REKLAMA

Odszkodowanie za szkody spowodowane dziurą w jezdni – kto zapłaci?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 20 maja 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Uszkodzenie zawieszenia lub koła auta po wjechaniu w dziurę w drodze rodzi pytanie o to, kto wypłacić ma odszkodowanie jego właścicielowi. Do kogo kierować pismo o odszkodowanie? Czy jest to zależne od tego jaki jest to rodzaj drogi?

Pomimo coraz lepszego stanu polskich dróg, nadal częstym zjawiskiem są szkody powstałe na skutek wjechania w nieoznakowaną dziurę w jezdni. W przypadku urwania koła lub innych uszkodzeń powstałych przez dziurawą jezdnię – właściciel auta może ubiegać się o odszkodowanie. Do kogo i w jaki sposób kierować roszczenie odszkodowawcza za szkody spowodowane dziurawą drogą?

Dziura w drodze uszkodziła samochód

Podróżując po polskich drogach, szczególnie w mniejszych miejscowościach stan dróg może budzić duży niepokój wśród kierowców. Często jazda nawet z dozwoloną prędkością może spowodować poważne szkody w układzie zawieszenia. W przypadku szkody powstałej przez zły stan techniczny drogi można ubiegać się o odszkodowanie. Jak to zrobić?

Kto zarządza danym rodzajem drogi?

Jeżeli uszkodzenie powstało na skutek wjechania w nieoznakowaną dziurę w jezdni. W takiej sytuacji można ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi. Pierwszym problemem w ubieganiu się o odszkodowania jest ustalenie zarządcy drogi. Poniżej przedstawiamy tabelę, która ułatwi ustalenie, kto jest zarządcą drogi, na której kierowca poniósł szkodę. Jeśli nie wiemy na jakiej drodze doszło do szkody poinformuje nas o tym policja. Można też z takim pytaniem zwrócić się do urzędu gminy.

Zobacz: Uszkodzone auto przez dziurę w drodze – jak uzyskać odszkodowanie?

Kategoria Zarządca drogi
Droga gminna wójt (burmistrz, prezydent miasta)*
Droga powiatowa zarząd powiatu*
Droga wojewódzka zarząd województwa*
Drga krajowa Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad*

* Należy pamiętać, że w granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta.

Jak udowodnić, że auto zostało uszkodzone przez dziurę w drodze?

Aby ubiegać się o odszkodowania spowodowane dziurą w jezdni, wszelkie okoliczności muszą być udowodnione. Dowody muszą potwierdzać, że szkoda w samochodzie zaistniała w wyniku zaniedbania zarządcy drogi.

Zobacz: Wypożyczenie samochodu zastępczego – zwrot kosztów od ubezpieczyciela

Najlepszymi dowodami będą zdjęcia z miejsca zdarzanie oraz dokumentujące powstałą szkodę. Warto również poszukać świadków zdarzenia. W przypadku, gdy zdarzenie widzieli świadkowie najlepszym wyjściem jest spisanie oświadczenia. Oświadczenie świadka będzie potwierdzeniem, że w danym dniu, o danej godzinie, w danym miejscu miało miejsce konkretne zdarzenie spowodowane dziurą w drodze. Na miejsce zdarzenia powinniśmy również wezwać policję, albo straż miejską. Służbowa notatka spisana przez funkcjonariusza stanowi znakomity środek dowodowy.

Dochodzenie odszkodowania za dziurę w jezdni

W celu dochodzenia uszkodzenia właściciel samochodu powinien zgłosić szkodę do właściwego zarządcy drogi. Zarządca drogi przekaże nasze zgłoszenie do ubezpieczyciela lub skieruje nas bezpośrednio do niego. Po przyjęciu zgłoszenia ubezpieczyciel wskazuje rzeczoznawcę, który szacuje wysokość odszkodowania, dokonuje oględzin i sporządza kosztorys naprawy. Jeśli sytuacja jest nagła lub uszkodzenia nie są zbyt duże, możemy samodzielnie zająć się naprawą. W takim przypadku należy przedstawić fakturę VAT wraz ze specyfikacją dokonanych czynności naprawczych, która następnie trafi do ubezpieczyciela.

Jak zarządca drogi może udowodnić winę kierowcy?

Warto zapamiętać, że skuteczną przeszkodą w uzyskiwaniu odszkodowania może być znak drogowy ostrzegający przed złymi warunkami na jezdni. Ponadto zarządca drogi może starać się udowodnić, że kierowca przekroczył prędkość, co uniemożliwiło mu ominięcie dziury. Zarzut taki można obalić m.in. za protokołu policji, w którym przeważnie podane będzie, że prędkość była odpowiednia.

Zobacz: Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie AC?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
adeca Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adeca
Gość
adeca

Wjechalem w dziure rozwalilem wahacz a gmina wypiela sie na mnie.

Aktualności