REKLAMA

Odszkodowanie za zderzenie z sarną lub dzikiem – jak je otrzymać?

Autor: LEXman · Zdjęcia: · Dodane: 25 maja 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak uzyskać odszkodowanie za zderzenie z sarną, łosiem lub innym dzikim zwierzęciem? Kiedy kierowca może oczekiwać odszkodowania? Do kogo powinien się zgłosić, aby otrzymać stosowną rekompensatę za uszkodzony pojazd?

Kierowca jadący po zmierzchu poza terenem zabudowanym, jest narażony na zderzenie z dzikim zwierzęciem. Najczęściej kierowcy borykają się z sarnami oraz dzikami. Gdzieniegdzie prawdziwa plagą są przechodzące przez jezdnię łosie. Zderzenie z dzikim zwierzęciem najczęściej kończy się poważnym uszkodzeniem samochodu. Od kogo kierowca może dochodzić odszkodowania za szkody spowodowane zderzeniem z sarną lub dzikiem?

Odszkodowanie od zarządcy drogi

Jednym z podmiotów, od którego można dochodzić odszkodowania za szkody wywołane zderzeniem z dziką zwierzyną jest zarządca drogi, na której doszło do wypadku.

Zarządca drogi co do zasady odpowiada za zderzenie z dziką zwierzyną na zasadzie winy. Odpowiedzialność taka wynika z art. 415 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym obowiązany do naprawienia szkody jest ten, kto wyrządził szkodę innej osobie na skutek swojego działania lub zaniechania.Zgodnie z powyższym od zarządcy drogi można dochodzić odszkodowania, jeżeli ponosi winę za dane zdarzenie np. zaniedbując nałożone na niego obowiązki.

Zobacz: Prawo jazdy od notariusza – sposób na zatrzymanie prawa jazdy?

Jednym z obowiązków zarządcy drogi jest m.in. ostrzeganie kierowców o występującej na zalesionych odcinkach dróg dzikiej zwierzynie, zwłaszcza, gdy zarządca był wcześniej powiadamiany o wypadkach z udziałem zwierzyny leśnej. Brak odpowiednich znaków może być zatem uznany za przyczynę wypadku, co będzie oznaczało istnienie związku przyczynowy i może prowadzić do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie zarządcy drogi.

Nieumieszczenia na drodze znaku ostrzegawczego o dzikiej zwierzynie powoduje odpowiedzialność zarządcy drogi za wywołane szkody!

Warto w tym miejscu przytoczyć jednak wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 1974 r. (sygn. akt II CR 157/74), w którym czytamy, że Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności za powstałą na drodze ruchu publicznego szkodę, w wyniku zderzenia się zwierzęcia, żyjącego w stanie wolnym, z mechanicznym środkiem komunikacji, gdy do zderzenia doszło poza obszarem, którego charakter uzasadniałby ustawienie ostrzegającego znaku drogowego.

Zobacz: Odszkodowanie za szkody spowodowane dziurą w jezdni – kto zapłaci?

Oznacza to, że Skarb Państwa będzie ponosił odpowiedzialność, jedynie wtedy, gdy do zdarzenia doszło na obszarze gdzie ostrzegający znak drogowy powinien być postawiony, ale go nie ma z powodu zaniechania zarządcy drogi.

Jak udokumentować zderzenie z dzikiem zwierzęciem?

Ciężar udowodnienia okoliczności zaniechania lub niedopełnienia obowiązków przez zobowiązanego zarządcę spoczywa, zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego na poszkodowanym. Aby ubiegać się o odszkodowania spowodowane przez dziką zwierzynę, wszelkie okoliczności należy udowodnić. Dowody muszą potwierdzać, że szkoda w samochodzie zaistniała w wyniku zaniedbania zarządcy drogi.

Zobacz: Wypożyczenie samochodu zastępczego – zwrot kosztów od ubezpieczyciela

Najlepszymi dowodami będą zdjęcia z miejsca zdarzanie oraz dokumentujące powstałą szkodę. Warto również poszukać świadków zdarzenia. W przypadku, gdy zdarzenie widzieli świadkowie najlepszym wyjściem jest spisanie oświadczenia. Oświadczenie świadka będzie potwierdzeniem, że w danym dniu, o danej godzinie, w danym miejscu miało miejsce konkretne zdarzenie spowodowane wtargnięciem na jezdnię dzikiej zwierzyny. Na miejsce zdarzenia można również wezwać policję, albo straż miejską. Służbowa notatka spisana przez funkcjonariusza stanowi znakomity środek dowodowy.

Co zrobić aby otrzymać odszkodowanie od zarządcy drogi?

W celu dochodzenia odszkodowania właściciel samochodu powinien zgłosić szkodę do właściwego zarządcy drogi. Zarządca drogi przekaże zgłoszenie do swojego ubezpieczyciela lub skieruje nas bezpośrednio do niego. Po przyjęciu zgłoszenia ubezpieczyciel wskazuje rzeczoznawcę, który szacuje wysokość odszkodowania, dokonuje oględzin i sporządza kosztorys naprawy. Jeśli sytuacja jest nagła lub uszkodzenia nie są zbyt duże, możemy samodzielnie zająć się naprawą. W takim przypadku należy przedstawić fakturę VAT wraz ze specyfikacją dokonanych czynności naprawczych, która następnie trafi do ubezpieczyciela.

Kto jest zarządcą danej drogi?

Poniżej przedstawiamy tabelę, która ułatwi ustalenie, kto jest zarządcą drogi, na której kierowca poniósł szkodę.

Kategoria Zarządca drogi
Droga gminna wójt (burmistrz, prezydent miasta)*
Droga powiatowa zarząd powiatu*
Droga wojewódzka zarząd województwa*
Droga krajowa Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad*

* Należy pamiętać, że w granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta.

Odszkodowanie od koła łowieckiego

Za zderzenie z dziką zwierzyną można dochodzić odszkodowania również od koła łowieckiego, ale możliwe jest to jedynie w jednym, szczegółowo określonym przypadku. Jeżeli szkoda pozostaje w związku z odbywającym się w danym czasie polowaniem lub nagonką – istnieje możliwość zwrócenia się z odpowiednim roszczeniem do osób, które zajmują się organizacją polowań (np. przedsiębiorstw świadczących tego typu usługi turystyczne dla myśliwych). Należy zauważyć, że członkowie Polskiego Związku Łowieckiego mają obowiązek ubezpieczenia w zakresie czynności związanych z gospodarką łowiecką.

Zderzenie z koniem, krową lub innym zwierzęciem domowym

Ciekawym przypadkiem jest kwestia uzyskania odszkodowania za zderzenie z krową, koniem lub innym zwierzęciem domowym. Jak uzyskać odszkodowanie w takim przypadku? Czy jest to w ogóle możliwe? O tym dowiecie się z poniższego artykułu:

Zobacz: Zderzenie z krową lub koniem – od kogo ubiegać się o odszkodowanie?

Jeśli podobał Wam się tekst (lub macie do niego uwagi merytoryczne) i chcielibyście dowiedzieć się czegoś innego w tym lub podobnym temacie, polubcie Nasz profil na Facebooku i wyślijcie wiadomość z propozycją tematu, uwagą lub pytaniem. Wasze pytania pozwalają tworzyć nam najciekawsze artykuły! 

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Daily DriverMagdaWojtekKolejorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Magda
Gość
Magda

Witam. Mieliśmy wypadek na autostradzie A4 w Tarnowie na 503 kilometrze. Na drogę wyszedł jeleń bardzo dużych rozmiarów. My poruszając się samochodem w stronę rzeszowa uderzylismy w niego i kilkukrotnie dachowalismy samochodem. 2 osoby doznał bardzo poważnych obrażeń a 2 zostały poobijani. Dodam że nie było żadnego znaku o tym że może znajdować się tam zwierzyny prędkość to 130 km a samochod nadaje się na złom. Na miejscu były 2 karetki pogotowia straż i policja. Zostaliśmy przewiezieni do szpitala w Tarnowie. Czy jest możliwość starania się o odszkodowanie i od kogo i od czego zacząć.

Daily Driver
Editor

Proszę polubić nasz fanpage na Facebooku https://facebook.com/dailydriverPL
i napisać wiadomość. Podpowiemy co zrobić! Szerokości

Wojtek
Gość
Wojtek

Droga byla oznakowana a duza sarna uderzyla w bok samochodu.Spowodowala wielkie zniszczenia calego boku przedniego slupka ipopekania przedniej szyby.Czy w panstwie polskim moge dochodzic praw poszkodowanego i od kogo?

Kolejorz
Gość
Kolejorz

Ciężko wyegzekwować takie odszkodowanie

Aktualności