REKLAMA

Czy instalacja LPG ma wpływ na ubezpieczenie OC auta?

Autor: Rankomat.pl · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 2 kwietnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy instalacja gazu LPG wpływa na cenę ubezpieczenia OC auta? Czy po zamontowaniu instalacji LPG zwiększy się koszt OC? A może cena spadnie? Jako że nasz redakcyjny Peugeot 406 ma instalację LPG, postanowiliśmy sprawdzić czy gaz ma wpływ na cenę polisy OC.

Założenie instalacji gazowej w samochodzie może przynieść nam spore oszczędności na zakupie paliwa. Jednak warto pamiętać, że to tylko część kosztów eksploatacji auta. Pozostałe mogą już nie być tak… atrakcyjne. Droższe jest np. ubezpieczenie OC. Ceny gazu są znacznie niższe w porównaniu z cenami innych paliw samochodowych. Nie trudno się więc dziwić, że niejeden kierowca skusił się na zakup samochodu z LPG lub postanowił zainwestować w jej instalację. Trzeba mieć jednak na uwadze, że auto z instalacją gazową wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z jego eksploatacją.

Ubezpieczenie auta na gaz może być droższe

Zwolennicy samochodów z instalacją LPG zazwyczaj wydają więcej na OC niż na przykład właściciele aut zasilanych tradycyjnym paliwem. Z danych porównywarki Ubezpieczamy Auto wynika, że na początku bieżącego roku (styczeń 2020) to właśnie oni opłacali najdroższe polisy. Obowiązkowe OC kosztowało ich średnio 727 zł. W tym czasie posiadacze pojazdów z silnikami benzynowymi wydawali na OC 649 złotych, a diesli 690 zł. Najtańsze do ubezpieczenia były auta elektryczne: zaledwie 490 zł.

Towarzystwo
Cena OC – paliwo benzyna [zł] Cena OC – paliwo benzyna/gaz LPG [zł]
Link4 1074 1213
TUZ 1307 1411
Uniqa 1474 1811
AXA Direct 1707 1709
You Can Drive 1814 1814
Benefia 1875 1875
Aviva 2284 2532
Wiener 3263 3263

*Kierowca 30 lat, zam. Warszawa, prawo jazdy od 8 lat, polisy OC kupuje on od 4 lat i w tym czasie nie spowodował żadnej szkody z OC.

Na przykładzie Peugeota 406 1.8 110 KM z LPG jaki wykorzystuje do różnych testów redakcja DailyDriver.pl można zauważyć, w jak zróżnicowany sposób do wyceny polisy OC podchodzą poszczególne TU. Cześć z nich bardzo winduje cenę w przypadku instalacji LPG, inne podnoszą ją tylko o kilka złotych, a jeszcze inne nie podnoszą składki. Podczas kalkulacji znaczenie mogą mieć też dane samego kierowcy (np. wiek, miejsce zam., doświadczenie za kierownicą). Dlatego warto porównywać oferty różnych ubezpieczycieli.

Jakie czynniki, oprócz rodzaju paliwa, wpływają na ceny OC?

Oczywiście, fakt posiadania samochodu na gaz to tylko jedna z wielu informacji branych pod uwagę podczas wyceny składki OC. O tym, jaką otrzymamy ofertę cenową, decyduje szereg innych czynników. Do najważniejszych należą: wiek kierowcy, jego historia bezszkodowej jazdy, miejsce zamieszkania oraz dane pojazdu, m.in. rok produkcji, pojemność silnika, marka i model.

W praktyce oznacza to, że np. młoda osoba może zapłacić więcej za OC nie tylko z powodu posiadania auta z instalacją LPG, ale również krótkiego stażu za kierownicą i krótkiej (lub żadnej) historii ubezpieczenia. Starszy i doświadczony kierowca, który posiada dokładnie takie samo auta, otrzyma zniżkę za wiek, choć równocześnie może zapłacić więcej, np. za poruszanie się na co dzień pojazdem po ulicach dużej metropolii. Specjaliści internetowej porównywarki cen OC Ubezpieczamy Auto sprawdzili więc, w jaki sposób inne czynniki wpływają na składkę obowiązkowego ubezpieczenia samochodów z instalacją gazową.

Ile właściciele aut z LPG płacą za miejsce zamieszkania?

Głównym elementem, który w styczniu 2020 r. kształtował ceny OC, było miejsce zamieszkania kierowcy. Najwięcej za obowiązkowe polisy płacili mieszkańcy województw: pomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego, a najmniej właściciele aut zarejestrowanych w woj. podkarpackim, świętokrzyskim i opolskim.

Województwo Średnia cena OC [zł]
podkarpackie 580
świętokrzyskie 604
opolskie 613
małopolskie 660
lubelskie 661
śląskie 677
lubuskie 706
podlaskie 715
wielkopolskie 718
łódzkie 725
warmińsko-mazurskie 726
kujawsko-pomorskie 743
zachodniopomorskie 778
mazowieckie 788
dolnośląskie 825
pomorskie 836

Jak wiek kierowcy wpływa na składkę OC?

Kolejnym czynnikiem, który bierze pod uwagę każde towarzystwo podczas wyliczania ceny ubezpieczenia, jest wiek właściciela auta. Z reguły, im jest on młodszy, tym więcej może zapłacić za polisę. Aby przekonać się, jakie oferty trafiają do właścicieli pojazdów z instalacją LPG, przeprowadziliśmy przykładową kalkulację w internetowym kalkulatorze (https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/) dla dwóch kierowców w różnym wieku (20 lat/ 45 lat).

