REKLAMA

Auto w kolorze chromu – czy można jeździć takim w Polsce?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 20 października 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy zmiana koloru samochodu wymaga zgłoszenia w urzędzie? A co jeśli zamarzy się nam lakier lustrzany chrom? Czy taka zmiana jest legalna i dopuszczalna z punktu widzenia polskiego prawa? W końcu za granicą takie auta z takim lakierem są coraz częściej spotykane. W Polsce jest ich niewiele. Z tematem tym zmierzył się dla Was mój przyjaciel LEXman!

Kolor samochodu zasadniczo nie wpływa na możliwość poruszania się nim po drogach publicznych. Kolor ma za to duże znaczenie przy wyborze i użytkowaniu własnego auta. Dlatego wiele osób decyduje się często na zmianę koloru pojazdu wykorzystując do tego coraz popularniejsze oklejanie nadwozia folią. Ostatnio na popularności zyskuje folia w kolorze chromu. Czy decydując się na taki kolor pojazdu, jego właściciel nie będzie miał przez to kłopotów? Co powinien zrobić jeśli w ogóle chce zmienić kolorystykę nadwozia swego pojazdu?

Zmiana koloru samochodu – co na to przepisy?

W obecnych dowodach rejestracyjnych pojazdów nie zamieszcza się informacji o kolorze nadwozia. Informację tę podaje się jednak przy rejestracji samochodu oraz podczas ubezpieczania samochodu – autocasco. W związku ze zmianą koloru nadwozia – zgodnie z literą prawa – nie ma obowiązku poinformowania o tym właściwego wydziału komunikacji. Oczywiście można to zrobić i urząd powinien stosowną zmianę dokonać. Jednak z uwagi na różne praktyki różnych urzędów (oraz brak tej informacji w dowodzie rejestracyjnym) często urzędnicy każą „nie zawracać im głowy”, przez co rzadko do takiej zmiany dochodzi.

Ważne: Zgłoszenie zmiany koloru nadwozia w urzędzie nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Niezgłoszona zmiana koloru nadwozia może mieć jednak wpływ na bardziej szczegółową kontrolę drogową. Policja sprawdza samochód po numerze VIN. Jeżeli nie zgłosimy zmiany koloru, w systemie nadal będzie widniało, że samochód jest np. biały – a policjant będzie w tym czasie kontrolował samochód czarny.

Ważne: Po numerze VIN można zidentyfikować oryginalny kolor nadwozia.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że naklejenie reklamy lub zmiana koloru karoserii za pomocą folii w płynie nie jest uznawana za zmianę koloru nadwozia, gdyż nie jest to stan trwały. Zmianą koloru będzie jedynie przemalowanie go lakierem!

Zmianę koloru nadwozia trzeba koniecznie zgłosić do ubezpieczyciela, który będzie musiał wykonać aktualizację zdjęć do AC. Warto tego dokonać również wtedy, gdy zmiana nie ma charakteru trwałego. Celem wykonywania zdjęć przez ubezpieczycieli jest dokładne zarejestrowanie stanu karoserii w chwili zawarcie umowy ubezpieczenia AC. Brak zgłoszenia zmiany koloru auta może w najgorszym wypadku skutkować nieotrzymaniem odszkodowania od ubezpieczyciela lub znacznym obniżeniem jego wartości.

Samochód jak lustro, czyli chrom na karoserii

W obecnych uregulowaniach prawnych związanych z ruchem pojazdów na drodze brak jest odniesienia do warunków jakie powinien spełniać kolor nadwozia pojazdu samochodowego. Wyjątkiem są tu jednak specyficzne grupy pojazdów, takie jak pojazdy uprzywilejowane lub porządkowe. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności w wyborze koloru samochodu.

Na przytoczenie w tym miejscy zasługuje bowiem art. 66 ust. 1 pkt.1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Lakier lustrzany może być problemem?

Biorąc powyższe pod uwagę, należy wskazać, że chromowy kolor nadwozia może powodować zagrożenie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Łatwo bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której słońce odbijające się od takiej karoserii mogłoby oślepić innych kierowców. Podsumowując trzeba stwierdzić, że chrom na karoserii nie jest zabroniony wprost, ale posiadanie samochodu o takim kolorze może narazić kierowcę na negatywne konsekwencje.

Zobacz: Przyciemnianie szyb w samochodzie – legalne czy nie?

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
nightwriterka.plPJRFoliaJan PawełTutan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nightwriterka.pl
Gość
nightwriterka.pl

Według mnie biorąc pod uwagę przepisy Prawa o Ruchu Drogowym art. 66 pkt. 1.1, to można ewentualnie domniemać, że folia chromowana może wpływać na bezpieczeństwo na drodze. Domniemanie nie oznacza stwierdzenia. Jeśli prawo wprost nie zabrania stosowania folii, to jest to jedynie domniemanie stwarzania niebezpieczeństwa, które w żaden sposób nie nakłada kary na kierowcę takiego auta. Moim zdaniem błędem jest stwierdzenie, że folia chromowana stwarza niebezpieczeństwo, bo podany czynnik (promienie słoneczne) nie są decydujące. Jeśli podczas zimy dojdzie do kolizji z udziałem auta chromowanego (zakładając nie z winy tego kierowcy), to też winą za stworzenie niebezpieczeństwa zostanie obarczony kierowca, bo… Czytaj więcej »

PJR
Gość
PJR

Ale bezsens – Chromowy kolor może odbijać światło i oślepiać kierowców. I policja zabierze dowód. A jak ślepisz światłami innych kierowców bo jesteś jeleniem co nie umie ustawić lamp to ci dowodu nie zabiorą.

Folia
Gość
Folia

Klienci naszego sklepu (chcesz się zareklamować, napisz reklama@dailydriver.pl) często mają wątpliwości co do tego czy muszą zgłaszać fakt zmiany koloru lakieru do urzędu. Oczywiście, jeśli zastosują folię do zmiany koloru na całym nadwoziu, muszą o tym fakcie poinformować, natomiast przy aplikacji folii jedynie na części pojazdu (np. boku) nie jest to takie oczywiste. Profilaktycznie warto zgłosić się do lokalnego urzędu i zapytać.

Tutan
Gość
Tutan

Dobry tekst!

Jan Paweł
Gość
Jan Paweł

Czyli jak zwykle w Polsce – brak prawa, a o pojedynczych przypadkach mają decydować urzędnicy w/g swego widzimisię i za łapówkę. O to chodzi w tym grajdołku.

Aktualności