REKLAMA

Zostań kierowcą wyścigowym w Mistrzostwach KIA Picanto!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: KIA · Dodane: 28 grudnia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ruszyły zapisy do Mistrzostw Polski KIA Picanto 2018! Jeśli chcesz zostać kierowcą wyścigowym tej serii, sprawdź wymagania stawiane jej kandydatom. Warto przy tym wiedzieć, ile kosztuje start w Mistrzostwach KIA Picanto. O pomoc w odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy polskie przedstawicielstwo marki KIA.

Wielu młodych kierowców marzy o karierze na torach wyścigowych. Sęk w tym, że dostanie się do elitarnych serii wyścigowych pokroju DTM, WTCC czy nawet Blancpain GT Series wymaga nie tylko kształcenia swego talentu od najmłodszych lat, ale także zainwestowania ogromnych środków pieniężnych. Jeśli zatem chciałbyś poczuć prawdziwe, wyścigowe emocje towarzyszące rywalizacji na torze samochodowych, ale nie posiadasz gigantycznych funduszy na start, a swoją karierę chciałbyś rozpocząć mając 20, 30 czy 40 lat, to powinieneś zainteresować się Mistrzostwami Polski KIA Picanto. Koszty udziału są relatywnie niskie, a emocje podobne do tych z najlepszych serii wyścigowych na świecie (albo i większe!).

Samochód KIA Picanto 2018 – specyfikacja techniczna

Oczywiście samochód jaki otrzymasz do dyspozycji, nie będzie miał za wiele wspólnego z bolidami z serii DTM, ale jego prosta konstrukcja pozwoli Ci utrzymać bardzo niskie koszty eksploatacji. Od nowego, 2018 roku do dyspozycji uczestników serii będą nowe, 5-drzwiowe Picanto w limitowanej wersji wyścigowej. Specyfikacja techniczna nowego modelu obejmuje:

  1. 4-cylindrowy, wolnossący silnik o pojemności 1.2 i mocy 100 KM;
  2. zmodyfikowany sterownik silni­ka (V-Tech tuning) i układ  wydecho­wy;
  3. wyścigowe zawieszenie;
  4. wyczynowe klocki hamulcowe;
  5. elementy z zakresu bezpieczeństwa: klatkę, kubełkowy fotel, sześciopunktowe pasy.

Trzeba jednak pamiętać, że mimo stosunkowo niewielkiej mocy te małe, lekkie auta zapewniają ogromną frajdę z jazdy i gwarantują niemałe przeciążenia w zakrętach. To co jest cechą szczególną Mistrzostwa Picanto 2018 to fakt, że wszystkie samochody są identycznie zbudowane i przygotowane przez Kia Motors Polska w oparciu o ten sam regulamin techniczny, jeżdżą na identycznym paliwie i korzystają z takich samych opon.

Aby zrównać szanse zawodników organizatorzy nawet je „dociążają” a to oznacza jedno – w Mistrzostwach Picanto, jak w żadnej inne serii wyścigowej, czynnikiem decydującym o zwycięstwie lub porażce są jedynie umiejętności kierowców, ich odwaga i talent, a nie budżet na przygotowanie pojazdu. To odróżnia te zawody chociażby od królowej motosportu czyli Formuły 1, w której talent kierowcy jest kwestią drugorzędna przy osiąganiu wysokich wyników.

Ile kosztuje udział w Mistrzostwach KIA Picanto?

Koszty udziału w Mistrzostwach KIA Picanto nie są duże (oczywiście jak na wyścigi samochodowe). Nowe, wyścigowe Picanto w gotowej wersji ready-to-race kosztuje 47 500 zł dla zawodników uczestniczących wcześniej w zawodach Picanto i 53 600 zł dla debiutantów. Kia Motors Polska zapewnia do tego rabat w wysokości 40% na części zamienne, organizuje bezpłatne treningi na każdej rundzie, zaplecze wraz z cateringiem, firmową odzież, oficjalne testy na torze przed rozpoczęciem sezonu wraz ze szkoleniem teoretycznym i praktycznym pod okiem instruktora oraz obsługę i wsparcie medialne.

Kto może wziąć udział w Mistrzostwach KIA Picanto 2018?

Tak jak wspominałem wcześniej, ogromną zaletą tej serii wyścigowej jest fakt, że nie obowiązują w niej jakieś surowe limity wiekowe dla uczestników. W Mistrzostwach Polski KIA Picanto wziąć mogą udział wszyscy ci, którzy posiadają ważną licencję wyścigową co oznacza, że nawet 14-letni kierowca może próbować swoich sił w wyścigu. Nie ma też żadnych barier dotyczących płci. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta są mile widziani, tym bardziej, że to właśnie do najmłodszych osób jest przede wszystkim kierowany cały ten puchar.

Ale górnej granicy wiekowej nie ma. Najmłodszy w stawce zawodnik miał zaledwie 14 lat, a najstarszy był po czterdziest­ce. Normą rozgrywanych w Polsce od 2006 roku zawodów jest to, że biorą w nich udział osoby reprezentujące różne profesje (prawnicy, lekarze, dziennikarze czy biznesmeni), a nie tylko szkoleni od najmłodszych lat wyścigowi kierowcy.

Na jakich torach będą rozgrywane Mistrzostwa Polski KIA Picanto w 2018 roku?

Puchar KIA Picanto w 2018 roku ma obejmować 6 rund. Każda z nich składać się ma z  dwóch sesji treningowych, trzech sesji kwalifikacyjnych i dwóch wyścigów głównych. Aż pięć z sześciu przewidzianych rund ma zostać rozegranych poza Polską, co jest poniekąd efektem braków infrastrukturalnych w zakresie dużych autodromów wyścigowych. Choć tory wyścigowe w Polsce wyrosły w ostatnich latach jak grzyby po deszczu, to nadal brakuje takich o odpowiednich wymiarach i zapleczu technicznych.

Co więcej, Mistrzostwa Picanto towarzyszą znanym, światowym seriom wyścigowym, dzięki czemu zawodnicy mają okazję przyjrzeć się rywalizacji na najwyższym poziomie. To też dodatkowa promocja dla koncernu KIA, z której Koreańczycy na pewno nie zrezygnują tak łatwo. Tym bardziej, że Puchar KIA Picanto towarzyszy tak elitarnym seriom jak Mistrzostwa Świata Samochodów Turystycznych (WTCC), Mistrzostwa Europy Ciężarówek (ETRC) czy International GT Open. Szczegółowy kalendarz Mistrzostw opublikowany zostanie w styczniu. Wszelkie zmiany regulaminowe (dot. regulaminu sportowego i technicznego) zostaną opublikowane na stronie Mistrzostw po zatwierdzeniu przez Główną Komisję Sportu Samochodowego PZM.

Nagrody w Mistrzostwach Polski KIA Picanto 2018

Dla najbar­dziej skutecznych kierowców, poza tytułami Mistrza i Wicemistrza Polski, or­ganizator przewidział pulę nagród o wartości ponad 125 000 zł. Zwycięzca każdej rundy otrzyma 3 000 zł, a nagrody pieniężne przysługiwać będą do 15. miejsca włącznie. Dodatkowo Mistrz Polski odbierze czek w wysokości 35 000 zł, Wicemistrz 20 000 zł, a zdobywca trzeciego miejsca – 10 000 zł. Nagrody może nie robią wrażenia, ale pamiętajcie, że mowa jest o 6 rundach.

Co więcej, dodatkowe środki można uzyskać z tytułu reklamy od swoich sponsorów. Mistrzostwa Kia Picanto to bowiem najobszerniej relacjonowana seria w polskich mediach. Wyścigowe Picanto obecne są bowiem nie tylko w radiu, prasie czy internecie, ale i w telewizji – co nie bez znaczenia jest dla sponsorów poszczególnych kierowców i całej serii. Komplet sponsorów Mistrzostw Polski Kia Picanto 2018 organizator zdradzi w marcu ale już dziś zapewnia, że podpisywane są obecnie umowy z kilkoma dużymi, renomowanymi firmami.

Jak zostać kierowcom wyścigowym w Mistrzostwach Polski KIA Picanto 2018?

Dochodzimy zatem do najważniejszej kwestii – jak zostać kierowcom wyścigowym i rozpocząć ściganie za kierownicą KIA Picanto? Trzeba przede wszystkim posiadać licencję wyścigową (lub zdążyć ją zrobić przed rozpoczęciem sezonu) oraz wysłać swoje zgłoszenie na adres klr@kia.com.pl. Na wspomniany adres kierować można również wszelkie pytania na temat startów w tej serii wyścigowej lub zakupu nowego auta. Zapisy trwać będą do końca stycznia 2018 roku, a niezbędne informacje o Mistrzostwach, w tym formularz zgłoszeniowy, znaleźć można na stronie: www.kialotosrace.pl

Nowy samochód wyścigowy Kia Picanto zostanie przyznany tym kierowcom, którzy:

  1. Prześlą formularz zgłoszeniowy wraz z potwierdzeniem wpłaty zaliczki w wysokości 10 000 zł w terminie trwania rekrutacji czyli do 31.01.2018r. (klr@kia.com.pl). Zaliczkę na poczet zakupu wyścigowego Picanto należy wpłacić na konto Kia Motors Polska: 

          Bank PKOBP

          00-854 Warszawa, Al. Jana Pawła II 25

          IBAN: PL 04 1440 1299 0000 0000 0187 6562

          SWIFT/BIC code:  NDEAPLP2

Formularz zgłoszeniowy na Mistrzostwa Polski Kia Picanto 2018 (pobierz)

  1. Posiadają lub przed rozpoczęciem sezonu 2018 (20 kwietnia) będą w posiadaniu licencji kierowcy wyścigowego PZM (licencja minimum BC Junior) lub każdej innej federacji będącej członkiem FIA.
  2. Podpiszą umowę zawodniczą z Kia Motors Polska, w której m.in. zobowiążą się do startu we wszystkich rundach Mistrzostw 2018. W imieniu kierowców o zakup auta mogą występować inne osoby wskazane przez kierowcę (np. sponsorzy, firmy). W przypadku niepełnoletnich kierowców występują ich prawni opiekunowie lub inne osoby wskazane przez prawnych opiekunów.

I to w zasadzie tyle. Następnie trzeba czekać na decyzję i mieć nadzieję, że będzie pozytywna. A potem to już tylko trenować, trenować i jeszcze raz trenować. Naprawdę polecam Wam tę serię, bo to zarówno świetny wstęp do rozpoczęcia swojej kariery wyścigowej, jak i sposób na zrealizowanie swych młodzieńczych marzeń.

Zobacz: Tory wyścigowe w Polsce – lista świętych miejsc automaniaków!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności