REKLAMA

Piwo bezalkoholowe – czy można po nim prowadzić? Sprawdzamy!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 30 sierpnia 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy po piwie bezalkoholowym można prowadzić auto? Czy piwo bezalkoholowe zawiera alkohol, a jeśli tak to jak dużo? Po ilu piwach bezalkoholowych nadal można prowadzić samochód? Odpowiedzi na te pytania szukamy w naszym redakcyjnym teście!

Piwo bezalkoholowe jest bardzo modnym trunkiem w ostatnim czasie. Przybywa browarów, które produkują różnego rodzaju jego wersje. Nie brakuje piw bezalkoholowych zarówno o klasycznym, chmielowym smaku, jak i owocowych jego odmian, przypominających bardziej oranżadę niż piwo. Różnice między nimi dotyczą jednak nie tylko kwestii smakowych. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że polski ustawodawca dopuścił na rynek piwa bezalkoholowe mogące zawierać alkohol! Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy po takim piwie można kierować autem.

Czy piwo bezalkoholowe zawiera alkohol?

Rynek piw bezalkoholowych jest w Polsce ogromny! Ale jak się okazuje, napoje te mogą się istotnie różnić składem, a tym samym działaniem na człowieka. Są bowiem takie, których nazwa mylnie sugeruje, że nie zawierają one alkoholu. A wedle obowiązujących w Polsce przepisów

 „napojem alkoholowym w rozumieniu ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu.”

W związku z tym na rynku można spotkać piwa bezalkoholowe o stężeniu alkoholu do 0,5%. I działanie takiego piwa postanowiliśmy sprawdzić w naszym redakcyjnym teście.

Czy alkomat wykryje alkohol po piwie bezalkoholowym?

Dla szerszego spojrzenia na problem, w naszym badaniu wzięło udział 4 ochotników o zróżnicowanym wieku, masie i płci. Najmłodszy uczestnik miał 30 lat i ważył 51 kg (Ola), najstarszy 56 lat i 97 kg (Sławek). Każdy z nich musiał wypić po 2 piwa bezalkoholowe o pojemności 400 ml.

Do pomiarów wykorzystaliśmy alkomat BACscan F-60, czyli nowszą wersję alkomatu BACscan F-50, który z powodzeniem wykorzystywaliśmy do tej pory, zarówno prywatnie, jak i do użytku redakcyjnego. Jego największą zaletą, oprócz prostej obsługi, jest powtarzalność pomiarów i bardzo wysoka precyzja działania.

Zobacz: Dopuszczalny poziom alkoholu w wydychanym powietrzu w Polsce

W celu uwiarygodnienia całego badania, uczestnicy spożywali w jego trakcie także produkty mięsne z grilla, lecz nie mogli oni pić niczego innego poza piwem. Oba piwa należało wypić w przeciągu 1 godziny. Po 15 minutach od spożycia każdego z nich, wykonywany był pomiar alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jakie wyniki przyniósł nasz test?

Czy alkomat wykryje alkohol w piwie bezalkoholowym?

Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że cała czwórka zgodnie podkreśliła, że spożycie piwa bezalkoholowego przychodzi dużo łatwiej niż klasycznego trunku. W rezultacie łatwiej też wypić jego większą ilość, co może rodzić pewne konsekwencje. Co ciekawe, z racji jego składu, jego spożywaniu także towarzyszą takie objawy jak lekkie zawroty głowy, ale są one zdecydowanie mniej intensywne. Jak się jednak okazuje, po wypiciu 1 piwa bezalkoholowego, alkomat nie wykrył alkoholu u któregokolwiek z uczestników badania.

Po kolejnych 30 minutach i wypiciu przez wszystkich uczestników testu kolejnego piwa, wykonany został drugi pomiar. Ten także zakończył się wynikiem negatywnym. Wypicie 2 piw bezalkoholowych także nie spowodowało, aby w wydychanym powietrzu alkomat wykrył alkohol. Cały czas prezentował on wynik 0,00‰. W tym momencie dwóch mężczyzn biorących udział w badaniu (Daily Driver i Sławek) postanowiło wypić po jeszcze jednym piwie.

Okazało się jednak, że 3 piwa bezalkoholowe (o stężeniu alkoholu do 0,5%) także nie wpłynęły na to, by na wyświetlaczu alkomatu pojawił się inny wynik niż 0,00‰.

Dokładność pomiaru

Czy wynik naszego testu mógł zostać przekłamany? Trudno Nam w to uwierzyć i to z kilku powodów. Po pierwsze alkomat BACscan F-60, który wykorzystaliśmy do testów, ma bardzo czuły, platynowy sensor, reagujący wyłącznie na alkohol etylowy. Na dodatek tuż przed testem został on poddany kalibracji, zgodnie z zaleceniami producenta.

Zobacz: Jak prawidłowo używać alkomatu?

Po drugie w trakcie badania panowała optymalna temperatura 24 °C, która pozwala na swobodne korzystanie z alkomatu bez ryzyka, że jego wyniki zostałyby w jakiś sposób zakłócone. Po trzecie, kilka godzin później, wykonaliśmy pojedynczą próbą z prawdziwym piwem, która zakończyła się wynikiem pozytywnym. Ekran urządzenia wskazał przekroczenie dopuszczalnego w Polsce limitu 0,2‰. Dlatego jesteśmy przekonani, że wszystkie pomiary były właściwe.

Czy po piwie bezalkoholowym można prowadzić?

Wyniki naszego testu nie pozostawiają wątpliwości, że po wypiciu jednego piwa bezalkoholowego można prowadzić auto. Nawet po 2, jak i po 3 piwach nie zaobserwowaliśmy, aby alkomat u kogokolwiek z uczestników testu wykrył w wydychanym powietrzu alkohol. Trudno jednak powiedzieć, czy w przypadku każdego piwa bezalkoholowego oferowanego na polskim rynku będzie tak samo i czy przy większej ilości sytuacja nie ulegnie zmianie. Tym bardziej, że każdy z Nas nieco inaczej reaguje na alkohol zawarty w pożywieniu i z inną szybkością go metabolizuje.

Dlatego żeby mieć 100% pewność, warto po prostu zaopatrzyć się w alkomat i regularnie go kalibrować, aby jego wskazania były właściwe. Jeśli chcesz zobaczyć, jak duże różnice mogą wystąpić w tempie spalania innych napojów alkoholowych takich jak wino, wódka i piwo, to zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi testami:

Zobacz: Ile czasu potrzeba żeby wytrzeźwieć? Sprawdziliśmy to!

W artykule wykorzystaliśmy alkomat BACscan F-60 dostarczony przez firmę Aisko 

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
tomasMiaJolaDaily DriverMadalene Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
tomas
Gość
tomas

Swietmy test. U mnie tez na alkomacie wyszło po 6 fortunach bezalkoholowych ze nic nie mam we krwi. Ale kiedyś te piwa pamiętam że miały

Jola
Gość
Jola

Karmi słabe. Lepiej Leszka bo ma 0,0%

Mia
Gość
Mia

Lessek to oranzada. Nie ma w nim w ogole smaku piwa…..

Madalene
Gość
Madalene

Czy raczej można śmiało jechać po 2 piwach. Wydaje mi się że więcej niż 2 czy 3 piwa bez alkoholowe to max bo więcej to mdli.

pulas
Gość
pulas

A dalibyście rade wypic z 6 takich piw? Bo kiedys robiliśmy sobie taki test i wtedy alkomat nam cos wykazal ;)wiem ze ciężko będzie to pić ale może warto w imię nauki 😉

Jan
Gość
Jan

Jak coś zgłaszam się na ochotnika 😀 for free 😀

komar
Gość
komar

Jak coś też się dołączam. Tylko dajcie znać z 3 dni wcześniej. Jestem ciekawy czy przy większej ilości cokolwiek wykaże. Nie chce mi się wierzyć ale kto wie.

Aktualności