REKLAMA

Ponowny przegląd techniczny pojazdu: wykaz opłat

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 27 sierpnia 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Dodatkowy przegląd techniczny samochodu jest konieczny np. w sytuacji, gdy w trakcie rutynowego badania pojazdu wykryte zostaną w nim istotne usterki techniczne. Warto pamiętać, że w trakcie ponownego przeglądu technicznego opłacie podlega kontrola konkretnego elementu auta, który poprzednio był niesprawny.

Ponowny przegląd techniczny pojazdu trzeba wykonać wtedy, gdy trakcie badania diagnostycznego w Stacji Kontroli Pojazdów zostaną wykryte w nim usterki istotne lub stwarzające bezpośrednie i natychmiastowe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego czy środowiska.

Po wykryciu istotnych usterek diagnosta wydaje właścicielowi pojazdu zaświadczenie ważne 14 dni, dzięki któremu kierowca ma prawo poruszać się autem i wykonać naprawę w wybranym przez siebie warsztacie mechanicznym.

Zobacz: Auto nie przeszło przeglądu technicznego: co robić dalej?

Po usunięciu usterek pojazd musi ponownie zostać przebadany w Stacji Kontroli Pojazdów. Diagnosta sprawdzać będzie jednak tylko te elementy, które poprzednim razem wykazywały niesprawność. W zależności od rodzaju usterek koszt ich przeglądu jest różny, jednak łączna kwota za przegląd nie może przekroczyć 98 zł (czyli ceny pełnego przeglądu technicznego).

Cennik ponownego przeglądu technicznego pojazdu

Usługa Cena
Ponowne sprawdzenie skuteczności i równomierności działania hamulców 20 zł
Ponowne sprawdzenie ustawienia i natężenia świateł drogowych i świateł mijania 14 zł
Ponowne sprawdzenie połączeń układu kierowniczego oraz jałowego ruchu koła kierownicy, luzów w zawieszeniu 20 zł
Ponowne sprawdzenie toksyczności spalin 14 zł
Ponowne sprawdzenie poziomu hałasu 20 zł
Ponowne sprawdzenie geometrii kół jednej osi 36 zł
Ponowne sprawdzenie działania amortyzatorów jednej osi 14 zł
Ponowne sprawdzenie wszystkich innych usterek łącznie 20 zł
Ponowne sprawdzenie działania amortyzatorów jednej osi 14 zł
Ponowne sprawdzenie wszystkich innych usterek łącznie 20 zł

Czy diagnosta może zakazać jazdy autem?

Jeśli w pojeździe wykryte zostaną usterki zagrażające bezpośrednio bezpieczeństwu w ruchu drogowym diagnosta ma prawo zatrzymać nie tylko dowód rejestracyjny pojazdu, ale również i jego samego. Auto może opuścić SKP tylko na lawecie, wraz ze stosownym zaświadczeniem o odbytym badaniu technicznym. Warto pamiętać, że pierwszy i drugi przegląd warto wykonywać w tej samej Stacji Kontroli Pojazdów. Ułatwi i przyspieszy to całą procedurę.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Patmarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marek
Gość
marek

jesli juz zostalo zaplacone za przeglad nie powinno byc kolejnych kosztow za ponowny przeglad w ciagu tych 14 dni bo to jest zdzieranie pieniedzy a uzytkownik pojazdu jedzie sprawdzic stan techniczny wiec usterki powinny byc wymienione i jesli zostana usuniete w ciagu 14 dni oplat nie powinno sie pobierac po to jest stacja diagnostyczna aby skontrolowac a nie doic kase

Pat
Gość
Pat

winna nie jest stacja diagnostyczna ani diagnosta, że ktoś przyjechał na przegląd niesprawnym autem…powinieneś przyjechać sprawnym autem na przegląd, płacisz raz, wynik pozytywny i przyjeżdżasz za rok, a jak nie dbasz o samochód, to płać drugi raz za ponowne sprawdzenie, które zajmuje czas diagnosty który wykonuje prace za pieniądze bo uprawnień się nie wygrywa, poza tym zużywa się prąd, który też nie jest za darmo.

Aktualności