REKLAMA

Konfiskata auta za przekroczenie prędkości nawet jeśli nie należy do kierowcy

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Porsche · Dodane: 29 listopada 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Odebranie samochodu za przekroczenie prędkości nawet wtedy, gdy auto nie należy do kierowcy? Dokładnie takie prawo wprowadziła i już egzekwuje Dania. Kierowca Porsche 911, który jechał na autostradzie ponad 200 km/h stracił nie tylko prawo jazdy, ale i auto, chociaż to ostatnie nie należało do niego. Na dodatek trafi za kratki.

Dania mocno zaostrza przepisy drogowe. Wybierając się w podróż do tego kraju warto pamiętać, że zbyt szybka jazda autem, może zakończyć się konfiskatą auta. Przekonał się o tym 42-letni Duńczyk, który został złapany na jeździe autostradą z prędkością ponad 200 km/h. I choć tuż obok, w Niemczech, nic by mu za to nie groziło, w Danii stracił nie tylko prawo jazdy, ale i samochód. Co gorsza, trafił do więzienia, a odebrane mu auto, nie należało do niego.

Konfiskata Porsche za zbyt szybką jazdę

Całe zdarzenie miało miejsce w Danii. Kierowca Porsche został zatrzymany podczas jazdy autostradą. Według videorejestratora prowadził auto z prędkością 210 km/h przy ograniczeniu do 110 km/h. Konsekwencje okazały się dla niego drastyczne. Sąd w Lyngby, miasto położone na północ od Kopenhagi, skazał kierowcę w czwartek 24 listopada 2022 na 20 dni więzienia. Oprócz tego 42-latek stracił prawo jazdy na trzy lata. Ale to nie koniec jego problemów. Samochód, którym jechał, Porsche 911 z serii 993, został skonfiskowany i sprzedany na rzecz skarbu państwa. Co najbardziej zaskakujące, sportowy samochód nie należał do zatrzymanego kierowcy, tylko do jego kolegi, który mu go pożyczył, a ten z kolei jedynie wypożyczał auto.

Zobacz: Porsche GT3 wzywane do naprawy! Fotele kubełkowe mają wadę!

Trzeba bowiem pamiętać, że w Danii od 31 marca 2021 roku obowiązuje zaostrzone prawo, które koncentruje się m.in. na zbyt szybko jeżdżących kierowcach (ale nie tylko). Cała sprawa miała miejsce 2 dni po wejściu w życie nowych przepisów. Kierowca prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy, że obowiązują już nowe kary. A te są naprawdę surowe.

Dania i surowe kary dla kierowców

Nowe, zaostrzone prawo, które weszło w życie w Danii, dotyczy zabójstw, uszkodzeń ciała i zagrożenia życia oraz zdrowia, a także brawurowej jazdy. Wśród środków karnych jest m.in. konfiskata auta (pojazdu) sprawcy zdarzenia niezależnie od prawa jego własności. Odebranie auta i rozpoczęcie zaostrzonej procedury karnej, ma miejsce w przypadku przekroczenia przez kierowcę prędkości o 100% przy prędkości przekraczającej 100 km/h – także przy jeździe z prędkością powyżej 200 km/h lub podczas jazdy pod wpływem alkoholu i powyżej 2,0 promili. Zajęcie pojazdu musi być przeprowadzone przez policję w każdym z tych przypadków. Właściciel może sprzeciwić się konfiskacie tylko wtedy, gdy może udowodnić nieproporcjonalne ograniczenie.

Ustawa przewiduje również zaostrzenie kar za nieostrożną jazdę. Każdy, kto umyślnie zagraża życiu i bezpieczeństwu innych osób w związku z wykroczeniami drogowymi, musi liczyć się z droższym o 50% mandatem – to samo dotyczy kolizji drogowych. Kara za jazdę pod wpływem alkoholu została podniesiona z grzywny do pozbawienia wolności i utraty prawa jazdy na co najmniej 3 lata. W podobny sposób karane są wyścigi uliczne.

Zobacz: Niezatrzymanie się na zielonej strzałce to mandat i dodatkowe punkty karne

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności