REKLAMA

Kto nie musi zapinać pasów w trakcie jazdy? Przepisy są jasne!

Autor: DailyDriver · Zdjęcia: Daily Driver.pl · Dodane: 28 lipca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kiedy nie trzeba zapinać pasów w samochodzie? Kto jest zwolniony z tego obowiązku? Polskie prawo w sposób jasny i klarowny opisuje ten problem. Choć nie oznacza to, że ten, kto nie musi zapinać pasów w aucie, powinien to robić. Mimo wszystko stanowią one podstawowy element biernych systemów bezpieczeństwa.

Wprowadzenie do użytku powszechnego pasów bezpieczeństwa miało istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa użytkowników aut. Co prawda w skrajnych przypadkach mogą one przyczynić się większych obrażeń pasażerów, ale są to sytuacje niezwykle rzadkie. Na co dzień pasy warto zapinać, tym bardziej że niezapięte pasy mogą spowodować niewłaściwe działania innych systemów bezpieczeństwa auta, a nawet sprawić, że w ogóle nie zadziałają. Niestety zdarza się też, że pasy mają wadę techniczną przez co stanowią zagrożenie dla pasażerów (np. Toyota Camry, która ma wadliwe pasy bezpieczeństwa)

Kiedy nie trzeba zapinać pasów bezpieczeństwa

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy autem reguluje  art. 39 ust. 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Przepisy te mówią wyraźnie, że jeśli samochód ma fabrycznie zamontowane pasy bezpieczeństwa, to obowiązek ich zapinania spoczywa zarówno na kierującym pojazdem samochodowym oraz na osobie przewożonym takim pojazdem. Wymóg ten nie dotyczy dzieci o wzroście poniżej 150 cm, które muszą być przewożone w specjalnych fotelikach lub urządzeniach przytrzymujących. Analizując powyższy przepis można dojść do pierwszego, istotnego z punktu widzenia tematu artykułu wniosku – jeśli auto nie posiada fabrycznie zamontowanych pasów, to nie trzeba ich instalować, aby legalnie nim podróżować. Co nie znaczy, że jest to rozwiązanie rozsądne.

Zobacz: Kiedy dziecko może jechać autem bez fotelika?

Ale z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa wyłączone są też konkretne osoby, tym te wykonujące określone funkcje. Jak wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym, obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

  1. kobiety o widocznej ciąży,
  2. osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,
  3. kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera,
  4. instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,
  5. konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,
  6. funkcjonariuszy służb podczas wykonywania określonych czynności służbowych (szczegółowo wymienione przypadki w Ustawie Prawo o ruchu drogowym Art. 39 ust. 2. pkt. 5, 6, 6a, 7.),
  7. osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim,
  8. dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego autobusem,
  9. dziecka w wieku do lat 4 przewożonego środkiem publicznego transportu pod warunkiem niekorzystania przez dziecko z oddzielnego miejsca do siedzenia.

Zatem nie tylko taksówkarze jak instruktorzy nauki jazdy nie musza zapinać pasów. Także kobiety w ciąży czy konwojenci przewożący środki pieniężne. Zdania na temat bezpieczeństwa takiej jazdy są podzielone, ale ustanawiając przepisy, ustawodawca brał pod uwagę m.in. ryzyka, z jakimi mierzą się konkretne osoby. Nie oznacza to jednak, że z czasem przepisy nie zostaną zmienione pod wpływem nowych publikacji czy badań naukowych. Wato też pamiętać, że zaświadczenie o przeciwwskazaniu do używania pasów musi być wystawione na konkretną osobę z imienia i nazwiska. Ponadto musi znajdować się w nim adnotacja, że wskazana osoba nie może korzystać z pasów bezpieczeństwa. Policja nie ma uprawnień do oceny zasadności tego zaświadczenia – muszą bezwzględnie uznawać zawarte w nim zalecenia.

Zobacz: Przepisy dotyczące nowego, obowiązkowego wyposażenia aut weszły w życie!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
mielno Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mielno
Gość
mielno

Nie ogarniam jak taksówkarz może nie zapinać pasów a reszta kierowców musi.

Aktualności