REKLAMA

Obwodnica Marek została otwarta! Oto jak wygląda!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 22 grudnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Dziś czyli 22 grudnia 2017 roku została otwarta tzw. obwodnica Marek czyli droga S8 na odcinku od Marek do Radzymina. Choć prace budowlane na tym fragmencie S8 nie zostały zakończone, to obecny jej stan pozwala na uruchomienie jej głównej nitki. Do dyspozycji kierowców oddane zostały bowiem dwie jezdnie o 3 pasach ruchu (plus pobocze) oraz dwa węzły – węzeł Zielonka i węzeł Radzymin Południe.

Nową trasą miałem okazje się przejechać kilka dni temu podczas przygotowywania materiału o nowej, sportowej Skodzie Octavii RS 245, której test ukaże się już w styczniu. Droga jest bardzo szeroka i  dobrze oznakowana, ale też naszpikowana licznymi wzniesieniami z uwagi na ukształtowanie terenu. Podążając z Warszawy w kierunku Białegostoku, nie trudno też nie zauważyć niedokończonych wiaduktów i zjazdów. Warto zatem wiedzieć, które węzły obwodnicy Marek są otwarte, aby nie nadrabiać niepotrzebnie drogi.

Droga S8 – węzeł Kobyłka oraz Radzymin w budowie

Węzeł Kobyłka jest zamknięty i nie ma możliwości zjazdu. Wykonawca prowadzi tam jeszcze prace. Na węźle Marki Wykonawca będzie rozbierał istniejącą łącznicę prowadzącą ruch z Trasy Toruńskiej (S8) na DK8 do Marek, co umożliwi mu wykonanie zjazdu z obwodnicy (jadąc od Białegostoku) na DK8 do Marek. Oprócz tego, do dokończenia są prace poza ciągiem głównym. Wykonawca Zadania I (odc. Marki-Kobyłka) zadeklarował, że zakończy prace w II kwartale 2018 roku

Nowa Skoda Octavia RS 245 na obwodnicy Marek tuż niedaleko zjazdu na drogę DW635. Trzy pasy na każdej jezdni!

Natomiast na węźle Radzymin Południe Wykonawca Zadania 2 (odc. Kobyłka-Radzymin) ma dokończyć prace budowlane w ciągu 3 tygodni, po tym jak dojdzie do tzw. przełożenia ruchu (po otwarciu ciągu głównego obwodnicy Marek).

Zmiany w organizacji ruchu po otwarciu S8 na odcinku Marki-Radzymin

W związku z postępem prowadzonych prac w pierwszym etapie wyłączone z użytkowania zostaną dwa węzły drogowe tj. węzeł Kobyłka (z ul. Szkolną) oraz węzeł Wołomin (z docelowym przebiegiem drogi wojewódzkiej DW635). Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autrostrad zaznacza przy tym, że węzeł Marki w pierwszym okresie użytkowania będzie o niepełnych relacjach, bowiem trwać będzie budowa łącznicy relacji Białystok – Warszawa Targówek (ul. Radzymińska)/Marki.

Droga S8 – które węzły są otwarte na obwodnicy Marek?

Tuż po otwarciu tzw. obwodnicy Marek, do dyspozycji kierowców będą: węzeł Radzymin Południe z drogą wojewódzką nr 635 oraz węzeł Zielonka z drogą wojewódzką nr 631. Warto przy tym zauważyć, że częściowe otwarcie obwodnicy Marek, spowodowało, że zmianie uległy zasady ruchu w zakresie dojazdu do m. Białystok oraz Marki, Radzymin czy Słupno!

Zobacz: Czy trzeba jeszcze wozić ze sobą dokumenty od auta i polisę OC?

Jak informuje GDDKiA, kierowcy jadący drogą S8 od strony Warszawy (most Grota) w celu dojazdu do Marek (dotychczasowego przebiegu DK8) powinni zwrócić szczególna uwagę na zmianę sposobu dojazdu i trzymać się prawej strony, a dojazd realizować z wykorzystaniem drogi serwisowej oraz skrzyżowania (na DK8) z sygnalizacją świetlną w węźle Marki. Zasada ta będzie oznakowana docelowymi tablicami drogowskazowymi i przeddrogowskazowymi oraz dodatkowo, dla podkreślenia tej istotnej zmiany, żółtymi tablicami tymczasowymi wyposażonymi w lampy błyskowe.

Wjazd na obwodnicę Marek od strony ul. Radzymińskiej

Kierowcy jadący ul. Radzymińską od strony Targówka powinni zwrócić uwagę na zmiany na tablicach kierunkowych i kierować się wg ich wskazań. W celu dojazdu do Białegostoku należy na węźle Marki skręcić w prawo na drogę S8, a w celu dojazdu do Marek, Radzymina i Słupna kontynuować jazdę na wprost jak dotychczas.

Za opóźnienia w budowie trasy S8 na odcinku Marki-Radzymin GDDKiA naliczy kary dla wykonawców.

Kierowcy jadący drogą ekspresową S8 od strony Białegostoku zostaną automatycznie skierowani na nowy przebieg drogi S8. Z uwagi na brak relacji na Targówek (ul. Radzymińska-DW629) i Marki w węźle Marki, w celu dojazdu do tych miejsc należy dokonać zjazdu z drogi S8 wcześniej tj. na węźle Radzymin Południe bądź węźle Zielonka. Jednocześnie przypominam, że dotychczasowe ograniczenia w ruchu ciężkim (16t) zostaną zachowane w dotychczasowym zakresie.

Jak zjechać do Marek z obwodnicy S8?

W związku z pytaniami naszych czytelników, przedstawiamy też zjazd na Marki z obwodnicy S8. Jadąc z Warszawy w kierunku Marek, na wysokości Centrum Handlowego Targówek (przed wiaduktem), pojawią się pierwsza tablica informacyjna informująca o zjeździe na Marki.

Pierwsza tablica informacyjna informująca o zjeździe z trasy S8 na Marki znajduje się na wysokości CH Targówek.

Mijamy widoczny na powyższym zdjęciu wiadukt (ulica Głębocka) i tuż zanim znajduje się pas do zjazdu w prawo z trasy S8 w kierunku Marek. Przypomina o tym kolejna tablica informacyjna (zdjęcie poniżej). Jest to też jednocześnie zjazd prowadzący do kolejnego Centrum Handlowego M1.

Jeśli ktoś nadal miałby wątpliwości czy to właściwy zjazd, to widząc pas do skrętu w prawo powinien mieć w tle, po lewej stronie drogi, banery informacyjne Decathlon i McDonald widoczne nawet po zmroku.

Zobacz: Nowe kary za cofanie liczników przebiegu od 2018 roku?

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
AngelaDaily DriverwódzK1aPawel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Angela
Gość
Angela

A ja się zastanawiałam kiedy obwodnica Marek będzie otwarta… 😀 wow!

wódz
Gość
wódz

Mogę spytać po co każde zdjęcie jest zapaskudzone jakimś czerwonym truchłem?

K1a
Gość
K1a

Moja ulubiona trasa S8 w Wawie. Fajnie, że powstał kolejny odcinek. Od jakiegoś czasu Wawa zaczeła przypominać europejskie metropolie, gdzie zaczyna się jeździć dobrymi drogami.

Pawel
Gość
Pawel

3 pasy 🙂 ale jeszcze nie potrafimy sprawnie poruszać sie po 3 pasach…. wiadomo z czasem nauczymy sie jako naród. Przykładem jest piękna AOW S8 Wrocław. Bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych

KIMdzwonHUK
Gość
KIMdzwonHUK

Nie wierzę 😀 cud na gwiazdkę 😀 rząd się zmienił i od razu prace ruszyły 😀 Pojadę teren przebadać!

Aktualności