REKLAMA

Numer VIN samochodu – co oznacza?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 10 listopada 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kupując używany samochód warto sprawdzić jego numer VIN. Tylko co jest ten numer VIN? Jak rozkodować numer VIN?

Numer VIN to swoisty nr PESEL pojazdu, który podobnie  jak on jest unikatowy i niepowtarzalny. Od 1983 roku obowiązuje międzynarodowa norma ISO 3779 określająca konstrukcję i sposób zapisywania numerów identyfikacyjnych. Numer VIN to 17-znakowy ciąg liczb i liter, który jest przyporządkowany każdemu pojazdowi.

Zobacz: Gdzie znaleźć numer VIN w samochodzie?

Pierwsze trzy znaki numeru VIN opisują kraj producenta samochodu (tzw. VMI czyli Vehicle Manufacturer Identity), kolejne sześć kod pojazdu, jego typ (VDS – Vehicle Manufacturer Identity), a ostatnie osiem numer identyfikacyjny konkretnego egzemplarza (VIS – Vehicle Identifier Section).

VMI jest standardem zapisu dotyczącym zapisu marki pojazdu i kraju z jakiego dany egzemplarz pochodzi. Dzięki niemu można określić m.in. miejsce produkcji auta, często decydujące o lepszej lub gorszej jego jakości (Hondy produkowane w Japonii cieszą się lepszą opinią niż te z Europy, podobnie jak Volkswageny z Europy w porównaniu do tych z Meksyku).  Dla przykładu pierwsze 3 znaki kodu VIN w przypadku aut Forda mogą oznaczać, że pojazd został wyprodukowany w Anglii (SFA), w Niemczech (WF0 lub WF1) czy w Portugalii (TW2).

Zobacz: Wadliwe silniki EA 189 – sprawdź czy Twoja Skoda ma jeden z nich

Kolejna sekcja nr VIN czyli VDS dotyczy typu auta i jest wykorzystywana indywidualnie przez producenta pojazdu. Najczęściej oznacza ona typ nadwozia auta (np. kombi, sedan, coupe), jego kolor, rodzaj silnika, wersję wyposażenia itp. Nie jest to jednak twarda reguła, gdyż każda firma wykorzystuje indywidualny system zapisu tych danych w kodzie. Dziewiąty znak numeru VIN symbol kontrolny, służący weryfikacji autentyczności całego VIN-u.

Trzecia część nr VIN czyli VIS (ostatnie 8 znaków) zawiera rok produkcji, kod zakładu, w którym wytworzono samochód oraz numer seryjny konkretnego egzemplarza.

Jak rozkodować numer VIN?

Postanowiliśmy sprawdzić Forda Mustanga jakiego niedawano przetestowałem dla naszej redakcji, a którego test niebawem się ukaże na łamach naszego portalu DailyDriver.pl.  Numer VIN naszego Mustanga to:

1FA 6 P8T H 7 F 5 410866

Oto informacje jakie zapisane zostały w kodzie VIN:

1FA – Ford motor Company USA;

6 – wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa: pasy bezpieczeństwa, przednie i boczne poduszki bezpieczeństwa;

P8T – typ nadwozia Coupe EcoBoost;

H- rodzaj silnika: pojemność 2.3 l, moc 310 HP, liczba cylindrów 4, seria EcoBoost;

7- liczba kontrolna;

F- rok produkcji samochodu: 2015;

5 – miejsce produkcji Fabryka we Flat Rock, w stanie Michigan

410866 – numer seryjny egzemplarza

Informacje jakie pozyskałem, zgadzają się ze stanem faktycznym.  Zakładam jednak, że dane do jakich dotarłem nie są wszystkimi jakie można pozyskać o tym egzemplarzu Mustanga.

Niestety rynek w Polsce został opanowany przez firmy zajmujące się odpłatnym rozkodowywaniem numerów VIN pojazdów. Jakość informacji jaka jest przekazywana klientowi jest jednak niezwykle zróżnicowana i raczej nie zachęca do korzystania z nich. Dużo lepszym sposobem jest szukanie pomocy wśród fanów i sympatyków danej marki. Warto w tym celu skontaktować się z ludźmi nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Wbrew pozorom, często można spotkać się z entuzjastycznym odzewem i szczerą chęci pomocy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności