REKLAMA

Czy ITD może przeprowadzać kontrolę drogową kierowcy osobówki?

Autor: LEXman · Zdjęcia: ITD · Dodane: 30 kwietnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Inspekcja Transportu Drogowego (popularne „Krokodyle”) posiada uprawnienia do przeprowadzania kontroli drogowych. Kontrole mogą dotyczyć zarówno transportu drogowego, jak i ruchu drogowego. Jakie uprawnienia mają inspektorzy transportu drogowego?

Kontrola drogowa ITD

Inspektor transportu drogowego wykonuje czynności kontrolne w umundurowaniu oraz posługuje się legitymacją służbową i znakiem identyfikacyjnym, a także używa oznakowanego pojazdu służbowego. Sygnały wydawane przez inspektorów mogą być podawane zarówno tarczą (lizakiem), jak i latarką z czerwonym światłem.

Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?

Inspektor jadący pojazdem samochodowym może podawać kierującemu pojazdem polecenia do określonego zachowania się za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych czy świetlnych.

Polecenie zatrzymania wydane przez ITD

Polecenie zatrzymania się może zostać podane przez inspektora poprzez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie w przypadku jazdy za kierującym, do którego jest ono skierowane. Polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez inspektora.

Zobacz: Czy nagranie z wideorejestratora może być dowodem w sądzie?

Zasad wskazanych powyżej nie stosuje się w razie konieczności zatrzymania pojazdu, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, iż może on zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego ze względu na stan techniczny lub zachowanie się kierującego.

Wylegitymowanie inspektora ITD

Inspektor po zatrzymaniu pojazdu podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Rozpoczęcie kontroli przez inspektora poprzedzone jest okazaniem kontrolowanemu legitymacji służbowej. Legitymacja, o której mowa upoważnia inspektora do dokonania czynności kontrolnych.

Opuszczenie pojazdu

Przystępując do czynności kontrolnych, inspektor może wydać polecenie unieruchomienia silnika pojazdu. W przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa lub uwarunkowanych charakterem kontroli, inspektor może wydać kierującemu pojazdem lub pasażerowi polecenie opuszczenia pojazdu.

Czy inspektor ITD może jeździć pojazdem, który kontroluje?

Inspektor może kierować kontrolowanym pojazdem w zakresie posiadanego uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli jest to niezbędne dla:

  1. dokonania sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, a w szczególności skuteczności działania hamulców;
  2. sprawdzenia masy lub nacisku osi pojazdu;
  3. sprowadzenia pojazdu, którym kierowała osoba będąca w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo będąca pod wpływem środka odurzającego lub działającego podobnie do alkoholu, zatrzymanego w miejscu zabronionym, do miejsca gdzie zatrzymanie jest dozwolone.

Kontrola samochodów osobowych

Od stycznia 2011 r. do kompetencji Inspekcji Transportu Drogowego należy kontrola ruchu drogowego nie tylko pojazdów wykonujących przewóz drogowy, ale także samochodów osobowych w wymienionych w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Zobacz: Prawo jazdy od notariusza – sposób na zatrzymanie prawa jazdy?

Kontrola samochodu osobowego może być przeprowadzona przez inspektora, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu; jeżeli kierujący naruszył przepisy ruchu drogowego, a to naruszenie zostało zarejestrowane za pomocą przyrządów kontrolno-pomiarowych lub urządzenia rejestrującego, jeżeli kierujący rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czy ITD może wystawiać mandaty kierowcom osobówek?

Dokonując zatrzymania, inspektorom przysługują uprawnienia takie, jakie mają funkcjonariusze Policji. Oznacza to, że mają prawo

  1. wylegitymować kierującego,
  2. sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub stwierdzającego opłacenie składki),
  3. mogą również sprawdzić stan trzeźwości kierującego oraz
  4. stan techniczny pojazdu.

ITD może wystawić kierowcy mandat za spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzenie auta bez wymaganych świateł, utrudnianie ruchu na drogach publicznych, niestosowanie się do znaków lub sygnałów, prowadzenie pojazdu bez uprawnień i dokumentów, a także niedostosowanie prędkości do obowiązującego na danej drodze ograniczenia.

Zobacz: Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
TOMASZ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
TOMASZ
Gość
TOMASZ

CZY STRAŻ MIEJSKA MOŻE ZATRZYMAĆ ROWERZYSTĘ POD PŁYWEM ALKOHOLU BĄDŹ KIEROWCE MA TEGO PRAWO STRAŻ MIEJSKA MOŻE UKARAĆ MANDATEM KIEROWCE BĄDŹ WEZWAĆ POLICJĘ PRZEWIEŚĆ DO IZBY WYTRZEŹWIEŃ LUB TEŻ SZPITAL RAZEM ASYŚCIE POLICJI MOŻE STRAŻNICY PRZYWIOZĄ LUB DO RESZTY

Aktualności