REKLAMA

Dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy w Anglii i Irlandii

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 3 stycznia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy na Wyspach Brytyjskich? ? Czy inne limity obowiązują w w Anglii, Irlandii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej? Oczywiście. Jak duże są to różnice dowiecie się z naszego artykułu.

Wyspy Brytyjskie zamieszkane są przez wielu Polaków, którzy aktywnie uczestniczą w ruchu drogowym. Ustawodawstwo na Wyspach jest jednym z najbardziej liberalnych jeżeli chodzi o dozwoloną ilość alkoholu we krwi. Jaka jest dozwolona ilość alkoholu we krwi w Anglii i Irlandii?

Różnica między Polską a Wyspami

W Polsce zabronione jest kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Polsce nie może przekroczyć 0,2 promila lub 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza. Na tle Europy jest do limit dosyć restrykcyjny, gdyż średnia europejska to 0,5 promila.Na wiele więcej pozwala kierowcom ustawodawstwo na Wyspach, gdzie limit jest w porównaniu do Polski o wiele wyższy – nawet czterokrotnie.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Anglii, Walii i Irlandii Północnej

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi w Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej wynosi 0,8 promila.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Szkocji

Szkocja pod względem limitów alkoholu we krwi kierowcy jest bardziej restrykcyjna od swoich sąsiadów. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Szkocji wynosi bowiem 0,5 promila.

Na Wyspach Brytyjskich oprócz poziomu alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu – często spotykanym wskaźnikiem jest poziom alkoholu w mililitrach moczu. Wyspiarskie limity przedstawia poniższa tabelka:

Dopuszczalny poziom alkoholu Anglia, Walia, Irlandia Północna Szkocja
Miligramów na 100 mililitrów wydychanego powietrza 35 22
Miligramów na 100 mililitrów krwi 80 50
Miligramów na 100 mililitrów moczu 107 67

Jakie są kary za jazdę po pijanemu w Anglii, Walii i Irlandii Północnej?

Kierowca załapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu odpowiadał przed sądem. Skazanie wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami.

Za jazdę w stanie przekroczenia dozwolonego limitu alkoholu we krwi kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do 3 miesięcy, grzywna w wysokości do 2,5 tys. funtów oraz możliwy jest zakaz prowadzenia pojazdu.

Prowadzenie lub próba prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu wiąże się z karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy, grzywną w wysokości do 5 tys. funtów oraz zakazem prowadzenia pojazdu przez okres co najmniej jednego roku (trzy lata, jeśli skazany popełnił podobne przestępstwo dwukrotnie w ciągu 10 lat).

Kierowca, który odmówi badania alkomatem może zostać ukarany karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy, grzywną w wysokości do 5 tys. funtów oraz zakazem prowadzenia pojazdu przez okres co najmniej jednego roku.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi w Irlandii

W Irlandii dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy została ustalona na 0,5 promila dla kierowców z dłuższym stażem. Jest to istotne przede wszystkim dla kierowców przekraczających granicę pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią, gdzie dopuszczalny limit różni się o 0,3 promila.

Początkujący kierowcy – posiadający prawo jazdy krócej niż 2 lata – nie mogą prowadzić pojazdów, jeżeli ilość alkoholu w ich krwi przekracza poziom 0,2 promila.

Najwyższa kara za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających wynosi 5 tys. euro i/lub pół roku pozbawienia wolności.

Chcesz wiedzieć jaka jest dozwolona ilość alkoholu w innych krajach Europy? Zajrzyj do naszych tekstów:

Zobacz: Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Europie

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Europie (TABELA)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności