REKLAMA

Buty z nawigacją GPS od Hondy? Prace są już w toku!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Honda · Dodane: 11 czerwca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Honda zamierza stworzyć buty z nawigacją GPS, które mają pomóc osobom niedowidzącym. Buty pod marką Ashirase powinny pojawić się na rynku w 2023 roku. Na czym ma dokładnie polegać ich działanie i funkcja?

Honda ogłosiła dziś powołanie Ashirase, pierwszej firmy, powstałej w ramach IGNITION, programu nowych koncepcji biznesowych Hondy. Ashirase, Inc. pracuje nad systemem nawigacji, montowanym w butach, który ma pomóc w przemieszczaniu się osobom niedowidzącym. Firma będzie dążyć do rozpoczęcia sprzedaży rozwiązania pod marką „Ashirase”, przed zamknięciem roku fiskalnego, kończącego się 31 marca 2023 r.

Buty z nawigacją GPS

Ashirase to system nawigacji, składający się z aplikacji na smartfona oraz wibrującego w trzech kierunkach urządzenia, wyposażonego w czujnik ruchu, zamontowanego wewnątrz buta. Rozwiązanie to, za pomocą wibracji, przekazuje wskazówki nawigacyjne, kierując użytkownika na podstawie trasy wyznaczonej w aplikacji.

Zobacz: Test Honda e Advance

Sygnały oznaczające „idź prosto”, przekazuje element umieszczony na przedniej części stopy. Kiedy użytkownik zbliża się do zakrętu, wibrują części po prawej lub lewej stronie buta, informując użytkownika, który kierunek powinien wybrać. Nawigacja oferowana przez Ashirase umożliwia intuicyjne odczytywanie trasy, przez co użytkownik nie musi bezustannie zwracać uwagi na kierunek. Dzięki temu spacery mogą okazać się bardziej relaksujące i bezpieczniejsze. Jeśli chodzi o najważniejsze funkcje Ashirase to wymienić należy:

  1. wskazówki prowadzące użytkownika z wadami wzroku są generowane na podstawie informacji o położeniu GNSS*1 i danych o ruchu stopy użytkownika.
  2. komendy są przekazywane poprzez wibracje na stopie, w związku z tym nie ograniczają ruchu rąk, które zwykle trzymają białą laskę. Nie angażują też słuchu, więc nie odcinają użytkownika od dźwięków otoczenia.
  3. elementy wibrujące są umieszczone w mocno unerwionych częściach stopy, dzięki czemu sygnały są dobrze odczuwalne.

Do tego  urządzenie wykonano z miękkiego materiału, który zachowuje swój pierwotny kształt, aby ograniczyć dyskomfort użytkownika. Czy faktycznie jest potrzeba na tego typu wynalazki? Okazuje się, że w Japonii liczbę osób z poważnymi wadami wzroku, w tym niedowidzących, szacowano w 2007 roku na 1,64 miliona. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do prawie 2 milionów.

Zobacz: Test Honda Civic 1.0 VTEC TURBO Sport Line

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Karol Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karol
Gość
Karol

Ciekawy pomysł ;P oby im się udało

Aktualności