REKLAMA

Nowy taryfikator punktów karnych od 2017 roku?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 19 sierpnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Od 2017 roku wejść ma w życie nowy taryfikator mandatów. Jakie zmiany czekają kierowców? Czy wzrosną kary za wykroczenia drogowe? Jakie zachowania kierowców będą surowo karane przez Policję?

MSWiA podało informacje, że resort pracuje obecnie nad nowym rozporządzeniem, które ma zracjonalizować kary za poszczególne wykroczenia drogowe. Ministerstwo zamierzać skupić się na liczbach punktów karnych przypisanych do konkretnych wykroczeń. MSWiA zauważyło bowiem duże nieprawidłowości w tym zakresie i braki konsekwencji.

Surowsze kary punktowe za wybrane wykroczenia drogowe

Nowy taryfikator mandatów ma m.in. nakładać na kierującego 5 punktów karnych za jazdę po chodniku i pasach oraz za wyprzedzanie z niewłaściwej strony jezdni. Obecnie powyższe sytuacje nie są karane punktami.

Żandarmeria Wojskowa Policja

Za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa kierowcy będą groziły 4 punkty karne (zamiast 2 pkt) i tyle samo za brak wymaganego kasku (obecnie także są to 2 pkt). Co zaskakujące za zignorowanie znaku STOP prowadzący będzie musiał się liczyć z zaledwie 2 punktami karnymi (obecnie jest to tylko 1 pkt). To zakrawa o groteskę, jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko, na jakie takie kierowca naraża innych uczestników ruchu drogowego.

Zobacz: Odmowa przyjęcia mandatu – co robić dalej?

Zmiany w taryfikatorze punktów karnych dotyczyć będą także manewru parkowania. Za nielegalne korzystanie z koperty kierowca otrzyma 7 punktów karnych. Co istotne,  spowodowanie stłuczki na drodze wewnętrznej grozić będzie 6 punktów.

Zobacz: Obniżona akcyza na auta z silnikami powyżej 2 litrów?!

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności