REKLAMA

Cupra Formentor z pięciocylindrowym silnikiem 2.5 TFSI od Audi?!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Autocar · Dodane: 19 października 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Cupra Formentor może dostać 5-cylindrowy silnik 2.5 TFSI z Audi RS3? Tak, to prawdopodobne. Topowy SUV marki Cupra poddawany jest testom na torze Nurburgring w bardzo nietypowej odsłonie. Nie dość, że ma nowy układ wydechowy, to jego brzmienie bardzo przypomina motor R5 od Audi i zupełnie nie koreluje z silnikiem 2.0 TSI z grupy Volkswagena.

Kompaktowy SUV firmy Cupra czyli Formentor, miał swoją premierę w marcu 2020 roku. Model ten ma łączyć funkcjonalność ze sportowymi osiągami, a przy tym oferować świetne prowadzenie nawet na torze wyścigowym. W polskiej ofercie występuje póki co jedynie topowa wersja wyposażona w silnik 2.0 TSI o mocy 310 KM, ale niebawem ma dołączyć do niej odmiana hybrydowa, oparta na silniku 1.4 TSI, która generować będzie łączną moc 245 KM. Wiele wskazuje jednak na to, że nie jest to ostatnie słowo Cupry w odniesieniu do tego modelu.

Cupra Formentor i silnik 2.5 TFSI od Audi RS?

Jak informuje portal Carscoops, jego szpiedzy dostrzegli na torze Nurburgring bardzo ciekawy egzemplarz Cupry Formentor. Po pierwsze miał on zupełnie nowy układ wydechowy wyposażony w 4 końcówki, które oparto na kształcie trapeza. Po drugie, dźwięk silnika wyraźnie różnił się od jednostek 4-cylindrowych stosowanych w grupie VAG. Szpiedzy są praktycznie pewni, że pod maską Fermentora pracuje znany w środowisku silnik 2.5 R5 Audi, którego barwa dźwięku jest po prostu wyjątkowa. Na dodatek sam motor odznacza się też nieprzeciętnymi osiągami, a jego najnowsza odmiana trafi niebawem do Audi RS3.

Zobacz: Nowa Cupra Leon – 3 silniki do wyboru oraz hybryda z 1.4 TSI!

Z nieoficjalnym informacji wynika, że Hiszpanie pracują obecnie nad modelem Cupra Formentor VZ (nie mylić z brytyjską serią limitowaną VZ Edition), która otrzyma pięciocylindrowy silnik 2.5 TFSI o mocy 400 KM. Prawdopodobnie będzie to ten sam zespół napędowy jaki ma Audi RS Q3 i RS Q3 Sportback. Ten 20-zaworowy motor jest w stanie rozpędzić ważące 1775 kg Audi RS Q3 Sportback 0-100 km/h w 4,5 sekundy, a 0-200 km/h w 16,8 sekundy. W najnowszym Audi RS3 silnik 2.5 TFSI ma mieć moc 420 KM (a nawet 450 KM w wersji Performance), ale wątpliwym jest, że Cupra Formentor otrzyma równie mocną specyfikację. Hierarchia w grupie VAG raczej na to nie pozwoli.

Zobacz: Test Audi RS3 Sportback 2.5 TFSI

Spekuluje się, że topowa Cupra Formentor VZ może być modelem limitowanym. Z jednej strony ma to podnieść jego prestiż i unikatowość, ale z drugiej ograniczyć koszty wdrożenia go do sprzedaży z uwagi na kary za przekroczenie limitów norm emisji spalin. Nie da się jednak ukryć, że Formentor z silnikiem 2.5 L w czasach downsizingu może być wyjatkowo łakomym kąskiem. O ile jego cena będzie wyraźnie niższa od Audi RS Q3.

Zobacz: BMW M2 CS pokonało tor Nurburgring wolniej niż SUV Audi!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności