REKLAMA

Prawo jazdy od notariusza – sposób na zatrzymanie prawa jazdy?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 10 kwietnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Odpis prawa jazdy poświadczony notarialnie to jedna z nowych metod kierowców na uniknięcie zatrzymania prawa jazdy przy kontroli drogowej. Czy można go stosować jako zamiennik prawa jazdy? Czy jest to legalne i zgodne z prawem? Z tymi trudnymi pytaniami zmierzył się mój przyjaciel LEXman!

Przez internet przelała się ostatnio fala opinii na temat poświadczonego notarialnie odpisu prawa jazdy. Prawo jazdy od notariusza ma być sposobem na zachowanie uprawnień w sytuacji, gdy policjant przy kontroli drogowej uprawniony jest do zatrzymania prawa jazdy. Czy odpis prawa jazdy poświadczony notarialnie może zastąpić prawo jazdy?

Odpis notarialny prawa jazdy

Prowadząc pojazd mechaniczny musi posiadać przy sobie prawo jazdy. Za brak odpowiedniego dokumentu grozi kara grzywny. Zgodnie z art. 95 Kodeksu wykroczeń kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany. Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, stawka grzywny została ustalona w kwocie 50 zł za brak każdego z wymaganych dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego itd.), jednak łącznie nie więcej niż 250 zł.

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?

Zgodnie z prawem o notariacie, notariusz ma uprawnienie do poświadczania zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem. Każde poświadczenie powinno zawierać datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie – również godzinę dokonania czynności, oznaczenie kancelarii, podpis notariusza i jego pieczęć. Notariusz stwierdza zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem. Jeżeli okazany dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki, uszkodzenia), notariusz stwierdza to w poświadczeniu.

Zobacz: Zatrzymane prawo jazdy za niepłacone alimenty

Mając na uwadze, że poświadczona przez notariusza kopia prawa jazdy jest po pierwsze dokumentem, a po drugie, dokument ten stwierdza, że dana osoba jest uprawniona do kierowania pojazdem, to w świetle treści art. 38 ustawy Prawo o ruchu drogowym, okazanie „prawa jazdy od notariusza” powinno być uznane za wystarczające do udowodnienia posiadanych uprawnień.

Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca pojazdu?

Zgodnie z art. 38 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego m.in. dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem,  dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.

Koszt poświadczenia notarialnego prawa jazdy to wydatek mniejszy niż 8 zł.

Należy jeszcze raz podkreślić, że notarialnie poświadczony wypis, odpis lub wyciąg ma moc prawną oryginału, zgodnie z art. 109 prawa o notariacie.

Czy policjant może zatrzymać notarialny odpis prawa jazdy?

Policjant może zatrzymać prawo jazdy, a nie poświadczenie prawa jazdy. Jako, że notarialny odpis w myśl przywoływanych przepisów można traktować jako dokument poświadczający uprawnienia – grzywna za brak dokumentu kierowcy nie grozi.

Zobacz: Od jakiego wieku można zrobić prawo jazdy?

Jednak czy zatrzymanie odpisu prawa jazdy jest równoznaczne z zatrzymaniem prawa jazdy? Tu stanowiska są już podzielone. Po pierwsze – fizycznie oryginał prawa jazdy cały czas posiada kierowca. Po drugie – zatrzymane prawo jazdy musi trafić do starostwa (czy policjant odważy się przekazać notarialnie poświadczony odpis prawa jazdy?).

Zobacz: Prawo jazdy według nowych zasad od 2017 roku

Jak widać w sprawie jest wiele wątpliwości i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z czasem poznamy stanowisko organów państwowych w tej sprawie. Jednak reakcja organów będzie związana z wypróbowaniem opisanego powyżej sposobu na uniknięcie zabrania prawa jazdy przez policję przez polskich kierowców.

Będziemy z uwagą śledzić rozwój wypadków.

AKTUALIZACJA 8 listopada 2016

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzą w życie przepisy, w myśl których brak prawa jazdy podczas kontroli drogowej nie uchroni kierowcy przed odebraniem prawa jazdy. Więcej na ten temat przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz: Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w 2017 roku!

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Daily DriverPiotrgośćPatrykjajaja Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Nie czytałem większej bzdury. Quasi prawniczy tekst, Sięgnął autor po ustawę o notariacie, lecz nie zauważył, że art. 109 traktuje o wypisie AKTU NOTARIALNEGO! Nie idzie tam o wypis jakiegokolwiek dokumentu, lecz o wypis aktu notarialnego:
Rozdział 9
Wypisy, odpisy i wyciągi oraz przechowywanie aktów notarialnych
Art. 109. [Charakter wypisu aktu notarialnego]
Wypis ma moc prawną oryginału.

Wypis aktu notarialnego ma zatem moc prawną oryginału 🙂 Tak się kończy „prawnikowanie” głuptasów 😉

Daily Driver
Editor

Widzę, że nie kumasz „czaczy” 😉 nie sądzę zatem, że mógłbyś skorzystać z tej rady LEXmana. Swoją drogą to w myśl obecnie obowiązujących przepisów ta porada jest już nieaktualna (od 2017 roku), ale jeszcze przed 2017 rokiem jak najbardziej działała. I nie jest to żaden tekst „Quasi prawniczy”. Radzę poczytać czym jest AKT NOTARIALNY i do czego odnosi się artykuł 109. Jeśli nadal będziesz mieć wątpliwości, to się odezwij, a ja odeślę Cię do LEXmana po radę.

jajaja
Gość
jajaja

Jeśli dobrze pamiętam, to policjant odnotowuje fakt zatrzymania prawa jazdy w CEPiK. W tym momencie już nie mamy prawa prowadzić pojazdu. Okres zatrzymania prawka zaczyna się liczyć od wpływu dokumentu do starostwa. Czyli. Policjant podejmuje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące i wpisuje to do ewidencji, ale fizycznie nie odbiera bo po prostu nie mamy dokumentu przy sobie. W tym momencie nam powinno zależeć na dostarczeniu prawka do urzędu. Cóż. Nie dostarczamy. jeździmy jakiś czas i nagle zonk. Policjant po roku od zatrzymania prawa jazdy przy kontroli z automatu kieruje sprawę do sądu. Dlaczego? nie mamy uprawnień od… Czytaj więcej »

Daily Driver
Editor

Ale jak może odnotować fakt zatrzymania prawa jazdy, skoro tego prawa jazdy nie zatrzymał bo kierowca go nie miał przy sobie? Jeśli tak zrobi, to poświadczy nieprawdę.

gość
Gość
gość

Ja to rozumiem tak, że policjant zatrzymuje nasze prawo do kierowania pojazdami, a nie plastikowy dokument.

Patryk
Gość
Patryk

Okres zatrzymania prawka nie liczy się od dnia wpływu dokumentu do starostwa tylko od dnia fizycznego zabrania go przez policjanta. Znajomemu zabrali prawko 3 maja, dokument wpłynął do starosty dopiero 12, ale na piśmie była zawarta informacja, że okres zabrania prawa jazdy trwa od 3 maja do 3 sierpnia i tak było.

Aktualności