REKLAMA

Ford Mustang z napędem hybrydowym – to już pewne!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 3 stycznia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Hybrydowy Ford Mustang Hybrid będzie napędzany silnikiem elektrycznym oraz spalinowym, ale nie ma mowy, aby pod jego maską zagościł kultowy motor V8! Czy to zatem koniec legendarnego modelu z USA? Dlaczego Ford zamierza zelektryfikować swoje kultowe modele, w tym także terenową półciężarówkę F-150 ?!

To nie śniło się mi nawet w najczarniejszych koszmarach! Ford Mustang, legenda amerykańskiego świata motoryzacji, straci swój kultowy silnik V8 na rzecz napędu hybrydowego! Ford postanowił zainwestować aż 700 milionów dolarów w rozbudowę zakładu Flat Rock w Michigan, w którym obok modeli Mustang i Lincoln Continental, mają być produkowane zaawansowane technicznie samochody autonomiczne i elektryczne. Podjęte działania są częścią wartej 4,5 mld dolarów inwestycji w samochody elektryczne realizowanej do roku 2020, w ramach której klienci na całym świecie otrzymają nowoczesne, mocne i wydajne paliwowo modele. Oprócz aut ma powstać jednak przede wszystkim specjalna infrastruktura techniczna, która obsłuży zelektryfikowane modele.

Zobacz: Ten Szwed ma 97 lat i właśnie kupił sobie Forda Mustanga z silnikiem V8!

Aby sprostać wyzwaniom jakie stawiają elektryczne lub hybrydowe auta, Ford zawarł już ważne porozumienie z kilkoma innymi koncernami motoryzacyjnymi w Europie. Na jego podstawie ma zostać stworzona sieć ultraszybkiego ładowania, która w założeniu ma być znacznie szybsza niż najbardziej wydajne sieci ładowania stosowane obecnie. Początkowo w Europie ma zostać uruchomionych 400 takich punktów. Do roku 2020 użytkownicy mają mieć dostęp do tysięcy punktów szybkiego ładowania o dużej mocy.

Hybrydowy Ford Mustang bez silnika V8!

Wiadomość o wycofaniu z oferty Mustanga V8 jest dla nas wszystkich w redakcji przerażająca. Widlasta ósemka to to w końcu nierozerwalna część legendarnego Mustanga. Pierwsze z czym kojarzył się nam Mustang od zawsze to właśnie ten niesamowity, gardłowy dźwięk pracy z wolna kręcącego się motoru. Dlaczego amerykański producent nie zdecydował się na pozostawienie tej wersji i po prostu rozszerzenie gamy modelowej o wersję Hybrid? Przecież byłoby to świetne posunięcie z jego strony, które zadowoliłoby zarówno tych klientów, którym zależy jedynie na wyglądzie i niskim spalaniu, oraz tych dla których liczy się moc, a przede wszystkim dźwięk i sposób pracy jednostki V8.

Czego można się spodziewać pod maską nowego Mustanga Hybrid? Na pewno motor benzynowy będzie należał do serii EcoBoost. Jednostka wolnossąca nie wchodzi w grę. Stawiam zatem na bardzo udany motor 2.3 EcoBoost wsparty mocnymi silnikami elektrycznymi. Moc hybrydy ma być bowiem praktycznie identyczna jak w przypadku obecnej „V-ósemki”, przy jednoczesnym zwiększeniu maksymalnego momentu obrotowego zespołu.

Jakie modele Forda otrzymają napęd hybrydowy?

Ford zamierza zelektryfikować w pierwszej kolejności swoje najbardziej kultowe modele czyli sportowego Mustanga, terenowego F-150 i dostawczego Transita! Ford F-150 Hybrid, produkowany w należącej do Forda fabryce Dearborn Truck Plant, zaoferuje duże możliwości holownicze i transportowe oraz możliwość pracy, jako mobilny generator. Podobnie jak Mustang pojawić ma się w 2020 roku.

Z kolei Transit Custom w wersji plug-in hybrid dostępny będzie dopiero w 2019 roku w Europie i ma obniżyć koszty eksploatacji na ulicach nawet najbardziej zatłoczonych miast.

Hybrydowe samochody policyjne Forda

Co ciekawe, powstaną także dwa nowe, hybrydowe samochody policyjne przeznaczone do pościgów. Jedna z dwóch nowych hybryd będzie budowana w Chicago, przy czym oba modele zostaną wyposażone w oprzyrządowanie policyjne w dedykowanym, należącym do Forda centrum modyfikacji samochodów policyjnych w Chicago.

Zobacz: Ford Mustang jako radiowóz Policji w Wielkiej Brytanii

Inwestycja w rozwój aut z napędem elektrycznym lub hybrydowym Ford daje też szansę na dalszą pracę swoim pracownikom. Amerykański koncern stworzy u siebie kolejne 700 miejsc pracy i zainwestuje 700 mln dolarów w ciągu najbliższych czterech lat, tworząc Centrum Innowacji Produkcyjnej w swojej fabryce Flat Rock Assembly Plant. Pracownicy tego zakładu będą produkować całkowicie nowego, miejskiego SUV-a o zwiększonym zasięgu, a także w pełni autonomiczny samochód zaprojektowany z myślą o usługach związanych z mobilnością, wspólne przejazdy (ride sharing) czy transport pasażerski. Poza tym będą odpowiedzialni za dalszą pracę nad nowymi wersjami Mustanga i Lincolna Continental.

Ford rezygnuje z fabryki w Meksyku!

Tym samym Ford zrezygnował z planu stworzenia nowej fabryki w San Luis Potosi w Meksyku. Co więcej, aby zwiększyć rentowność firmy zapowiedział, że model Focus kolejnej generacji będzie wytwarzany w istniejącej fabryce w Hermosillo w stanie Michigan. To właśnie w niej produkowana jest obecna generacja tego auta.Decyzja ta pozwoli zachować 3500, amerykańskich miejsc pracy. Nadal sądzicie, że kapitał nie ma narodowości?

Zobacz: Test Ford Mustang 5.0 V8 GT

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności