REKLAMA

Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości w 2017 roku!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 1 listopada 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Od 1 stycznia 2017 roku odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym będzie następowało automatycznie. Nawet jeśli kierowca nie będzie mieć blankietu prawa jazdy, to i tak zostanie mu ono odebrane. Teraz może uniknąć odebrania prawa jazdy, o ile wie jak to zrobić.

Pomysł odebrania prawa jazdy kierowcy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym jest moim zdaniem całkiem sensowny. Infrastruktura miejska, w tym liczne skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przystanki komunikacyjnej i liczne słupy oświetleniowe nie sprzyjają szybkiej jeździe. Ewentualny błąd prowadzącego może zakończyć się tragedią. Przy prędkości ponad 100 km/h skala zniszczeń jakie spowodować może 1300-kilogramowy pojazd może przerosnąć wyobrażenia nawet największych fantastów. Sęk w tym, że znaki opisujące początek i koniec obszaru zabudowanego często stawiane są na wyrost i bez uzasadnienia.

Porsche Parade 2016 ulica droga miasto korek zabytkowe historyczne

Jeśli jeździcie dużo po Polsce to pewnie zauważyliście pewne anomalie, jakie spotkać można na naszych drogach. Nie brakuje bowiem obszarów określanych przez znaki zabudowanymi, w których trudno dostrzec jakikolwiek dom, budynek czy nawet skrzyżowanie. Policja lubi wykorzystywać takie miejsca-pułapki do łapania kierowców, którzy nie czytają odpowiednio znaków drogowych. I w takich przypadkach uważam, że każdy polski kierowca ma prawo się bronić przed wymiarem sprawiedliwości, który nie przewiduje żadnej taryfy ulgowej. To w jaki sposób można uniknąć odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym opisał dokładnie w poniższym artykule mój kolega prawnik LEXman:

Zobacz: Prawo jazdy od notariusza – sposób na zatrzymanie prawa jazdy?

Do końca 2016 roku powyższa metoda jest możliwa do zastosowania. Dzięki luce prawnej istnieje możliwość zachowania prawa jazdy mimo przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w mieście. Co prawda prowadzący otrzyma mandat karny w wysokości 400-500 zł i 10 punktów karnych, ale prawo jazdy zachowa.

Brak prawa jazda nie uchroni przed jego odebraniem w 2017 roku!

Od nowego roku tj. 1 stycznia 2017 roku zacznie obowiązywać jednak ustęp 1b artykułu 102 Ustawy o kierujących pojazdami, który to stwierdza że:

Administrator centralnej ewidencji kierowców przekazuje staroście informacje w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5 (dotyczące zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym przyp. red.), będące podstawą wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy.

Oznacza to, że Policjant nie będzie musiał fizycznie zatrzymywać blankietu prawa jazdy piratowi drogowemu, aby starosta mógł wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy prowadzącemu na okres 3 miesięcy. Wystarczy informacja o takim zdarzeniu na drodze zarejestrowanym przez policjanta lub przez fotoradar! W rezultacie kierowca nie będzie mógł się bronić przed odebraniem prawa jazdy jego nieokazywaniem policjantowi. Z automatu informacja o jego zatrzymaniu zostanie przekazana do administratora centralnej ewidencji kierowców, a dalej do starosty.

prędkość prędkościomierz zegary

Warto pamiętać, że kierowca, który mimo odebrania prawa jazdy będzie dalej poruszał się autem, to przy ewentualnej kontroli drogowej okres kary zostanie automatycznie wydłużony do 6 miesięcy. Jeśli nadal nie będzie respektował zakazu prowadzenia samochodu, to przy kolejnej kontroli drogowej, kierowca straci już uprawnienia do kierowania pojazdami!

Zobacz: Akcyza za samochód 2017 uwzględni jego wiek i pojemność silnika! NOWE STAWKI

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Daily DriverKamilDanielKrissaTomasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamil
Gość
Kamil

Jeśli mam napisane że przekroczyłem prędkość o 50 km/H w terenie zabudowanym A nie powinno być że o 51km/H? Mam szanse je odebrać? Dodam że mam na c+ę i czy mogą mi oddać na same c+ę bo to moja praca

Krissa
Gość
Krissa

Czy jak mam zabrane prawko na 3 miechy a mnie teraz jebną to mam przedluzone do 6 ? Czy wprowadzili juz nowy przepis wedlug ktorego w takiej sytuacji nakladany jest zakaz prowadzenia pojazdow na 3 lata czy jakos tak ??

Tomasz
Gość
Tomasz

Czy w tym przypadku mozna poruszac sie w ciagu tych trzech miesiecy, skuterem o pojemnosci do 50cm?

Daniel
Gość
Daniel

Tak

Krystian
Gość
Krystian

Prawo jazdy od 2017 roku bedzie mozna duzo łatwiej zatem stracic. Troche to chore, ale z drugiej strony poratowanie po miescie jest jeszcze wiekszym debilizmem…..

Aktualności