REKLAMA

Gdzie znaleźć numer VIN w samochodzie?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 10 listopada 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Na pytanie gdzie znajduje się numer VIN w samochodzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Lokalizacja numeru VIN uzależniona jest od marki i modelu samochodu oraz roku jego produkcji. Postanowiłem jednak wybrać kilka najczęściej wybieranych przez producentów miejsc na umiejscowienie numeru VIN.

Co to jest numer VIN? Jest to można rzec „spersonalizowany”, 17-znakowy ciąg liczb i liter przypisany tylko i wyłącznie do jednego egzemplarza pojazdu. Stanowi swoisty PESEL pojazdu, dzięki któremu w błyskawiczny sposób można odczytać szereg danych na temat danego samochodu. Dzięki niemu, nabywca auta może sprawdzić czy auto nie było przemalowywane, bądź czy jego rok produkcji i wyposażenie zgadza się z zapewnieniami sprzedającego.

Zobacz: Numer VIN samochodu – co oznacza?

Numer VIN może być zlokalizowany w kilku miejscach w samochodzie. Najważniejszy jest ten wybity na karoserii pojazdu i jego należy szukać w pierwszej kolejności. Ważne jest również to, aby wszystkie numery VIN odnalezione w pojeździe, były identyczne ze sobą. Jakiekolwiek odstępstwo od tego, powinno wyraźnie wzbudzić naszą czujność.

Zobacz: Trzecia tablica rejestracyjna będzie legalna od 1 stycznia 2016 roku

dowód rejestracyjny numer VIN

Numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym w polu E

Zaczynając poszukiwania numeru VIN samochodu, warto rozpocząć je od dokładnego sprawdzenia treści dowodu rejestracyjnego pojazdu. To właśnie w nim, w polu „E” zapisany jest numer VIN auta. Trzymając dowód rejestracyjny w ręku, można krok po kroku weryfikować numery VIN umieszczone w aucie.

Zobacz: Jak sprawdzić czy mam wadliwy silnik Volkswagena?

Poszukiwania numeru VIN można rozpocząć od komory silnika. To właśnie w niej powinien znajdować się poszukiwany ciąg liczb i liter. Najczęściej producenci wybierają na jego położenie przegrodę czołową tuż przy podszybiu auta. Numer jest zazwyczaj wybity na niej bezpośrednio lub umieszczony na tabliczce znamionowej. W niektórych auta dostęp do niego jest zasłonięty plastikową obudową, którą należy zdjąć.

numer VIN Opel Astra I

Numer VIN Opel Astra I

Oprócz tego VIN może być naniesiony jak np. w Skodzie Fabii na jednym z przednich fartuchów auta, do którego mocowany jest błotniki, albo wokół jednego z kielichów amortyzatorów (Volkswagen Passat). Są to elementy, które w przypadku poważnych wypadków mogą zostać uszkodzone, więc zwróćmy uwagę na stan napisów.

numer VIN fartuch Skoda Fabia III

Numer VIN Skoda Fabia III

W nowszych autach numer VIN bardzo często umieszczany jest także w dolnej części przedniej szyby od strony kierowcy. Numer ten widoczny jest z zewnątrz auta, dlatego można go poznać bez potrzeby angażowania w tym celu właściciela pojazdu.

numer VIN szyba

Numer VIN w samochodzie Skoda Fabia III

Jest to na pewno wygodne rozwiązanie dla kogoś, kto interesuje się zakupem używanego auta i chce dokładnie sprawdzić jego historię, zanim spotka się ze sprzedającym. Wiedząc więcej o aucie będzie na lepszej pozycji w trakcie ewentualnych negocjacji cenowych.

Zobacz: Auto nie przeszło przeglądu technicznego – co robić dalej?

W samochodach należących do koncernu Volkswagena tabliczka znamionowa z numerem VIN i kodem silnika umieszczona jest tuż przy fotelu kierowcy lub jego pasażera. W Skodach i w Seatach znajduje się ona najczęściej na słupku B przy przednim siedzeniu pasażera, natomiast w Audi (np. RS III) znajduje się ona przy zawiasach przednich drzwi przez co jest mniej widoczna. W samochodach japońskich może ona znajdować się także na słupku pomiędzy rzędami siedzeń.

Nie zawsze jednak numer VIN jest łatwo widoczny. W niektórych samochodach (np. Opel Astra I) jest on schowany pod wykładziną kabiny pasażerskiej, najczęściej w okolicach fotela pasażera lub pod jego stopami.

Zobacz: Silnik 1.6 TDI CAYA CAYB CAYC – różnice, usterki, problemy, awarie

W niektórych samochodach numeru VIN należy szukać w tylnej części pojazdu. W wielu autach numer ten jest nabity w bagażniku pojazdu (pod obiciem materiałowych). Oprócz tego producenci zapisują ten numer także na specjalnych naklejkach przyklejanych przy kole zapasowym.

naklejka numer VIN

Te ostatnie służą one jednak głównie lakiernikom w doborze odpowiedniego kodu lakieru albo osobom, które chcą sprawdzić wyposażenie danego egzemplarza auta. VIN może także występować w formie naklejki na pokrywie od schowka podłogowego znajdującego się w nogach pasażerów drugiego rzędu siedzeń (Volkswagen Touran), albo być wybity w którymś z tych schowków bezpośrednio na nadwoziu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności