REKLAMA

Korytarz życia obowiązuje już w Polsce! Jak się zachować?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 10 grudnia 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

To od kiedy korytarz życia na stałe trafi do kanonu obyczajów polskich kierowców ciężko powiedzieć. Ale przepis prawny obligujący do jego stosowania już obowiązuję. Za niestosowanie się do niego grozi oczywiście kara.

W piątek 6 grudnia weszły w życie przepisy nakazujące polskim kierowcom tworzenie tzw. korytarza życia, czyli wolnej przestrzeni do przejazdu służb ratunkowych. To niejedyne możliwe rozwiązanie, które ma ułatwić sprawne udzielanie pomocy. W Australii Zachodniej od ponad roku kierowcy muszą zwolnić i zjechać na inny pas, zbliżając się do pojazdów służb ratunkowych pracujących na miejscu wypadku

Korytarz życia – dlaczego jest potrzebny?

Gdy dojdzie do wypadku, dla ratowania zdrowia i życia poszkodowanych w nim osób znaczenie ma każda sekunda. Dlatego w wielu europejskich krajach obowiązują przepisy nakazujące kierowcom formowanie tzw. korytarza życia w sytuacji, gdy na wielopasmowej drodze tworzy się korek. Badania przeprowadzone w Austrii pokazały, że dzięki tworzeniu przez kierowców wolnej przestrzeni do przejazdu służb ratunkowych karetka pogotowia czy wóz strażacki mogą dotrzeć na miejsce wypadku aż o cztery minuty szybciej, co nawet o 40% zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanych*.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności