REKLAMA

Prawo jazdy i zmiana adresu – czy trzeba wymieniać dokument?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 18 sierpnia 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy trzeba wymienić prawo jazdy jeśli nastąpiła zmiana adresu zamieszkania lub zameldowania? Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Regulacja przepisów, która nastąpiła na początku 2019 roku, wprowadziła istotne zmiany.

Zgodnie z obowiązującymi do marca 2019 roku przepisami prawnymi, zmiana adresu zameldowania wiązała się z obowiązkiem wymiany dokumentu prawa jazdy. Kierowca z uprawnieniami miał 30 dni na poinformowanie urzędu o zmianie „meldunku”. Było to związane m.in. z tym, że na blankiecie prawa jazdy, na pozycji nr 8 widniała informacja o miejscu zameldowania kierowcy. Dlatego, gdy następowała zmiana adresu zameldowania, należało złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy. Obecnie sytuacja wygląda już inaczej.

Czy trzeba wymienić prawo jazdy przy zmianie adresu?

Wszystko zmieniło się, gdy Trybunał Konstytucyjny uznał, że umieszczanie adresu na blankiecie prawa jazdy to tylko niepotrzebny kłopot i konieczność ponoszenia zbędnych kosztów, w chwili zmiany „meldunku”. A koszty te nie były małe, bo sięgały 100 zł! Brak uzasadnienia co do celowości przedstawienia adresu na prawie jazdy spowodował, że od 4 marca 2019 roku nowy wzór prawa jazdy nie posiada miejsca na adres. Dlatego zmiana meldunku nie wiąże się z koniecznością wymiana dokumentu.

Co więcej, osoby które wcześniej uzyskały uprawnienia i mają starsze wersje dokumentów prawa jazdy, też nie musza ich wymieniać na nowe, jeśli zmienił się im adres zameldowania. To o tyle ważne, że starsze wersje praw jazdy nie posiadają terminu ważności, przez co dokumenty takie nie podlegają póki co żadnym powodom, dla których musiałyby być zmienione. Nowe prawa jazdy są niestety ważne tylko 15 lat. Potem należy je wymienić na nowe.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Jeśli jednak z jakiegoś powodu trzeba wymieniać prawo jazdy to koszty są obecnie wysokie. Sama zmiana dokumentu kosztuje 100 zł. Ale to nie koniec. W zależności od powodów, łączny koszt wymiany prawa jazdy sięgnie 300 zł. Dlaczego? O tym przeczytacie niebawem!

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Daily DriverFranek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Franek
Gość
Franek

NIEPRAWDA. Trzeba wymienić prawo jazdy po zmianie miejsca zamieszkania: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/wymien-prawo-jazdy?portalId=223

Aktualności