Towarzystwo Najtańsze OC dla 20-latka [zł] Najtańsze OC dla 45-latka [zł]
AXA Direct 2540 1221
Benefia 2766 1866
TUZ 3002 1366
You Can Drive 3611
Uniqa 3795 1637
Proama 4001 1655
Generali 4310 1780
Link4 4659 1545
mtu24.pl 4888 2399
Allianz 7946 2134
Aviva 11769 3133

Przyjęliśmy, że posiadają oni taki sam model samochodu (BMW seria 3 z 2008 r., paliwo benzyna/gaz, poj. silnika 2,0 l), obaj mieszkają w Warszawie i do tej pory wypracowali 20% zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy.

Czy wiek auta również może podnieść składkę OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą także pod uwagę dane ubezpieczanego pojazdu, m.in. jego wiek. Okazuje się, że im starszy samochód, tym więcej może wydać jego właściciel na obowiązkową polisę. Oto, jak kształtowały się średnie ceny OC dla aut z instalacją LPG po uwzględnieniu ich roku produkcji:

 1. – 2015 – 2020 r.: 584 zł;
 2. – 2010 – 2014 r.: 644 zł;
 3. – 2000-2009 r.: 744 zł;
 4. – wyprodukowane przed 2000 r.: 741 zł.

Wpływ na składkę ma nawet model ubezpieczanego auta. Zazwyczaj posiadacze szybkich, sportowych aut muszą się liczyć z wyższym kosztem OC niż np. właściciele małych, miejskich samochodów.

W styczniu br. średnie ceny pięciu najczęściej ubezpieczanych modeli samochodów z instalacją LPG (w kolejności od najczęściej ubezpieczanych) wyglądały następująco:

 1. – Opel Astra: 684 zł
 2. – BMW seria 3: 1091 zł
 3. – Audi A4: 752 zł
 4. – Volkswagen Golf: 687 zł
 5. – Audi A6: 822 zł.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC?

Z powyższych przykładów wyraźnie wynika, że na największy wydatek związany z OC powinni przygotować się najmłodsi kierowcy. Ich młody wiek i małe doświadczenie za kierownicą podniosą oczywiście koszt każdej polisy, bez względu na rodzaj pojazdu i stosowanego w nim paliwa. Jednak świadomy wybór auta, które nie generuje dużych zwyżek w OC, może przynieść im równocześnie spore oszczędności (np. niewielkiego, miejskiego, z małą pojemnością silnika).

Skutecznym sposobem obniżenia ceny obowiązkowego ubezpieczenia może być również współwłasność auta z osobą starszą, która wypracowała już maksymalne zniżki w OC (nawet o kilka tysięcy złotych). Wszystkim właścicielom samochodów, którzy obawiają się zwyżki w OC, np. z powodu miejsca zamieszkania czy specyfiki auta, polecamy porównanie ofert różnych ubezpieczycieli, np. z pomocą internetowej porównywarki OC i poszukiwanie aktualnych promocji oraz kodów rabatowych.

O jakich dodatkowych kosztach użytkowania auta na gaz warto wiedzieć?

Kierowcy, którzy zamierzają kupić samochód z instalacją gazową lub założyć taką instalację, powinni brać pod uwagę nie tylko wyższe koszty zakupu ubezpieczenia OC, ale także inne wydatki, m.in.:

 1. droższe badania techniczne – sprawdzenie instalacji gazowej zalicza się do badań specjalistycznych, a to kosztuje podczas przeglądu dodatkowe 63 zł;
 2. wymiany zbiornika i homologacje – każda butla legalizowana jest w Polsce na 10 lat, po czym musi przejść ponowną homologację. Zapłacimy za to ok. 300 zł. Jeśli butla będzie wymagała wymiany, poniesiemy podwójny koszt, bo jej montaż oznacza wydatek w wys. ok. 600 zł.
 3. Każdy zbiornik należy wymienić obowiązkowo po 20 latach od daty produkcji.
 4. naprawy i konserwacja – ponieważ LPG to dodatkowa instalacja w naszym samochodzie, powinniśmy liczyć się z dodatkowymi kosztami jej naprawy (średnio kilkaset złotych). Warto także pamiętać o wymianie filtrów (fazy lotnej i fazy ciekłej) – to z kolei wydatek ok. 100 zł na rok.

Źródło: artykuł przygotowany przez firmę 

 

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AgataDamian Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agata
Gość
Agata

U mnie założyłam LPG do Focusa i co ciekawe OC wzrosło o 70 zł na rok. Ale w firmie jestem od 5 lat.

Damian
Gość
Damian

Wiele osób protestuje w tej kwestii i przyznam, że j również nie popieram większej składki w przypadku posiadania lpg. Auta diesla pokonują jeszcze więcej km a tego nie mają ale nic na to nie poradzimy. Mimo wszystko zdecydowałem się na montaż instalacji gazowej ponieważ pomimo dodatkowych opłat i tak wychodzę mocno na plus. Zamontowane mam BRC sq32 całkowicie bezobsługowa instalacja dzięki czemu tylko przeliczam ile zaoszczędzam.

Aktualności