REKLAMA

Prawidłowe przewożenie dzieci w fotelikach – wiek, waga, wzrost dziecka

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 9 listopada 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie? Kiedy trzeba przewozić dziecko w foteliku? Czy decyduje o tym jego wiek, a może tylko wzrost? Co z wagą naszego młodego pasażera, czy ma znaczenie?

Jadąc z dzieckiem należy w szczególny sposób zadbać o jego bezpieczeństwo. Nie przemawiają za tym jedynie względy troski, ale również przepisy szczegółowo regulujące kwestię przewożenia dzieci w samochodach. Całkiem niedawno weszły w życie zmienione przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach. Miało to miejsce na skutek transpozycji przepisów unijnych do rodzimego prawodawstwa. Zmianie uległa ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Czy wiek dziecka ma znaczenie dla korzystania z fotelika?

W porównaniu do przepisów sprzed nowelizacji – nie ma już obowiązku przewożenia w foteliku dziecka, które ma mniej niż 12 lat. W tym momencie o obowiązku jazdy w foteliku decyduje jedynie wzrost.

dziecko-podroz-kobieta-pasazer

Oznacza to, że jeżeli dziecko nie osiągnie 150 cm wzrostu, to pomimo ukończenia 12 lat, nadal ma obowiązek podróżowania w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Kiedy można przewozić dziecko bez fotelika?

Znowelizowane przepisy dopuszczają, aby dzieci mieszczące się w przedziale wzrostu 135–150 cm, podczas przewożenia na tylnym siedzeniu były przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, a więc bez fotelika oraz urządzenia przytrzymującego, jeżeli ze względu na masę i wzrost tego dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia. W praktyce dotyczy to przewożenia dziecka mieszczącego się w powyższym przedziale wzrostu, którego waga ciała przekracza 36 kg, a więc przewidzianą w przepisach maksymalną wagę dla urządzenia przytrzymującego dla dziecka.

dziecko-fotelik-podroz

Wskazane wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu. Taka podróż powinna każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Ułatwienie dla rodzin z większą liczbą dzieci

Nowe przepisy dopuszczają przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych w urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia.

Zobacz: BMW wycofuje zabawkę Baby Racer III – niebezpieczna dla dzieci

Powyższy wyjątek umożliwia swobodne przejazdy rodzin 2 + 3. Z praktyki należy jednak zauważyć, że powinniśmy najpierw wypróbować różne zestawy dostępnych na naszym rynku fotelików i absolutnie wykluczyć, że pod żadnym pozorem nie będzie dało się na nim zamontować trzech fotelików jednocześnie. W praktyce nawet w najmniejszych autach da się zamontować trzy foteliki na tylnym siedzeniu.

Przewożenie dzieci autem w wieku poniżej 3 lat

Wykluczone jest przewożenie dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące.

Dziecko na przednim siedzeniu auta

Nadal aktualny jest zakaz przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu, z tą jednak różnicą, że przepis ten dostosowano do postępu technicznego. Oznacza to, że sam fakt wyposażenia pojazdu w poduszkę powietrzną dla pasażera nie wyklucza możliwości przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. Istotne jest jednak to, czy poduszka jest w danym momencie (przewozu dziecka) aktywna. Należy również pamiętać, żeby fotelik lub inne urządzenie przytrzymujące było zgodne z właściwymi warunkami technicznymi, jak zawsze było prawidłowo zamontowane.

Zobacz: Czy OC pokrywa szkody wyrządzone przez pasażera?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Patr5555k Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Patr5555k
Gość
Patr5555k

Ten brak trzeciego fotelika to jakiś żart…..

Aktualności