REKLAMA

Obowiązkowe opony zimowe – kraje, w których trzeba mieć zimówki

Autor: Oponeo · Zdjęcia: Oponeo · Dodane: 22 grudnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Wyjeżdżasz za granicę? Sprawdź Państwa, w których musisz zmienić opony na zimowe. W tym materiale poznasz też jakie opony są uznawane za zimowe, bo wbrew pozorom nie jest to takie jednoznaczne.

Przepisy drogowe w Europie nie są jednolite, co doskonale widać na przykładzie obowiązku wymiany opon na zimowe. I choć w Polsce nie ma takiego wymogu, to poza granicami naszego kraju bywa zgoła inaczej. W związku z tym zanim wyruszysz w zagraniczną podróż na ferie zimowe, sprawdź, czy Twoje auto jest odpowiednio wyposażone.

Obowiązek opon zimowych w Europie

Polska to niejedyny kraj, w którym regulacje prawne nie wprowadzają obowiązku jazdy na oponach zimowych. Podobnie sprawy mają się m.in.: w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii czy na Ukrainie. Jednak w wielu innych państwach ogumienie zimowe może być wymagane, a jego brak sankcjonowany. Mowa tu nie tylko o mandatach, które potrafią być naprawdę wysokie. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że w razie kolizji ubezpieczyciel może uznać brak zimówek za nasze zaniedbanie.

Zobacz: Test: najlepsze opony zimowe 205/55 R16 w 2021 roku

Przed każdym wyjazdem powinniśmy dokładnie sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym kraju, aby nie narazić się na stres i dodatkowe koszty. W zależności od państwa regulacje będą się od siebie różnić. Przykładowo w Niemczech obowiązek opon zimowych uzależniony jest od warunków pogodowych, a w Chorwacji odpowiedni minister zarządza, na których drogach jest się zobligowanym zimowego ogumienia. Różnice widoczne są także w kwestii oznaczeń na oponach. W wielu krajach za zimowe uznaje się modele z oznaczeniem M+S, ale coraz częściej wymaga się, aby na boku opony znajdował się symbolom alpejski (3PMSF), czyli płatek śniegu na tle górskich szczytów.

Popularne kierunki na ferie zimowe

Dla fanów szusowania ciekawym kierunkiem jest Francja, czego dowodem jest popularność tamtejszych zimowych kurortów. Nawet jeśli nie pierwszy raz się tam wybieramy, miejmy na uwadze, że w 2021 weszły w życie nowe przepisy. Od 1 listopada w wielu departamentach, w tym zwłaszcza obszarach górskich, koniecznością stało się podróżowanie na oponach zimowych oraz posiadanie w samochodzie łańcuchów śnieżnych. Nakaz obowiązuje do 31 marca i obejmuje m.in.: masywy w Alpach i Pirenejach. Aktualną listę obszarów objętych nowym prawem znajdziemy na stronie francuskiego La Sécurité Routière.

Wyjazd swoim samochodem w Dolomity lub inne pasma po włoskiej stronie Alp – czemu nie! Niemniej trzeba pamiętać, że w słonecznej Italii warunki potrafią być naprawdę wymagające, a na większości dróg jesteśmy zobowiązani do jazdy na oponach zimowych. Jeżeli termin naszego wypadu przypada na okres od 15 listopada do 15 kwietnia, bez zimówek ani rusz! Wybierając się w góry, z pewnością dobrze jest wyposażyć się w łańcuchy, które mogą być wymagane na oznaczonych odcinkach.

W Szwajcarii prawo jest mniej restrykcyjne. Jednak mimo braku odgórnego obowiązku, turyści zachęcani zimowymi atrakcjami powinni mieć na uwadze, że w kwestii opon zimowych mogą występować lokalne regulacje. Przed wyjazdem dobrze więc poszukać informacji o konkretnym rejonie. Z drugiej strony przepisy mówią o obowiązku dostosowania ogumienia do panujących warunków na drodze, dlatego w zimie dobrze mieć je na wyposażeniu auta. Zaleca się także, aby przewozić w samochodzie łańcuchy.

Głębokość bieżnika zimówki – różne wymagania

Na liście popularnych kierunków na ferie zimowe nie może zabraknąć Austrii. Na jej terytorium, w okresie między 1.11 a 15.04, montaż opon zimowych jest koniecznością. Uwaga – ich bieżnik nie może być niższy niż 4 milimetry, gdzie w większości krajów, w tym w Polsce, wymagana wartość minimalna to 1,6 mm. W bagażniku powinniśmy przewozić dodatkowo łańcuchy. Ciekawostką jest to, że w Austrii mandaty za brak zimowego ogumienia są wręcz rekordowo wysokie!

Odwiedzając sąsiednie Czechy, między listopadem a końcem marca, również należy wyposażyć się w zimówki z bieżnikiem nie niższym niż 4 milimetry. Mogą być one oznaczone symbolem M+S. Podobnie jest na Słowacji, gdzie ogumienie zimowe obowiązkowe jest między 15.11 a 31.03 oraz w warunkach tego wymagających. Wybierając się w słowackie Tatry czy Góry Choczańskie pamiętajmy, że minimalna głębokość bieżnika to 3 milimetry.

Wymiana opon zimowych – niewymagana, ale zalecana

Nawet jeśli zimowe ogumienie nie jest prawnie wymagane, nie zmienia to faktu, że ze względów bezpieczeństwa ich montaż jest w wielu krajach zalecany, o czym regularnie przypominają specjaliści Oponeo. Opony zimowe produkowane są przy użyciu specjalnych mieszanek gumowych, które nie tracą swoich właściwości w niskich temperaturach, w tym zwłaszcza nie twardnieją – jak ma to miejsce w przypadku modeli letnich już poniżej 7° C. Ważna jest również rzeźba bieżnika. Gęsta sieć lameli i rowków wpływa na przyczepność na ośnieżonej, oblodzonej, mokrej albo pokrytej błotem pośniegowym nawierzchni. Dzięki tym cechom ruszenie z parkingu czy podjechanie pod wzniesienie w warunkach zimowych nie powinno stanowić problemu.

Najistotniejsze jest jednak to, że opony zimowe wpływają na skrócenie drogi hamowania oraz zmniejszają ryzyko wpadnięcia w poślizg – zwiększają kontrolę nad samochodem w trudnych warunkach pogodowych. A to przekłada się na bezpieczeństwo nie tylko kierowcy i jego pasażerów, ale także wszystkich innych uczestników ruchu, łącznie z pieszymi. Należy więc pamiętać o sezonowej wymianie ogumienia, chociaż nie wszędzie jest ona obowiązkowa.

Ranking opon zimowych

Decydując się na zakup nowych opon zimowych, opłaca się poświęcić chwilę, na znalezienie kompletu idealnego dla siebie. Kluczowy jest dobór właściwego rozmiaru, ale nie mniej istotne są też indywidualne preferencje, w tym te związane ze stylem prowadzenia (dynamiczny czy spokojny) oraz obszarami, po których przeważnie się poruszamy. Dzięki określeniu naszych oczekiwań łatwo wyselekcjonujemy spełniające je modele.

Warto też polegać na opiniach specjalistów z branży, przeprowadzających obiektywne testy. Oponeo przygotowało ranking opon zimowych, w których zestawiło najlepsze modele według europejskich organizacji oraz mediów zajmujących się motoryzacją, takich jak ADAC, ÖAMTC, AutoBild, AutoZeitung oraz Auto Motor und Sport. W tym roku bezkonkurencyjne okazało się najnowocześniejsze ogumienie klasy premium, które królowało na podiach we wszystkich analizowanych rozmiarach.

Zobacz: Jakie opony wybierają Polacy? Czym się kierują przy ich zakupie?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności