się zatem do osób nie tyle objętych zakazem prowadzenia pojazdów, co przede wszystkim do tych, którzy mają cofnięte uprawnienia do kierowania. Sąd bowiem wydaje zakaz prowadzenia pojazdów, czego dopiero późniejszym etapem jest wydanie przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania danej osobie. Co więcej, uprawnienia zostają cofnięte z chwilą doręczenia decyzji starosty do adresata. Co więcej cofnięcie uprawnień może odbyć się na drodze administracyjnej, bez angażowania sądu.

Kierowanie pojazdem mimo sądowego zakazu prowadzenia

Inaczej wygląda sprawa dotycząca jazdy pojazdem, mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdu otrzymanego np. za jazdę w stanie nietrzeźwości. Jeśli osoba kierująca pojazdem ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to odpowiada przed sądem nie z artykułu 180a tylko z art. 244 Kodeksu Karnego.

Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Dlaczego stosuje się ten przepis, skoro wprowadzono art. 180a? Bowiem dotyczy on zupełnie innego przestępstwa- czym innym jest odebranie uprawnienia do kierowania pojazdem, a czym innym zakaz prowadzenia pojazdów. Art. 244 stosowany jest do osób, które mogły nigdy nie mieć prawa jazdy, ale np. z określonych powodów otrzymały sądowy zakaz prowadzenia pojazdów (prowadziły po alkoholu, wielokrotnie jeździły bez uprawnień itd.). Lekceważenie decyzji sądu skutkuje w tym przypadku surowszą karą pozbawienia wolności.

28
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
PawelMateuszMikejCezariuszMateusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mateusz
Gość
Mateusz

JA MIALEM TAKA SYTACJE, JECHALEM SAMOCHODEM NA ZAKAZIE PROWADZENIA POJAZDOW MECHANICZNYCH BYLEM TRZEZWY, A WYROKIEM SADU ZOSTAŁEM SKAZANY NA KOLEJNY ROK ZAKAZU PROWADZENIA POJAZDOW MECHANICZNYCH. PRACUJE JAKO OPERATOR KOARKI JEDNONACZYNIOWEJ BEZ PRAWA JAZDY PRZEZ DWA LATA A ZAKAZ BYL NA 4 LATA .POTRZEBUJE BARDZO TEGO PRAWA JAZDY BY MOC SIE DALEJ ROZWIJAC ,CZY UMIAL BY KTOS COS PORADZIC W TEJ SPRAWIE ?

Igor Tuleja
Gość
Igor Tuleja

Od lat jeżdżę bez prawka, ukradł mi go pies. Zakaz swądowy minął. Naskoczcie mi prawilne parafialny ?

Ja kurwa
Gość
Ja kurwa

Zrobilem przysiad na butle z gazem publicznie.jakie sa tego konsekwencje ?

Igor Tuleja
Gość
Igor Tuleja

Pie***l ich, wynoś się za granicę i ci naskoczyć mogą. J**ny swąd i prokurwatura.

Darek k
Gość
Darek k

Witam. Mam zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata za jazde po alkoholu, w ostatnim czasie wsiadłem do samochodu i zatrzymała mnie policja do kontroli, jakie konsekwencje poniosę?

Gucio
Gość
Gucio

Do puchy chlopie,dozywocie bym ci dal i gnaty polamal dla przykladu

Darek k
Gość
Darek k

pomyliłeś mnie ze swoją starą.

Spier***
Gość
Spier***

Tobie j***ny liz***cu i obywatel czytaj kapusty połamać czachę. Liż rowa fajfusie

Cezariusz
Gość
Cezariusz

Ja tobie też ,popaprańcu

Mateusz
Gość
Mateusz

Mogą Ci dorzucić kolejny zakaz i grzywnę jeśli poprzedni wyrok się nie uprawomocnił

Darek
Gość
Darek

Uciekałem policji mając zakaz prowadzenia pojazdów, , czy można starać się o inną karę niż pozbawienie wolności, i czy adwokat coś pomoże?

Cezariusz
Gość
Cezariusz

Adwokaci to h***e, grają tak jak im zagrają

Aktualności