REKLAMA

Autocasco – czy warto je mieć i jak na nim zaoszczędzić?

Autor: Materiał partnera · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 10 lipca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy i dlaczego warto mieć autocasco? Od czego zależy cena AC i co obejmuje jego zakres ochrony? Odpowiedź nie jest krótka, ale warto zauważyć, że cena polisy AC może się istotnie różnić i warto przed zakupem użyć w tym celu specjalnego kalkulatora AC, aby wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Choć w przeciwieństwie do OC ochrona autocasco jest dla kierowcy dobrowolna, to zawsze warto rozważyć wszystkie plusy wynikające z zakupu tego ubezpieczenia. Kradzież pojazdu, szkoda całkowita lub uszkodzenie auta w wyniku zdarzeń losowych – właśnie w takich sytuacjach chroni nas finansowo ubezpieczenie autocasco. Trzeba mieć jednak na uwadze kilka rzeczy. Po pierwsze jego cenę determinuje wiele niezależnych czynników, które mogą nas zaskoczyć. Po drugie często można nabyć je w pakiecie z OC – pytanie czy to się opłaca? Co wpływa na koszt AC i jak zaoszczędzić, kupując tę polisę? Na te i inne pytania towarzyszące zagadnieniu odpowiadamy w tym artykule.

Co zapewnia polisa autocasco?

Autocasco gwarantuje wsparcie w sytuacjach, gdy z winy Twojej lub sił przyrody dojdzie do uszkodzenia pojazdu. Środki pozyskane z AC umożliwią naprawę samochodu. Jeśli dojdzie do szkody całkowitej, odszkodowanie z polisy może pokryć koszt zakupu nowego pojazdu. Jest to więc najlepsza ochrona finansowa w razie uszkodzenia auta wskutek nieprzewidzianych zdarzeń. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa natomiast zakres ochrony oraz proces likwidacji szkody, co wpływa na stawkę za polisę AC.

Co powinno obejmować AC?

Zastanawiając się, jakie ubezpieczenie AC wybrać, warto zadać sobie pytanie, jakiego zakresu ochrony realnie potrzebujemy. Należy uświadomić sobie bowiem, z jakimi ryzykami mamy na co dzień do czynienia. Od czego może chronić taka polisa? Autocasco obejmuje szkody powstałe:

 • w ruchu drogowym oraz poza nim (także podczas garażowania lub parkowania pojazdu);
 • w wyniku działań osób trzecich lub zdarzeń losowych (np. pożar, gradobicie, kradzież, wandalizm);
 • na skutek kolizji spowodowanych przez nas samych, a także stłuczek parkingowych.

Przy wyborze odpowiedniej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego, warto zadać sobie też pytanie, czy tanie AC się opłaca. Za niższą ceną często stoi bowiem węższy zakres ochrony polisy. Skrócone warianty autocasco (mini) zapewniają przeważnie wyłącznie wsparcie w ramach szkody całkowitej i kradzieży pojazdu. Często mamy jednak do czynienia z innym rodzajem szkód, które również narażają nas na kosztowne naprawy. Zawsze warto rozważyć zatem szerszy zakres ochrony AC!

Od czego zależy koszt ubezpieczenia AC?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak oszczędzić na kupnie AC, warto uświadomić sobie najpierw, co może determinować stawki za taką polisę. Koszt ubezpieczenia autocasco jest uzależniony od kilku czynników i każde towarzystwo dobiera indywidualnie te, które bierze pod uwagę podczas wyliczania ceny. Wśród nich są zazwyczaj między innymi:

 1. Zakres ochrony – AC jest dostępne w wersji mini (ograniczony zakres), od ryzyk nazwanych (wymienione ryzyka zawarte w OWU) lub all risk (od wszystkich ryzyk, które nie zostały wyłączone z odpowiedzialności w OWU). Im więcej ryzyk jest uwzględnionych w ochronie, tym wyższa składka za polisę.
 1. Wiek i doświadczenie kierowcy – im młodszy i mniej doświadczony kierowca, tym wyższe ryzyko spowodowania przez niego wypadku. Dla takich osób towarzystwa stosują zwyżki w ubezpieczeniu, a co za tym idzie – składka za polisę AC dla młodego kierowcy będzie wyższa.
 1. Marka i model pojazdu – auto, które posiada drogie i trudne do znalezienia części zamienne będzie miało wyższą stawkę za polisę AC. Nowe, niszowe auta są ponadto bardziej narażone na kradzież. Posiadając popularny model samochodu, zapłacimy natomiast mniej za tę polisę.
 1. Parametry pojazdu (np. moc silnika) – jeśli auto nie rozwija wysokich prędkości, istnieje mniejsze ryzyko spowodowania wypadku. Dlatego też cena za ochronę autocasco będzie wówczas niższa niż w przypadku tak zwanych „szybkich aut” sportowych.
 1. Wypracowane zniżki w ubezpieczeniu – można je uzyskać nie tylko za bezszkodową jazdę, ale także będąc stałym klientem danego towarzystwa. Ogromne znaczenie będzie miało także to, gdzie i w jaki sposób parkowane jest auto. Duże miasta niosą za sobą większe ryzyko zaistnienia szkody. To samo tyczy się niestrzeżonych miejsc narażonych np. na wandalizm. Jeśli będziemy garażować auto bezpiecznie, możemy liczyć na niższą składkę za AC.

Jak zaoszczędzić na kupnie AC?

O zaletach posiadania ochrony autocasco najlepiej przekonali się ci, których spotkała konieczność kosztownej naprawy pojazdu lub jego kradzież. Jednak jak kupić tańsze AC? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów – oto niektóre z nich:

 1. Bądź ostrożnym kierowcą – za bezszkodową jazdę towarzystwa przyznają zniżki w ubezpieczeniu.
 2. Parkuj auto w garażu lub na strzeżonym parkingu w bezpiecznej lokalizacji.
 3. Dopisz współwłaściciela – młody wiek kierowcy podnosi koszt ubezpieczenia pojazdu. Jeśli współwłaścicielem Twojego auta zostanie starsza osoba posiadająca pełne zniżki za bezszkodową jazdę, polisa może okazać się nawet kilkaset złotych tańsza!
 4. Regularnie porównuj ceny ubezpieczeń w wielu towarzystwach – dzięki temu możesz znaleźć tańsze oferty!
 5. Wybierz auto ekonomiczne – jeśli dopiero planujesz zakup samochodu, postaw na ten z mniejszą pojemnością silnika (większy może rozwijać wyższe prędkości, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku).
 6. Zadbaj o dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe – towarzystwo często obniża za to cenę składki.
 7. Po szkodzie poszukaj nowego ubezpieczyciela – warto sprawdzić wówczas, czy inna oferta nie okaże się korzystniejsza.

OC z autocasco – czy warto wybrać pakiet?

Jeśli zastanawiasz się, jak kupić tańsze AC, musisz wiedzieć także o innym sposobie na obniżenie jego ceny! Nie planujesz zmieniać pojazdu i nie masz jeszcze wypracowanych zniżek? W tej sytuacji rozważ zakup polisy autocasco w pakiecie z OC! Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie kupili jeszcze obowiązkowej polisy – nabycie ubezpieczenia OC wraz z AC może okazać się korzystniejsze cenowo!

Nabywanie dwóch polis jednocześnie przez tego samego klienta jest dla większości towarzystw bardziej opłacalne niż zakup tylko jednego ubezpieczenia. To także większa szansa na utrzymanie klienta na dłużej! Przede wszystkim jednak pozwala to na zmniejszenie ostatecznego wydatku – kupując pakiet OC i AC możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Zatem skoro i tak jesteś zobowiązany do zakupu OC, nie zaszkodzi porównać stawkę za tę polisę w pakiecie z autocasco!

AC – gdzie najlepiej je kupić?

Autocasco można nabyć praktycznie w każdym towarzystwie oferującym ubezpieczenia komunikacyjne. Polisy sprzedawane są w pakiecie z OC lub osobno. Takie oferty mogą jednak różnić się między sobą zakresem ochrony oraz ceną! Właśnie dlatego tak ważne jest regularne śledzenie propozycji wielu ubezpieczycieli i porównywanie bieżących ofert.

Zobacz: Zderzenie z dzikim zwierzęciem – czy należy się odszkodowanie?

Możesz to zrobić, wykorzystując nowoczesny i niezwykle dokładny kalkulator AC na stronie CUK Ubezpieczenia: https://cuk.pl/kalkulator-ac. Dzięki niemu zyskasz dostęp do najlepszych propozycji od wiodących towarzystw w jednym miejscu, a płatności za wybraną polisę dokonasz zdalnie. Już dziś sprawdź ofertę i wykup ochronę pojazdu idealnie dopasowaną do swoich potrzeb bez wychodzenia z domu!

Materiał partnera

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności