REKLAMA

Co grozi za przewożenie autem dziecka bez fotelika?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 9 maja 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Kara za przewożenie dziecka bez fotelika autem obejmuje mandat oraz punkty karne. Wbrew powszechnej jeszcze opinii, to nie wiek dziecka jest najważniejszy, a jego wzrost. Ale kara za jazdę z dzieckiem bez fotelika to najlepsze co może spotkać kierowcę. Zdecydowanie tragiczniejsze będą skutki nawet drobnej kolizji, jeśli dziecko będzie bez fotelika.

W myśl znowelizowanych w 2015 roku zapisów ustawy Prawa o Ruchu Drogowym, zmieniły się kryteria dotyczące obowiązkowego przewożenie dzieci w fotelikach. W rezultacie to nie wiek dziecka jest nadrzędną wytyczną określając czy ma ono podróżować w specjalnym foteliku, a jego wzrost. Każde dziecko mierzące mniej niż 150 cm musi być przewożone w foteliku. Bariera wieku 12 lat została tym samym zniesiona. Są jednak pewne odstępstwa od tej reguły. Po pierwsze, jeśli dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu, to może być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika, jeśli ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe przewożenie go w foteliku. A po drugie, prawo dopuszcza przewożenie dziecka, które ukończyło 3 lata bez fotelika (z użyciem samych pasów bezpieczeństwa), pod warunkiem, że na tylnej kanapie są już zamontowane 2 foteliki i nie ma miejsca na zamontowanie trzeciego. Zapis ten warto traktować jednak czysto teoretycznie, aby potem nie żałować swojej decyzji w kontekście zdrowia własnego dziecka.

Co grozi za jazdę bez fotelika?

Oczywiście niestosowanie się do przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym niesie za sobą skutki karne wynikające ze rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien. Oprócz tego kierowca samochodu, który przewoził dzieci w sposób niezgodny z prawem, będzie ukarany punktami karnymi przypisanymi do jego konta. W skrajnych sytuacjach może to oznaczać odebranie uprawnień do kierowania autem.

W myśl powyższego  rozporządzenia, kierowca przewożący dziecko bez wymaganego fotelika, popełnia wykroczenie drogowe, za które przewidziany jest mandat karny w kwocie 150 zł. Dodatkowo na jego konto trafi 6 punktów karnych. Na taką samą karę są narażone również osoby, które używają fotelików lub innych urządzeń przytrzymujących, jednak robią to niezgodnie z zasadami (tj. zaleceniami producenta). Bo warto zauważyć, że poza fotelikami można stosować także inne urządzenia posiadające służacemu przewożeniu dzieci, które mają wymaganą homologację.  Co ważne, kierowca zostanie również ukarany, jeśli przewozi dziecko w foteliku na przednim fotelu tyłem do kierunku jazdy, ale bez wyłączonej poduszki powietrznej!

Zobacz: Foteliki samochodowe Britax Romer DUALFIX – poważne problemy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności