REKLAMA

Zielone tablice profesjonalne – ile kosztują i dla kogo?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 12 lipca 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zielone tablice rejestracyjne pojawiły się na pierwszych autach w Polsce. To tzw. profesjonalna rejestracja auta, obejmująca profesjonalne tablice rejestracyjne i profesjonalny dowód rejestracyjny. Jakie daje ona korzyści? Kto może mieć zielone tablice profesjonalne? I ile kosztuje profesjonalna rejestracja pojazdu? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Profesjonalna rejestracja to określenie opisujące nową formę nadawania uprawnień do poruszania się pojazdom po drogach. Ma ona na celu m.in. uprościć organizację jazd testowych autami, konstruowanie nowych pojazdów czy prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami takimi jak np. nowe instalacje gazowe do pojazdów mechanicznych (problem znany w polskim środowisku). Na czym dokładnie ma polegać to ułatwienie?

Profesjonalne tablice rejestracyjne– jedne tablice do wielu aut

Przykład pierwszy „z brzegu”. Żeby dealer motoryzacyjny, czy producent samochodów, którzy posiadają kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt aut, działali legalnie na terenie Polski, muszą każdy z pojazdów zarejestrować oddzielnie. A to rodzi poważne utrudnienia i koszty, bo każde auto musi mieć wyrobiony dowód rejestracyjny i tablice. W identycznej sytuacji są m.in. instytuty badawcze. Od 11 lipca 2019 roku procedura ta będzie prostsza i zdecydowanie tańsza, bo wystarczy jedna tablica i jeden dowód rejestracyjny do wielu aut!

Wystarczy, że dany w podmiot w swoim wydziale komunikacji złoży wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Poda w nim m.in. liczbę potrzebnych kompletów tablic rejestracyjnych, które zamierza wykorzystywać (jeśli chce więcej niż 1 komplet) oraz liczbę blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego kompletu tablic. Na tej podstawie urząd wyda decyzję o profesjonalnej rejestracji, a wraz z nią zalegalizowane tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych. W praktyce oznacza to, że na tych samych numerach będzie można testować wiele pojazdów. Tablice będzie bowiem można przekładać do innych, wskazanych we wniosku aut. Jeśli zatem nie będzie takiej potrzeby, w firmie będzie mógł być tylko 1 komplet tablic, który w razie potrzeby, będzie zakładany do auta mającego wyjechać na drogę. Trzeba będzie tylko dodatkowo zarejestrować w wykazie planowaną godzinę przeprowadzenia jazdy testowej. Tego typu rozwiązanie z powodzeniem stosowane jest już np. w Niemczech i Belgii. Jak będzie działało to praktyce, ocenią sami zainteresowani.

Czym różnią się zielone tablice rejestracyjne od zwykłych?

Nowe, zielone tablice profesjonalne nie różnią się wiele od tych klasycznych. Jak wyjaśnia Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, profesjonalne tablice składają się z :

 1. wyróżnika województwa,
 2. wyróżnika powiatu
 3. numeru, który rozdzielony został literą „P”

Wzór profesjonalnych tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego

Tak naprawdę najbardziej zauważalną cechą profesjonalnych tablic rejestracyjnych będzie kolor cyfr i liter. Nie będą one bowiem czarne, jak w przypadku zwykłych tablic, a zielone.

O tym trzeba pamiętać?

Należy też pamiętać, że profesjonalna rejestracja pojazdu ma pewne zasady przyznawania i „eksploatacji”. Ich nieprzestrzegania bądź nieznajomość przepisów, może przyczynić się do określonych problemów prawnych. Dlatego decydując się na profesjonalną rejestrację pojazdu pamiętaj, że

 1. decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok.
 2. profesjonalny dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni lub – w przypadku jednostek badawczych – 6 miesięcy.
 3. podczas kontroli profesjonalny dowód rejestracyjny należy okazać organowi kontroli ruchu drogowego.
 4. należy na bieżąco prowadzić wykaz jazd testowych.
 5. gdy tablice rejestracyjne, wypełnione i niewypełnione blankiety profesjonalnego dowodu rejestracyjnego przestaną być ważne – trzeba je będzie rozliczyć.

Ile kosztuje profesjonalna rejestracja pojazdu (w tym tablice)?

Koszt profesjonalnej rejestracji powinien być mniejszy niż tej klasycznej, zwłaszcza przy dużym obrocie aut.

 1. Za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł.
 2. Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł.
 3. Za wydanie tablic rejestracyjnych:
  • kompletu profesjonalnych tablic samochodowych – 80 zł,
  • profesjonalnej tablicy motocyklowej – 40 zł,
  • profesjonalnej tablicy motorowerowej – 30 zł.
 4.  Za wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne – 12,50 zł.

Zobacz: Tablice rejestracyjne to dane osobowe? Jest nowy wyrok!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
zNorwegi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zNorwegi
Gość
zNorwegi

tylko ze zydowski Pis zrobil ten przepis pod koncerny zagraniczne. Ale nie mozna tych tablic uzywac w polskich komisach wiec o co tu chodzi? O pieniadze zydowskich koncernow.

Aktualności