Niezatrzymanie się na zielonej strzałce to mandat i dodatkowe punkty karne

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 21 września 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy na zielonej strzałce trzeba się zatrzymać? Tak, a nowe przepisy wprowadzają dodatkowe punkty karne za nieprzestrzeganie tego obowiązku. Oczywiście przewidziano także za to mandat, choć ten nie jest tak surowy jak kara punktowa.

Spora część kierowców lekceważy fakt, bądź w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że zielona strzałka obok sygnalizatora wyświetlającego czerwony sygnał, pozwala wjechać za sygnalizator, ale po uprzednim zatrzymaniu auta. I nie ma tu mowy o zwolnieniu, tylko o całkowitym zatrzymaniu pojazdu. Ma to na celu dokładną weryfikację okolicy skrzyżowania, zwłaszcza w kontekście przejścia dla pieszych. Sęk w tym, że manewr zatrzymania przed zieloną strzałką jest pomijany przez kierowców, co od 17 stycznia będzie się wiązało nie tylko z mandatem kredytowanym, ale przede wszystkim z nową, większą liczbą punktów karnych.

Zielona strzałka i mandat za niezatrzymanie się

Znowelizowane przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wyraźnie zaostrzyły kary za wykroczenia drogowe. Nowy taryfikator punktów karnych aż 6-krotnie zwiększył liczbę punktów karnych za niezatrzymanie się przed zieloną strzałką na sygnalizatorze. Do 17 września taryfikator przewidywał za to wykroczenie 1 punkt karny, teraz jest to 6 punktów karnych. Dodatkowo pominięcie obowiązku zatrzymania się przed zieloną strzałką będzie skutkowało mandatem w kwocie 100 zł.

Warto zauważyć, że przepisy kodeksu drogowe bardzo jasno opisują możliwości i ograniczenia związane z wyświetlaniem znaku S-2 (zielona strzałka) na sygnalizatorze. Otóż umożliwia on”

skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Życie pokazuje jednak, że kierowcy stosują się do tego przepisu tylko połowicznie. Wykonują manewr skręcania, bez uprzedniego zatrzymania pojazdu. Co gorsza inni kierowcy niejako ich do tego zmuszają, trąbiąc i poganiając poprzedzające auto, jeśli próbuje wykonać manewr zatrzymania przepisowo. Zatrzymanie to wg kodeksu unieruchomienie pojazdu, a nie zwolnienie czy zmniejszenie szybkości.

Przejazd autem po zgaszeniu się zielonej strzałki

Jest jeszcze jeden aspekt dotyczący zielonej strzałki (znak S-2). Otóż przejazd za sygnalizator w celu wykonania manewru skrętu jest możliwy tylko wtedy, gdy jest ona wyświetlana. Jeśli zgaśnie, manewr ten jest zabroniony. Karą za zignorowanie tego faktu jest mandat w kwocie 500 zł oraz 15 punktów karnych. Jest to bowiem wykroczenie dotyczące przejazdu za sygnalizator na czerwonym świetle.

Zobacz: Kara za brak OC w 2022 roku jeszcze wyższa!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Tomek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek
Gość
Tomek

Wiedzą jak załatać dlug publiczny……

Aktualności