REKLAMA

Zobacz jak sprawdzić punkty karne przez internet!

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 4 września 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Profil zaufany umożliwia sprawdzenie liczby punktów karnych przez internet. Pokażemy Wam krok po kroku jak sprawdzić liczbę punktów karnych na konkretnym przykładzie. Weryfikacja online pozwala bowiem uniknąć wizyty na komisariacie Policji, a do tego zajmuje chwilę.

Złamanie przepisów kodeksu ruchu drogowego może zakończyć się mandatem i punktami karnymi. O ile ten pierwszy trzeba uregulować w ciągu 7 dni, o tyle punkty karne przypisane do danego wykroczenia, utrzymują się na końce kierowcy przez rok od dnia ich nałożenia. Problem polega na tym, że nie zawsze pamiętamy, które punkty karne już wygasły i zniknęły z naszego konta, a które nadal obowiązują. Przekroczenie limitu 24 punktów karnych oznacza poważne konsekwencje, z utratą prawa jazdy na czele. Dlatego warto kontrolować nie tylko swoje zachowanie na drodze, ale i liczbę punktów karnych na koncie.

Krok po kroku sprawdzamy punkty karne przez internet

Najwygodniejszą formą kontroli liczby punktów karnych na koncie kierowcy jest skorzystanie z internetowego serwisu, przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl i wybrać dział Kierowcy i pojazdy.

Przeglądarka przeniesie użytkownika na kolejną stronę. Będzie ona proponowała szereg opcji i rozwiązań dedykowanych obecnemu bądź przyszłemu kierowcy lub właścicielowi pojazdu. Można sprawdzić tutaj wymogi dotyczące zdjęcia do prawa jazdy czy dokumentów niezbędnych do zarejestrowania auta. Z dostępnym opcji wybieramy Sprawdź swoje punkty karne. 

Po wybraniu tej pozycji, użytkownik systemu zostanie poproszony o doprecyzowanie sposobu weryfikacji liczby punktów karnych. Należy kliknąć w wariant Przez internet, po czym po obiema opcjami pojawi się dodatkowy komentarz na stronie i przycisk z napisem Sprawdź swoje punkty karne, na który należy kliknąć.

W tym momencie pojawi się okno logowania do Profilu Zaufanego. Jeśli użytkownik ma już stworzony profil, może zalogować się do niego za pomocą hasła i loginu. My wybraliśmy opcję logowania do Profilu Zaufanego przez bank, która jest najwygodniejszą formą dostępu. Niestety nie wszystkie banki są włączone do tego systemu.

Po zalogowaniu do Profilu Zaufanego, należy podpisać dokument, który pokaże Wam stan punktów karnych na koncie. W tym celu należy kliknąć w opcję Podpisz podpisem zaufanym, który znajduje się prawym górnym rogu.

W tym momencie pojawi się okno systemu bankowego, służące do weryfikacji osoby ubiegającej się o podpisanie dokumentu. Weryfikacja ta następuje najczęściej poprzez system SMS-owy (ten sam, którym bank potwierdza np. wykonywanie przelewów), który wymaga wpisanie kodu przesłanego przez bank na nr telefonu właściciela konta bankowego.

Po pozytywnej weryfikacji SMS-kodu, użytkownik zostanie zalogowany do systemu obywatel.gov.pl. Powinien wyświetlić mu się komunikat informujący go o stanie liczby punktów karnych. W przypadku naszego redaktora naczelnego, który nie posiada na koncie punktów karnych, pojawił się nieco inny opis.

Co ważne, informacje o punktach karnych, można dodatkowo pobrać w formie pliku PDF. Link do tego pliku umieszczony jest poniżej danych osobowych na tej samej stronie. Wystarczy na niego kliknąć, a przeglądarka internetowa powinna rozpocząć jego pobieranie. Nie jest to jednak dokument urzędowy (co jednak trochę przeczy idei cyfryzacji).

Zaświadczenie o liczbie punktów karnych kierowcy

Zdarza się, że kierowcy potrzebują przede wszystkim do podjęcia pracy zarobkowej zaświadczenia o liczbie punktów karnych. System obywatel.gov.pl, nie pozwala na uzyskanie takiego dokumentu o charakterze urzędowym (powyższy plik PDF nie jest nim). Żeby takie zaświadczenie uzyskać, trzeba iść z prawem jazdy na Komisariat Policji i poprosić o jego wydanie. Okazuje się jednak, że za dokument ten trzeba zapłacić 17 złotych…Także cyfryzacja, cyfryzacją, ale biurokracja musi być. Niestety.

Zobacz: Zażalenie na zatrzymanie prawa jazdy – jak je napisać?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności